W dniach 28 lutego 2 marca br. ponad 200 delegatów reprezentujących duszpasterstwa młodzieży z poszczególnych diecezji oraz ruchów katolickich z całej Polski dyskutowało o kierunkach i możliwościach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 r. w Krakowie. Gośćmi specjalnymi spotkania w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny byli m.in. ks. João Chagas i Marcello Bedeschi z Papieskiej Rady ds. Świeckich z Watykanu oraz młodzież z Brazylii.
Rozpoczynając trzydniowe spotkanie, młodzi wraz ze swoimi duszpasterzami poznali orędzie papieża Franciszka na tegoroczny XXIX już Światowy Dzień Młodzieży w Niedzielę Palmową, który odbędzie się pod hasłem: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5, 3). Delegaci dzielili się pomysłami i inicjatywami, które podjęli w swoich diecezjach i środowiskach na rzecz przygotowań do ŚDM w Krakowie. Komitet Organizacyjny ŚDM, któremu przewodniczy bp Damian Muskus OFM, przedstawił stan przygotowań do spotkania młodych w 2016 r. oraz zaprezentował formy pomocy i aktywności młodych z całej Polski w związku z tym wielkim wydarzeniem w Kościele polskim.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Podczas sobotniej Eucharystii, której przewodniczył bp Andrzej Jeż ordynariusz tarnowski, młodzi otrzymali krzyże oraz certyfikaty powołania diecezjalnych centrów ŚDM, a także specjalne błogosławieństwo na wypełnianie swojej misji. W homilii bp Damian Muskus przywołał postać bł. Karoliny Kózkówny: Od tej młodej męczennicy chcemy się uczyć miłości nad życie i chcemy uczynić ją naszą przewodniczką na drogach wiary mówił. Odniósł się też do trzyletniego programu przygotowań do ŚDM, którego pierwszym etapem w bieżącym roku jest słowo kerygmat.
Młodzież uczestniczyła w Drodze Krzyżowej śladami bł. Karoliny Kózkówny. Ks. Zbigniew Szostak kustosz sanktuarium w Zabawie przy każdej stacji mówił o cierpieniach błogosławionej męczennicy podczas jej ostatniej ziemskiej drogi. Uczestnicy Forum w miejscu śmierci bł. Karoliny odmówili modlitwę o kanonizację tej patronki czystości. Poznali także inicjatywę „Bilet dla Brata” przez najbliższe dwa lata młodzi Polacy chcą zebrać środki ułatwiające przyjazd do Krakowa ich rówieśnikom z 14 krajów, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Rosji. Środki pochodzić będą m.in. z rozprowadzania płyt kanonizacyjnych i gadżetów kojarzących się z krajami pochodzenia uczestników ŚDM. W ramach Forum odbył się koncert zespołu „New Life’m” oraz wieczór karnawałowy.
Podczas niedzielnej Eucharystii, kończącej spotkanie, bp Henryk Tomasik krajowy duszpasterz młodzieży, który przez trzy dni przysłuchiwał się głosom młodych, podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży to nie tylko święto młodych, ale także szansa na ożywienie duszpasterstwa rodzin i całego Kościoła w Polsce. Jesteśmy tu po to, by uczyć się odpowiedzi na Bożą miłość i miłosierdzie mówił. Z kolei ks. Grzegorz Suchodolski dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży tłumaczył: Na miejsce Forum wybraliśmy Zabawę, gdzie znajduje się sanktuarium bł. Karoliny. Młodzi modlili się przy sarkofagu 16-letniej męczennicy, odwiedzili jej dom rodzinny i miejsce męczeństwa w lesie w Wał-Rudzie. Staramy się o to, by bł. Karolina była jednym z patronów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. podkreślił. Forum dało mi wiele informacji i pomysłów przed ŚDM w Krakowie mówi Marcin Waligórski z Salezjańskiego Centrum Młodzieżowego w Łodzi. Ufam, że młodzi wyjdą na spotkanie młodzieży zagranicznej ze swoim entuzjazmem, ze świadectwem wiary, ale przede wszystkim z pełną pokory dumą z Jana Pawła II, którego Kościół w Polsce ofiarował światu jako cenny dar podkreślił ks. Przemysław Góra diecezjalny duszpasterz młodzieży z Łodzi.