Monografia wieloautorska zatytułowana „Kościół Komunia i Dialog. Księga Pamiątkowa ofiarowana Księdzu Biskupowi Kazimierzowi Ryczanowi w 75. Rocznicę urodzin” ukazała się w serii wydawniczej Kieleckiej Biblioteki Studiów Teologicznych. Inicjatywę redaktorów podjęło grono uczniów i współpracowników Księdza Biskupa. Zebrane artykuły to owoc ich pracy naukowej.
Jubileuszową Księgę Księdzu Biskupowi przygotowały dwa środowiska naukowe: Instytut Teologii Pastoralnej i Katechetyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w którym Dostojny Jubilat przez kilkadziesiąt lat pracował czynnie jako wykładowca, księża dziekani Wydziału Teologii KUL, profesorowie pochodzący z diecezji kieleckiej pracujący na KUL oraz środowisko naukowe związane z kieleckim Wyższym Seminarium Duchownym i Świętokrzyskim Instytutem Teologicznym. Wydawnictwo ukazało się pod redakcją naukową ks. prof. Przemysława Kantyki, ks. dr. Jarosława Czerkawskiego i ks. dr. Tomasza Siemieńca. Bp Ryczan otrzyma ten szczególny upominek w poniedziałek 17 lutego podczas konferencji naukowej w WSD w Kielcach. Konferencja pt. „Kościół komunia i dialog” rozpocznie się o godz. 11. Na wydarzenie zapraszają: Świętokrzyski Instytut Teologiczny w Kielcach, Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach oraz Instytut Ekumeniczny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Księga Jubileuszowa w środowisku naukowym jest tradycją. To prezent ofiarowany Jubilatowi przez grono osób, z którym jest on szczególnie związany poprzez pracę. Biskup Ryczan jest wychowawcą całych pokoleń studentów i doktorantów, którym przekazywał zarówno wiedzę naukową, swoje bogate doświadczenie duszpasterskie biskupa diecezjalnego, jak i model pracy wychowawczej w Kościele i miłości do Kościoła mówi o zamyśle pamiątkowej księgi ks. prof. Kantyka.
Ks. Kantyka podkreśla, że Ksiądz Biskup w swoim zawołaniu biskupim „In vinculo communionis” postawił w centrum wspólnotę jako miejsce realizowania się relacji ludzkich i urzeczywistniania się komunii Kościoła. Książka w zamyśle autorów ma ukazać „złożoną rzeczywistość komunii eklezjalnej z wielu punktów widzenia i na różnych płaszczyznach” napisali we wstępie redaktorzy. Kościół jest swoistego rodzaju wspólnotą, inną niż każda ludzka wspólnota, ponieważ jest to wspólnota razem z Chrystusem. Bez Chrystusa nie ma Kościoła. Wierni jednoczą się razem z Bogiem, dlatego mówimy o tak głębokim zjednoczeniu określanym mianem „komunia”. Jednocześnie taka wspólnota Kościoła jest w nieustannym wewnętrznym dialogu. Dialog jest formą komunikacji na wszystkich poziomach wspólnoty Kościoła. Poczynając od tego, że sam Pan Bóg rozpoczął dialog z człowiekiem przez akt stworzenia, aż po dzieło jego odkupienia. Historia zbawienia jeszcze się nie zakończyła, ten dialog zbawczy Pana Boga z człowiekiem trwa tłumaczy ks. prof. Kantyka.
Podkreśla, że „Kościół nie żyje w próżni, ale w konkretnej rzeczywistości, która niesie ze sobą różne problemy i wyzwania”. Aby postawić bardzo precyzyjną diagnozę Kościoła i mówić o warunkujących życie Kościoła przemianach społecznych, potrzebne są solidne podstawy, które dają badania naukowe. Temu właśnie służy socjologia religii, której to dyscyplinie ks. prof. dr hab. Kazimierz Ryczan poświęcił swoją działalność naukową. Jego badania i dociekania koncentrują się wokół aksjologii, czyli nauki o wartościach. Badaniu podlegają wszelkie wartości prezentowane przez współczesnego człowieka. Szczególnym ich rodzajem są wartości religijne. To rzecz bardzo istotna, ponieważ widzimy, że wartości wyznawane przez konkretnych ludzi, w tym chrześcijan, podlegają zmianom i ze strony Kościoła potrzebne jest wypracowanie trafnej odpowiedzi duszpasterskiej na te zmiany mówi.
Wyjątkowość tego wydawnictwa polega na tym, iż zaprezentowano w nim osobę i dzieło Biskupa Kazimierza w komunii Kościoła kieleckiego. Zebrano w całość i usystematyzowano obszerną bibliografię dorobku naukowego Jubilata od początku pracy naukowej do końca 2013 roku. Ukazano także pracę Księdza Biskupa jako administratora i reformatora diecezji, a także rozwój sieci parafialnej i dekanalnej w czasie posługi Księdza Biskupa. Wiele uwagi autorzy poświęcili również omówieniu wyzwań, przed jakimi stoi dziś komunia Kościoła. Osobne miejsce zajmuje całe bogate przepowiadanie homilijne Księdza Biskupa, które doczekało się już dziewięciu tomów wydawniczych. Księga Pamiątkowa jest wyrazem wdzięczności Księdzu Biskupowi i szacunku całego środowiska naukowców, współpracowników i wychowanków wobec Dostojnego Jubilata.