Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 10/2014, str. 12

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa za Ukrainę

Mosty Jedności i Braterstwa

Modlitwa za Ukrainę trwa na Jasnej Górze każdego dnia. Szczególny wymiar miał Różaniec o pokój na świecie w sobotę 22 lutego. W dniu modlitwy i postu za Ukrainę, 28 lutego, można było usłyszeć nawet czytania w języku ukraińskim.

Rycerze Kolumba, którzy przeżywali na Jasnej Górze swoją pielgrzymkę w czasie dramatycznych doniesień zza wschodniej granicy, gdy w Kijowie ginęli ludzie, rozpoczęli tworzenie modlitewnych „Mostów Jedności i Braterstwa”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na spotkaniu Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie, która też odbywała się w tym napiętym czasie za naszą wschodnią granicą, obecni byli także członkowie wspólnoty z Ukrainy. Ich zdaniem, konieczna jest nie tylko modlitwa za Ukraińców, ale też wielka praca nad wychowaniem do wolności. – Ustawy nie zmienią serc ludzi. Serc w jakiś sposób zniszczonych przez dziesiątki lat ideologii komunistycznej, która nie zniknęła jeszcze z ziemi ukraińskiej. Wychowanie człowieka do wolności, do życia chrześcijańskiego to jest nasze zadanie – mówił na antenie Radia Jasna Góra jeden z członków wspólnoty z Ukrainy.

Na Jasnej Górze podczas każdej Mszy św. zanoszone są modlitwy w intencji Ukrainy, a także posługujących za wschodnią granicą paulinów, którzy w nadesłanym na Jasną Górę liście proszą o modlitewne wsparcie.

(Red.)

Rycerze Kolumba

Miłosierdzie i braterstwo

Reklama

W dniach 22-23 lutego br. odbyła się II Ogólnopolska Pielgrzymka Rycerzy Kolumba. Przybyli członkowie Zakonu z wielu rad w Polsce wraz z rodzinami – w sumie ok. 130 osób. – Członkiem Rycerzy Kolumba może zostać dorosły mężczyzna, praktykujący katolik, wypełniający to, co do katolika należy, uczestniczący i przyjmujący sakramenty święte, który ma chęć pomagania innym. Takich mężczyzn mile widzimy i zapraszamy w szeregi – powiedział Stanisław Dziwiński, delegat rejonowy Rycerzy Kolumba w Polsce. Mają oni cztery zasady działania: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm.

Zakon Rycerzy Kolumba założył w 1882 r. ks. Michael McGivney. Rycerzy łączył ideał Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryk, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata. Najważniejsza dla członków Zakonu jest wierność Kościołowi katolickiemu i jego misji. Działalność Rycerzy Kolumba to przede wszystkim działalność charytatywna, obrona życia, wspieranie powołań do kapłaństwa i życia zakonnego.

W sobotę 22 lutego przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Mszy św. z udziałem Rycerzy Kolumba przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak, który mówił w homilii: – Rycerz to ten, który walczy, ale w znaczeniu chrześcijańskim nie ma walki z nikim, jest walka „o”, a nie walka „z kimkolwiek”.

Na dalszy program dnia złożyły się modlitwa różańcowa o pokój na świecie i Apel Jasnogórski. Mszy św. w niedzielę 23 lutego w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. Ryszard Umański, kapelan Rady 14955. Na zakończenie Mszy św. odczytany został Akt Oddania Rycerzy Kolumba Matce Bożej.

Nominacja do Fryderyka

Jasnogórska muzyka dawna „Ciemne Jutrznie”

Kolejna płyta z cyklu Jasnogórska Muzyka Dawna została nominowana do Fryderyka w kategorii muzyka poważna. Jest to płyta „Jasnogórska Muzyka dawna. Musica Claromontana” – vol. 54 – „Ciemne jutrznie”, w wykonaniu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod kierownictwem Anny Szostak. Płytę wydało Wydawnictwo Musicon.

Reklama

Nagranie wzbogacone jest śpiewami chorałowymi. Melodie lamentacji Jeremiasza zostały zaczerpnięte z paulińskiego Cantionale.

Uzupełnieniem albumu jest piękne „Miserere” Tommaso Bai. Utwór ten wykonywany był razem ze słynnym „Miserere” Gregorio Allegriego przez muzyków papieskich podczas uroczystości Wielkiego Tygodnia.

Peregrynacja w seminarium

Wzięli Matkę do siebie

W Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie rozpoczęła się peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która będzie trwać do końca Wielkiego Postu. 23 lutego, podczas Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Cudownego Matki Bożej, przeor Jasnej Góry podarował kopię Cudownego Obrazu wspólnocie seminarium częstochowskiego i sosnowieckiego, które mają wspólną siedzibę. Ikona każdego ranka towarzyszy całej wspólnocie podczas Mszy św., a następnie mieszkańcy seminarium kolejno zabierają ją do swoich pokoi, gdzie przebywa przez całą dobę. Osobistej modlitwie w zaciszu kleryckich mieszkań towarzyszy także Księga Zawierzenia, do której alumni i księża wpisują swoje modlitwy, podziękowania i prośby do Maryi – mówi kleryk Tomasz Podlewski. – Warto zauważyć, że uroczyste podarowanie Ikony wspólnocie seminaryjnej miało miejsce dokładnie tydzień po śmierci śp. ks. inf. Józefa Wójcika, którego życie tak mocno naznaczone było troską o peregrynację Jasnogórskiego Obrazu po Polsce – dodaje częstochowski kleryk.

ks. mf

W najbliższym tygodniu na Jasnej Górze

8 marca – Święto Kobiet na Jasnej Górze. O godz. 16.45 – Msza św., po Eucharystii spotkanie w Kaplicy Różańcowej

10 marca – Maturzyści Archidiecezji Poznańskiej (I grupa)

14 marca – Maturzyści Archidiecezji Wrocławskiej; Maturzyści Diecezji Gliwickiej

15 marca – Narodowa Pielgrzymka Husarii na Jasną Górę

15 marca – V Pielgrzymka Muzyków Kościelnych

15 marca – „Jasnogórskie spotkania z historią” – zwiedzanie sanktuarium z przewodnikiem. Udział w zwiedzaniu bezpłatny. Temat: mury obronne, Arsenał, Bastion św. Rocha.

Zbiórka przed Jasnogórskim Centrum Informacji o godz. 10.00.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-03-04 15:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przedstawiono cud, który przyczynił się do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego

2024-12-17 12:40

[ TEMATY ]

bł. Pier Giorgio Frassati

Luciana Frassati, domena publiczna

bł. Pier Giorgio Frassati

bł. Pier Giorgio Frassati

Niewytłumaczalne medycznie uleczenie zerwanego ścięgna Achillesa u ówczesnego kleryka, a dziś kapłana, ks. Juana Gutierreza zostało uznane przez Stolicę Apostolską za cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego - poinformowano podczas wczorajszej konferencji prasowej w Los Angeles.

Liczący obecnie 38 lat ks. Juan Gutierrez podczas gry w koszykówkę w 2017 roku doznał kontuzji. Przeszedł rezonans magnetyczny i wkrótce dowiedział się, że ma zerwane ścięgno Achillesa. Zaniepokojony długą i bolesną rekonwalescencją oraz wydatkami, Gutierrez udał się następnego dnia do kaplicy seminaryjnej „z ciężkim sercem”. Modląc się poczuł potrzebę odprawienia nowenny do Frassatiego. Kilka dni po jej rozpoczęciu poszedł do kaplicy, aby się pomodlić, gdy nikogo tam nie było. Przypomniał sobie wówczas, że poczuł niezwykłe uczucie wokół zranionej stopy. „Modliłem się i zacząłem odczuwać ciepło w okolicy mojej kontuzji. I szczerze pomyślałem, że może coś się zapaliło pod ławkami” - wspominał ks. Gutierrez na poniedziałkowej konferencji prasowej w parafii św. Jana Chrzciciela w hrabstwie Los Angeles, gdzie obecnie pełni funkcję wikariusza. Sprawdził, czy nie ma ognia, ale nic nie zobaczył, mimo że wciąż czuł ciepło w swojej ranie. Pamiętał ze swoich doświadczeń z ruchem Odnowy Charyzmatycznej, że ciepło może być związane z uzdrowieniem od Boga. Zaczął wpatrywać się w tabernakulum i płakać. Został nie tylko dotknięty duchowo, ale także uzdrowiony fizycznie. W niewiarygodny sposób był w stanie znów normalnie chodzić i nie potrzebował już ortezy. Kiedy ks. Gutierrez odwiedził chirurga ortopedę, ten potwierdził, że nie potrzebuje operacji. Rozdarcie, które kiedyś pojawiło się na skanie rezonansu magnetycznego, zniknęło, co jest niespotykane w tego typu urazach, powiedział chirurg. Jego opinia była początkiem watykańskiego dochodzenia w sprawie cudu, które ostatecznie doprowadziło do kanonizacji Frassatiego.
CZYTAJ DALEJ

Niemiecki tygodnik ujawnia, że udaremniono próbę zamachu na Franciszka

2024-12-17 10:20

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Podczas wizyty papieża Franciszka w Iraku w 2021 r. udało się zapobiec dwóm próbom zamachów. Tak twierdzi niemiecki tygodnik „Stern”, powołując się na nową autobiografię papieża, z której, jak twierdzi magazyn, zacytował fragmenty z wyprzedzeniem. Książka zatytułowana „Nadzieja” ma zostać opublikowana jednocześnie w 80 krajach 14 stycznia 2025 r, zgodnie z zapowiedzią wydawnictwa Kösel-Verlag, które wyda ją po niemiecku.

„Zostaliśmy ostrzeżeni już dzień wcześniej, kiedy przybyliśmy do Bagdadu. Policja przekazała informacje od brytyjskich służb specjalnych do departamentu bezpieczeństwa Watykanu. Młoda kobieta z pasem materiałów wybuchowych, zabójczyni kamikadze, była w drodze do Mosulu, by wysadzić się w powietrze podczas wizyty papieża. W tym samym celu jechała furgonetka dostawcza” - cytuje fragment książki magazyn „Stern”.
CZYTAJ DALEJ

Bezdomni modlą się za Franciszka w dniu jego 88. urodzin

2024-12-17 16:36

[ TEMATY ]

bezdomni

modlitwa za papieża

88. urodziny

Adobe Stock

Grupa młodzieży z Ruchu Pracowników Chrześcijańskich (MCL) w Rzymie, która pomaga bezdomnym, postanowiła zorganizować 17 grudnia chwilę modlitwy w intencji papieża Franciszka wraz z wieloma osobami żyjącymi na ulicach.

Wolontariusze z Ruchu Pracowników Chrześcijańskich mają stały kontakt z ludźmi żyjącymi na ulicy w stolicy Włoch, także obok Watykanu, bowiem prowadzą na ulicach Rzymu akcję wsparcia bezdomnych pod hasłem „Ewangelia na ulicy, MCL obok bezdomnych”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję