Reklama

Bądźcie nadal sługami życia

Niedziela Ogólnopolska 8/2014, str. 10-11

B.M. Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich 15 lutego br. świętowało 20-lecie swojego istnienia. W jubileuszowych uroczystościach, które odbyły się na Jasnej Górze oraz w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, uczestniczyli: abp Zygmunt Zimowski – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, bp Stefan Regmunt – biskup zielonogórsko-gorzowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. służby zdrowia oraz krajowy duszpasterz służby zdrowia – ks. prof. Stanisław Warzeszak.

Narodziło się na Jasnej Górze

Lekarze z całej Polski oraz zaproszeni goście rozpoczęli świętowanie jubileuszu Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Abp Zygmunt Zimowski, który przewodniczył Eucharystii, przypomniał, że KSLP zostało zawiązane w lutym 1994 r. podczas obchodów II Światowego Dnia Chorego, które odbywały się na Jasnej Górze w obecności m.in. kard. Fiorenzo Angeliniego, ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Abp Zimowski podkreślił, że rocznica to przede wszystkim przeszłość, którą wspominamy, teraźniejszość, za którą dziękujemy Bogu, oraz przyszłość – dlatego w jubileusz 20-lecia KSLP wpisana jest modlitwa o przyszłość służby zdrowia w naszej ojczyźnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Wacław Depo potwierdził prawdę, wyrażoną po raz kolejny przez Ojca Świętego Franciszka, że Kościół widzi w ludziach chorych szczególną obecność cierpiącego Chrystusa. Najbliżej Chrystusa, który oddał swoje życie za nas, jest Maryja. To Ona doprowadza nas do owych niewypowiedzianych bogactw, które Bóg nam przygotował. Ksiądz Arcybiskup zachęcił do zadawania sobie pytań: Z jaką wiarą wsłuchujemy się w słowo Boga, aby następnie przystępując do uczty Chrystusa, wypowiedzieć swoje Amen? Na ile postawa Maryi, która tuli w swych ramionach Syna Bożego i kontempluje jego Oblicze, jest dla nas wzorem trwania w miłości po każdej Mszy św., kiedy przyjęliśmy Ciało i Krew Pańską? Na ile łączę się w duchu wiary z Maryją, aby współuczestniczyć w Ofierze jej Syna i jak często towarzyszy mi świadomość Jej obecności w trudnych tajemnicach mojego życia, mojej służby i mojego cierpienia? Abp Depo przypomniał, że postawy zawierzenia Bogu przez Maryję uczyliśmy się i nadal uczymy od bł. Jana Pawła II, który przechodząc przez kolejne stacje swojego cierpienia, powtarzał: „Cały Twój, Maryjo”.

Reklama

Ukazać chorym sens cierpienia

Jasnogórską liturgię ubogacił śpiew chóru częstochowskiej archikatedry „Basilica Cantans” pod dyrekcją Włodzimierza Krawczyńskiego, który także uroczystym „Gaude Mater Polonia” rozpoczął drugą część świętowania jubileuszu, czyli konferencję w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Członków Stowarzyszenia oraz licznych gości przywitała prezes Zarządu Głównego KSLP dr n. med. Wanda Terlecka.

W tematykę jubileuszu uczestników wprowadził abp Zimowski, który przypomniał, że za przykładem Chrystusa, Kościół od początku przez wieki pojmował służbę chorym i cierpiącym jako istotną część swojej misji. W naszych czasach ta misja Kościoła wydaje się nabierać charakteru konieczności, potrzeby i pierwszeństwa. Jan Paweł II po ustanowieniu Światowego Dnia Chorego skierował do kard. Angelliniego list, w którym przedstawił cele tegoż dnia. Data listu jest znacząca – 13 maja 1992 r., a pierwszym ze wskazanych celów jest pomoc chorym w dowartościowaniu cierpienia. Rozważania o chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia Papież zawarł w liście „Salvifici doloris” w 1984 r. Z perspektywy czasu – minęło właśnie 30 lat od ogłoszenia tego listu – widać, że myśl o pomocy chorym w zrozumieniu wartości ich cierpienia jest obecnie najważniejsza.

Abp Zimowski przypomniał, że w karcie wydanej 15 lat temu Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia nazwała lekarzy sługami życia. – Bądźcie nadal sługami życia, bądźcie nadal świadkami kultury życia, przeciwko kulturze, a raczej cywilizacji śmierci – apelował Ksiądz Arcybiskup. W kontekście niedawnej decyzji parlamentu dopuszczającej w Belgii eutanazję dzieci, abp Zimowski podkreślił z mocą: – My tutaj, od Matki Bożej Częstochowskiej, mówimy: – Nie eutanazji! Nigdy! Bo życie ludzkie jest święte od naturalnego poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Reklama

Gratulacje, życzenia, odznaczenia

Z okazji jubileuszu wielu obecnych gości składało Stowarzyszeniu Katolickich Lekarzy Polskich, na ręce dr Terleckiej, gratulacje i życzenia. Byli wśród nich m.in.: wicemarszałek województwa śląskiego – Mariusz Kleszczewski, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej – Konstanty Radziwiłł, prezes Śląskiej Izby Lekarskiej – dr n. med. Jacek Kozakiewicz, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” – Maria Ochman. Odczytano również listy gratulacyjne, wśród nich od nuncjusza apostolskiego w Polsce – abp. Celestino Migliore oraz przewodniczącego ZG Polskiego Towarzystwa Lekarskiego prof. dr hab. n. med. Jerzego Woy-Wojciechowskiego.

Jubileusz był również okazją do przypomnienia i uhonorowania osób mających szczególne zasługi dla Stowarzyszenia. W pierwszej kolejności prof. Jerzy Jurkiewicz – Kanclerz Kapituły Odznaczeń odczytał nazwiska zasłużonych lekarzy, którzy odeszli już na „wieczny dyżur”. Są to: prof. dr hab. n. med. Tadeusz Chruściel, prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Fijałkowski, dr n. med. Helena Gulanowska, dr n. med. Leon Kowalczyk, dr Ryszard Piłasiewicz oraz dr Zenon Wasilewski. Odznaczenia odebrały rodziny oraz przedstawiciele oddziałów KSLP. Uhonorowano również ponad czterdziestu lekarzy aktywnie działających na rzecz KSLP, a także księży udzielających Stowarzyszeniu pomocy i wsparcia duchowego. Są to: abp senior Stanisław Nowak, bp Stefan Regmunt, ks. inf. Marian Mikołajczyk, ks. Józef Jachimczak, ks. Paweł Sudowski i ks. Stanisław Warzeszak. Bp Stefan Regmunt dziękując za odznaczenie powiedział: – Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy to stowarzyszenie niezwykłe, bardzo nam potrzebne i bardzo zasłużone. Zdajemy sobie sprawę, że dzisiaj nie jest łatwo zyskać nowych kandydatów do takich stowarzyszeń, dlatego wyrażam radość, że w osobach państwa spotykamy wiernych członków tego Stowarzyszenia. Ta wierność się liczy, ona wydaje wspaniałe owoce. Nie zawsze duże społeczności dokonują wielkich rzeczy, również i te małe.

Reklama

To już 20 lat

Podczas konferencji odbyły się dwie sesje: pierwsza – poświęcona dziejom i rozwojowi KSLP oraz druga – na temat „Istota życia”. Wykład na temat historii KSLP wygłosił ks. Mariusz Terka, który przypomniał, że Stowarzyszenie zostało zawiązane 11 lutego 1994 r., natomiast zarejestrowane – jako organizacja społeczna skupiająca lekarzy i stomatologów – 4 maja 1994 r. W Statucie podkreślono, że podstawowym celem KSLP jest służba każdemu potrzebującemu człowiekowi, a zwłaszcza choremu. Szczególnym zadaniem Stowarzyszenia jest realizacja zasad etyki i deontologii lekarskiej dotyczącej ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Stowarzyszenie, które od 2011 r. nosi imię bł. ks. Jerzego Popiełuszki, prowadzi formację duchową i intelektualną, co pozwala lekarzom kształtować własne sumienia, poznawać nauczanie Kościoła i uczyć się rozstrzygania złożonych kwestii etycznych zgodnie z wyznawaną wiarą. Kieruje do władz państwowych i instytucji międzynarodowych apele w sprawie obrony życia, zabiera głos w dyskusjach na temat niektórych ustaw, wyraża swoje stanowisko w mediach i publikacjach książkowych, organizuje liczne konferencje i sympozja. – KSLP, łącząc praktykę lekarską z wiarą chrześcijańską, pomaga swoim członkom stawać się lekarzami katolickimi, co oznacza zarówno bycie dobrym chrześcijaninem, jak i lekarzem „z powołania” – podkreślił ks. Terka.

Reklama

Drugi wykład historyczny, przygotowany przez ks. Jacka Kapuścińskiego, był poświęcony historii i zasobom archiwum KSLP.

Podczas konferencji wystąpili znakomici prelegenci, autorytety w swoich dziedzinach: ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski, prof. dr. hab. Józef Zon oraz prof. dr hab. Alina Midro. Wygłoszone wykłady były poświęcone problematyce życia w ogóle i życia ludzkiego – przedstawiały ją w ujęciu biblijnym, przyrodniczym i genetycznym. Ks. prof. Chrostowski w wykładzie „Dar życia w perspektywie biblijnej” stwierdził, że Pismo Święte przedstawia życie ludzkie dwubiegunowo – jako składnik życia w ogóle oraz w perspektywie unikatowości życia, które Bóg związał z człowiekiem. Z faktu, że człowiek został stworzony „na obraz Boży”, wynika jego specyficzna godność oraz jedyne w swoim rodzaju powinności i zobowiązania. Fragment Biblii, który mówi nam: „Mężczyzną i kobietą stworzył ich” zawiera mocny nacisk na płeć, na męskość i na to, co żeńskie. Jednym z elementów obrazu Boga w człowieku jest więc jego płciowość, a ponieważ Biblia kładzie nacisk na to, że mężczyzna i kobieta są przeznaczeni dla siebie, a spoiwem ich więzi jest miłość, zatem w ludzkiej miłości znajduje wyraz odwzorowanie tego, kim jest Bóg jako Miłość.

Równie interesujące były wykłady: prof. dr. hab. Józefa Zona „Co współczesne nauki przyrodnicze mogą powiedzieć o istocie życia?” oraz prof. dr. hab. Aliny Midro „Początek życia – genetyczne i epigenetyczne uwarunkowania ludzkiej prokreacji”. Wywołały one wiele pytań i dyskusję.

Na zakończenie konferencji dr Terlecka podziękowała hierarchom, wykładowcom, gościom i wszystkim uczestnikom oraz chórowi „Basilica Cantans” za udział we wspólnym radowaniu się jubileuszem 20-lecia KSLP.

2014-02-18 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

[ TEMATY ]

Matka Boża

świadectwo

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

To była środa, 15 sierpnia 1951 roku. Wielka uroczystość – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Tam, dziękując za wszystkie łaski, żegnając się z Matką Bożą i własnym życiem, kobieta, nie prosząc o nic, otrzymała uzdrowienie. Do domu wróciła jak nowo narodzona. Gdy zgłosiła się do kliniki, lekarze oniemieli. „Kto cię leczył, gdzie ty byłaś?” „Na Jasnej Górze, u Matki Bożej”. Lekarze do karty leczenia wpisali: „Pacjentka ozdrowiała w niewytłumaczalny sposób”.

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję