Reklama

Niedziela w Warszawie

To był rok…

W 2013 r. w warszawskim Kościele mogliśmy wziąć udział w bezprecedensowych wydarzeniach. Na tych największych gromadziły się dziesiątki tysięcy wiernych

Niedziela warszawska 51/2013

[ TEMATY ]

wydarzenie

Stelmasiak Artur

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uzdrowienie to powrót do Boga – mówił o. John Baptista Bashobora w trakcie lipcowych rekolekcji na Stadionie Narodowym. Nauk charyzmatycznego kapłana z Ugandy słuchało ponad 60 tys. ludzi.
Rekolekcje na stadionie były wydarzeniem bez precedensu, ale nie jednymi które przyciągnęły tak wielu wiernych. Na wrześniowy odpust do Loretto przybyło ponad 13 tys. osób. W czerwcu w uroczystość VI Dnia Dziękczynienia kilkanaście tysięcy ludzi wypełniło Pola Wilanowskie przed Świątynią Opatrzności Bożej. W kwietniu padł rekord frekwencji podczas XIX Targów Wydawców Katolickich. Z wydawcami i autorami książek religijnych spotkało się ponad 20 tys. czytelników. W marcu kard. Nycz i abp Hoser poprowadzi kilkutysięczny pochód z Placu Zamkowego do bazyliki św. Krzyża wieńczący „Tydzień dla Życia”. Rekordowy pod względem frekwencji był także Orszak Trzech Króli, w którym mimo mrozu uczestniczyło co najmniej 50 tys. osób.
Liczby te pokazują, że rosną szeregi tych, którzy chcą manifestować w przestrzeni publicznej swoje przywiązanie do wiary. Co jeszcze ich przyciąga?
– Myślę, że jest to chęć wspólnego i mądrego świętowanie. A także to, że pokazujemy, iż chrześcijaństwo jest wiarą radosną – mówi „Niedzieli” Maria Brzeska-Deli, rzecznik prasowy Orszaku Trzech Króli.

„Obudzić olbrzyma” i pojedynczą osobę

Rekolekcje na stadionie były jednym z najważniejszych wydarzeń w diecezji warszawsko-praskiej w Roku Wiary. A w archidiecezji warszawskiej?
W parafii Wniebowstąpienia Pańskiego odbył się II Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. W spotkaniu zorganizowanym pod hasłem „Obudzić olbrzyma” oprócz wspólnot duszpasterskich z całego kraju wzięli też udział kapłani z Francji, USA i Włoch. Goście dzielili się swoim doświadczeniami. – Musimy zostać obudzeni, aby wziąć wiarę na serio. Nowymi ewangelizatorami jesteście wy – świeccy! – powiedział bp Nicolas DiMarzio, ordynariusz diecezji Brooklyn.
Na zakończenie Kongresu reprezentanci wspólnot wyszli na ulice Ursynowa, aby ewangelizować napotkanych warszawiaków. – Owocem tej ewangelizacji są nowe wspólnoty w naszej parafii. A w spotkaniach wspólnot dotychczas istniejących uczestniczy więcej osób – mówi nam ks. kanonik Dariusz Gas. – Zauważyłem też, że po Kongresie więcej osób przystępuje do Sakramentu Pokuty i do Komunii św. – dodaje Proboszcz ursynowskiej parafii.
Mówiąc o Nowej Ewangelizacji nie można nie wspomnieć o Papieskim Wydziale Teologicznym przy ul. Dewajtis. Działa tam pierwsza w Polsce Szkole Liderów Nowej Ewangelizacji. Kierunek został otworzony w październiku 2012 r., a czerwcu tego roku 140 osób otrzymało dyplomy ukończenia SLNE. W tym roku akademickim studia w Szkole podjęło kolejnych 80 osób. A ponad 40 absolwentów pierwszej edycji zapisało się do nowoutworzonego Laboratorium Nowej Ewangelizacji.
Nikt nie pokusił się o policzenie, ilu wiernych wzięło udział w peregrynacji kopii figury Matki Bożej Loretańskiej, która przez kolejne miesiące Roku Wiary nawiedziła 21 dekanatów diecezji warszawsko-praskiej. Ale w tym wypadku nie wielkie liczby były najważniejsze. – Niesamowite było to, co dokonywało się w pojedynczych ludziach. Mam tu na myśli przede wszystkim to, co wyrażało się w Sakramentach Pokuty i Eucharystii oraz w odnawianych Sakramentach małżeńskich – powiedział „Niedzieli” bp Marek Solarczyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dlaczego warto rozmawiać?

Życzliwe debaty wierzących z niewierzącymi były kwintesencją pierwszego w stolicy „Dziedzińca Dialogu”. W dyskusjach o relacjach między wiarą a – nauką, kulturą i społeczeństwem wzięły udział osoby o wybitnym dorobku naukowym. M.in.: kard. Gianfranco Ravasi, ks. prof. Michał Heller, prof. Andrzej Eliasz, prof. Łukasz Turski, prof. Krzysztof Pomina czy prof. Andrzej Zybertowicz.
Debatom intelektualistów towarzyszył koncerty, wystawy i happeningi, a także dyskusje studentów oraz przedstawicieli różnych środowisk ideowych. – Kiedy obserwujemy życie publiczne, to widać, że coraz mocniej jesteśmy podzieleni. Inicjatywy takie jak „Dziedziniec dialogu” mają stworzyć przestrzeń do wymiany poglądów i poszukania tego, co nas Polaków łączy – mówi Łukasz Kobeszko, który jako przedstawiciel Centrum Myśli Jana Pawła II współorganizował „Dziedziniec Dialogu”. – W Nowym Roku Centrum także będzie organizował minidebaty na I Piętrze przy ul. Foksal 11 – dodaje.
Po zakończeniu pierwszego „Dziedzińca Dialogu” w Warszawie również metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wyraził nadzieję, że będzie on „początkiem stałego dialogu Kościoła z ludźmi kultury, nauki i życia społecznego, którzy reprezentują różne poglądy”.

Reklama

Pożegnania

W minionym roku pożegnaliśmy bardzo wiele zasłużonych osób. Zmarli m.in. premier Tadeusz Mazowiecki, prof. Janina Słomińska (współzałożycielka Stowarzyszenia Przymierza Rodzin). A także najbliższa Maria Okońska (współpracownica kard. Wyszyńskiego oraz założycielka Instytutu Prymasowskiego) oraz Prymas Senior Józef kard. Glemp. – Był wiernym uczniem swojego mistrza kard. Wyszyńskiego i ostatnim z wielkich Prymasów – powiedział prof. Jan Żaryn, historyk Kościoła.
83-letni Prymas Senior zmarł w styczniu, żegnali go kardynałowie, biskupi z kraju i zagranicy, przedstawiciele władz państwowych i wierni, którzy przez trzy dni pogrzebowych uroczystości modlili się przy trumnie zmarłego. Trumna z ciałem kard. Glempa spoczęła w krypcie arcybiskupów warszawskich w podziemiach archikatedry św. Jana.

„Rodzina się liczy”

Przypominając najważniejsze wydarzenia ostatnich miesięcy nie sposób nie zauważyć, że w obu warszawskich diecezjach odbyło się wiele spotkań i konferencji wspierających rodzinę.
Pod koniec maja ulicami Warszawy przeszedł „Marsz dla życia i rodziny”. W stolicy wzięło w nim udział 10 tys. osób. Na Uniwersytecie Warszawskim członkowie Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zorganizowali konferencję z ekonomistami, lekarzami i demografami pt. „Rodzina się liczy”. W Grodzisku Mazowieckim odbył się natomiast I Ogólnopolskie Dni Dużych Rodzin zorganizowane przez Związek Dużych Rodzin 3+. Około tysiąca osób, które wzięło udział w spotkaniu w Grodzisku zaapelowało o wprowadzenie w całym kraju Karty Dużej Rodziny. Podobne dokumenty obowiązują w państwach zachodnich, a ich istotą są znaczące ulgi dla rodzin wielodzietnych w dostępie do usług publicznych, kulturalnych i rekreacyjnych. – Widzimy już efekty naszych postulatów. W tej chwili już 140 samorządów wprowadziło karty Dużych Rodzin – mówi nam Joanna Krupska, przewodnicząca ZDR3+.
Problemy ekonomiczne nie są jedynymi, z którymi muszą się zmagać rodziny. Coraz więcej rodziców zdaje sobie sprawę, że wskutek działań organizacji feministycznych i homoseksualnych ich dzieci poddawane są indoktrynacji ideologią gender. Założenia tej ideologia na sympozjach w obu diecezjach przedstawiła m.in. dr Gabriele Kuby. – Chodzi w tym o zniesienie wszelkich norm seksualnych, co oznacza, że każdy może robić, to co chce. A naczelną normą współczesnego feminizmu jest zdanie: Nie chcę nikomu służyć: Bogu, życiu, mężczyźnie czy dziecku – mówiła niemiecka socjolog.
W Polsce środowiska gender nie są tak mocne jak na Zachodzie, niemniej ich siła – wspomagana przez ONZ i Unię Europejską – rośnie. Jak można im się przeciwstawić? – Naszą siłą powinna się stać teologia ciała Jana Pawła II, tam są wszystkie potrzebne drogowskazy. Trzeb więc ją przeczytać, zrozumieć i wprowadzić w życie – mówi „Niedzieli” doktor teologii Tomasz Terlikowski.

A w Nowym Roku…

W 2014 r. będzie kontynuowanych wiele dzieł podjętych w roku minionym. W diecezji warszawsko-praskiej wraz z końcem Roku Wiary zaczęło się Różańcowe Jerycho, czyli nieustanna modlitwa różańcowa. Z kolei w archidiecezji warszawskiej w związku z przygotowaniami do kanonizacji bł. Jana Pawła II zainaugurowano cykl debat pt. „Myśląc Wojtyłą”. Odbywają się one w Domu Arcybiskupów Warszawskich, najbliższa już 15 stycznia.
Zdaniem naszych rozmówców to właśnie kanonizacja Jana Pawła II będzie najważniejszym wydarzeniem w życiu Kościoła w 2014 r. – Winniśmy się do niej jak najlepiej przygotować od strony duchowej – podkreślają.

2013-12-18 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekonstruktorzy w Muzeum Rolnictwa

Niedziela podlaska 31/2017, str. 7

[ TEMATY ]

wydarzenie

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Zajazd Wysokomazowiecki. Ojczyzna wzywa! po raz 9. zagościł w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu 16 lipca. Wydarzenie to przygotowano w 210. rocznicę utworzenia Księstwa Warszawskiego, co było przełomowym momentem w zarówno w dziejach Polski, jak i Podlasia

W 1807 r. na mocy traktatu zawartego w Tylży ustanowiono granicę między Księstwem Warszawskim a Cesarstwem Rosyjskim. Linia demarkacyjna przecięła tereny wchodzące w skład dzisiejszego powiatu wysokomazowieckiego na blisko 100 lat, zaś konsekwencje tego wydarzenia są dostrzegalne do dnia dzisiejszego. Przykładem zaszłych wówczas zmian granicy państwowej są losy Ciechanowca. Nowa granica przebiegała wzdłuż rzeki Nurzec, dzieląc miasto na dwie części. Lewobrzeżny Ciechanowiec znalazł się w granicach Imperium Romanowów, natomiast prawobrzeżna część miasta weszła w skład Księstwa Warszawskiego. Do dnia dzisiejszego wielu starszych mieszkańców używa określenia „polska” i „ruska” strona dla odróżnienia części miejscowości leżących po obu stronach rzeki.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: czterech paulinów przyjęło święcenia kapłańskie

2024-05-25 14:14

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Paulini

święcenia prezbiteratu

Biuro prasowe Jasnej Góry

Bądźcie świadkami głoszenia Ewangelii, mimo sprzeciwu dzisiejszego świata i niech zawsze na pierwszym miejscu będzie modlitwa życzył paulińskim neoprezbiterom abp Wacław Depo. Święcenia kapłańskie przyjęło dziś na Jasnej Górze czterech diakonów. Nowo wyświęceni kapłani to: o. Stanisław Cholewa, o. Wojciech Kopiński, o. Filip Kaźmierczak oraz o. Leopold Bodetić z Chorwacji.

Abp Depo w kazaniu za św. Janem Pawłem II życzył, by diakonów nigdy nie opuszczała wiara, że na drogi świata wychodzi z nimi sam Chrystus i że wyposażył ich w moc Ducha Świętego, bo jak wyjaśniał wtedy to oddanie Bogu i ludziom nie będzie ciężarem, ale ufnym uczestnictwem w odwiecznym kapłaństwie Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Wiceprzewodnicząca Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet: Dzisiejszy świat nie sprzyja posiadaniu dzieci

2024-05-26 10:23

[ TEMATY ]

rodzina

dzieci

mama

Adobe Stock

Dzisiejszy świat nie sprzyja posiadaniu dzieci, nie sprzyja wielodzietność. Ludzie niepotrzebnie są tak zabiegani i zatroskani. Tak naprawdę życie jest bardzo proste, tylko trzeba na nie patrzeć oczami Ducha Świętego - zaznaczyła Maria Pietrzak, wiceprzewodnicząca Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet i matka czwórki dzieci. W rozmowie z KAI, opowiedziała m.in. o tym jak przekazywać dzieciom wiarę, a także odpowiedziała na pytanie czemu coraz więcej kobiet nie chce zostać matkami lub decyduje się tylko na jedno dziecko. 26 maja obchodzony jest Dzień Matki.

Anna Rasińska (KAI): Z niedawnych badań CBOS dotyczących deklaracji wiary religijnej i deklaracji praktyk wynika, że w rodzinach dziedziczy się w dużym stopniu zarówno religijność jak i niereligijność. Jak widzi Pani rolę matek w pokoleniowym przekazywaniu wiary?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję