Reklama

Niedziela Świdnicka

List Pasterski Biskupa Świdnickiego na Wielki Post 2014 roku

Wielkopostne dziękczynienie za 10 lat istnienia diecezji świdnickiej

Niedziela świdnicka 11/2014, str. 2-3

[ TEMATY ]

list

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1. Czas powrotu do Pana Boga i pełnienia uczynków pokutnych

Umiłowani diecezjanie, stajemy na progu Wielkiego Postu. Przed nami wielkopostna droga ku uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. W ubiegłą środę przyjęliśmy na nasze głowy popiół jako znak naszego uniżenia i gotowości do odwrócenia się od grzechu i nawrócenia się na drogę sprawiedliwości i miłości. Wejście na tę drogę mają nam ułatwić uczynki pokutne, do których nas zobowiązał Chrystus w Środę Popielcową, wzywając nas do podjęcia jałmużny, modlitwy i postu. Liturgia słowa pierwszej niedzieli Wielkiego Postu, przywołuje nam dwie sceny kuszenia przez szatana. Pierwsze kuszenie miało miejsce w raju wobec pierwszych rodziców. Szatan wzbudził w nich podejrzenie co do prawości i uczciwości Pana Boga. Zachęcił do przekroczenia nakazu Bożego, obiecując ich zrównanie się z Bogiem. Obietnica szatana okazała się wierutnym kłamstwem. Rodzice rajscy zostali oszukani. Posłuchanie szatana i wystąpienie przeciw Bogu uczyniło ich przegranymi. Inaczej potoczyły się losy kuszenia Jezusa przez szatana na pustyni. Jezus nie dał się zwieść. Nie dał się okłamać. Nie uwierzył w to, co mówił szatan. Odrzucił pokusy złego ducha i pozostał wierny woli Ojca.

Dziś tak często staje przed światem i przed nami ten sam diabeł, „wąż” XXI wieku. Staje z tą samą propozycją, co i przed pierwszymi rodzicami i przed Jezusem na pustyni. Chodzi mu zawsze o jedno: abyśmy zwątpili w uczciwość Pana Boga, w wartość Jego przykazań. Chce nam wmówić, że warto iść za tym, co proponuje dzisiejszy świat. Namawia nas, abyśmy odeszli od Boga, zapomnieli o jego przykazaniach, a zyskamy prawdziwą wolność i poszukiwane szczęście. Od nas zależy, co wybierzemy: czy to, co rajscy rodzice, czy to, co Jezus Chrystus. Wybór ten jest wyborem naszej przyszłości. Od nas zależy, czy staniemy się przegranymi, czy zwycięzcami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2. Czas dziękczynienia za 10 lat istnienia diecezji świdnickiej

Drodzy bracia i siostry, na tegorocznej drodze wielkopostnej, gdy staramy się przygotować duchowo do kanonizacji bł. Jana Pawła II, wypadnie nam nie tylko zmierzyć się z szatanem, nie tylko potrzebna będzie nasza pozytywna odpowiedź na Boże wezwanie do nawrócenia, ale nadchodzi dla nas także czas podziękowania za dziesięć lat ustanowienia przez Jana Pawła II naszej diecezji świdnickiej. Bylibyśmy niewdzięcznikami, gdybyśmy nie stanęli przed Bogiem ze słowami dziękczynienia, uwielbienia, przeproszenia i prośby. Oto 25 marca br., w uroczystość Pańskiego Zwiastowania, minie dziesięć lat od zaistnienia naszej diecezji. Nadchodzi zatem dla nas czas podziękowania Panu Bogu i ludziom, za ogrom dobra, jakie stało się naszym udziałem w ciągu minionych dziesięciu lat istnienia naszej rodziny diecezjalnej. W ciągu tych dziesięciu lat udało się nam utworzyć wszystkie struktury diecezjalne. Mamy Kurię Biskupią, Wyższe Seminarium Duchowne, studia magisterskie z teologii dla osób świeckich, Caritas diecezjalną, Studium Organistowskie, Studium Życia Rodzinnego. Mamy Kapitułę Katedralną i Kolegiacką oraz Akcję Katolicką. Mamy ostatnio ukonstytuowany Sąd Biskupi. W drugim roku istnienia diecezji przeprowadziliśmy I Diecezjalny Kongres Eucharystyczny, a potem w latach 2007-2010 – peregrynację Obrazu Jezusa Miłosiernego. Obecnie trwają prace wykończeniowe nad Domem Księży Emerytów w Świdnicy i budowa Hospicjum dla osób w stanie terminalnym i przewlekle chorych. W diecezji zorganizowana jest katechizacja w szkołach. W parafiach trwa przygotowanie duszpasterskie do sakramentów świętych, zwłaszcza do I spowiedzi i Komunii św. oraz do bierzmowania; działają grupy apostolskie: Żywy Różaniec; Franciszkański Zakon Świeckich, Akcja Katolicka, nowe ruchy apostolskie; Ruch Światło Życie, Kościół Domowy Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i inne. W ciągu minionego dziesięciolecia każdego roku odbywaliśmy pieszą diecezjalną pielgrzymkę na Jasną Górę. Były także pielgrzymki do naszych diecezjalnych sanktuariów maryjnych, zwłaszcza w niedawno przeżywanym Roku Wiary. Na najbliższe lata jest zaplanowana peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej przed stuleciem objawień w Fatimie.

Reklama

Jako pierwszy biskup diecezji świdnickiej, w roku dziesięciolecia jej istnienia, wyrażam wszystkim diecezjanom moją serdeczną wdzięczność za modlitwę, za ofiary materialne i za wszelką życzliwość. Dzięki tej życzliwości udało się dokonać tak wiele dobrego. Serdecznie dziękuję Księdzu Biskupowi Adamowi, który od początku pełnił funkcję rektora naszego Wyższego Seminarium Duchownego i wikariusza generalnego, a od sześciu lat służy tak przykładnie diecezji jako biskup pomocniczy. Wyrażam wdzięczność wikariuszom biskupim, kanclerzowi Kurii, dyrektorom wydziałów kurialnych, rektorowi Wyższego Seminarium Duchownego, wszystkich wychowawcom i wykładowcom Seminarium, zarządowi diecezjalnej Caritas – instytucji służącej ubogim, chorym i potrzebującym. Dziękuję wszystkim kapłanom diecezjalnym i zakonnym, zwłaszcza księżom dziekanom, proboszczom, wikariuszom oraz księżom emerytom. Słowa szczególnej wdzięczności kieruję do osób życia konsekrowanego, na czele z siostrami Klaryskami w Kłodzku i w Ząbkowicach Śląskich; dziękuję za modlitwę i wykonywaną posługę wedle charyzmatów poszczególnych zgromadzeń. Dziękuję wszystkim katechetom, liderom grup i ruchów religijnych za wspieranie dzieła ewangelizacji. Dziękuję chorym za modlitwę i ofiarowanie swych cierpień za Kościół.

Reklama

3. Zaproszenie na wspólne dziękczynienie i zapowiedź następnych spotkań modlitewnych

Umiłowani diecezjanie, jest potrzebą naszych serc, abyśmy naszą wdzięczność okazali przede wszystkim Panu Bogu. Dlatego też bardzo serdecznie zapraszam duchowieństwo i wiernych świeckich, na czele z władzami samorządowymi, na wspólne diecezjalne dziękczynienie za dziesięć lat istnienia naszej diecezji. Jest ono zaplanowane na sobotę 29 marca. Naszemu dziękczynieniu będzie przewodniczyć Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce, który tego dnia o godz. 11 będzie przewodniczył w katedrze świdnickiej uroczystej Mszy św. Zapraszam wszystkich, którzy mogą przybyć. Aby cała nasza diecezja była reprezentowana na naszej wspólnej modlitwie, uprzejmie proszę wszystkich dziekanów naszej diecezji, aby z każdego dekanatu przybyła do katedry świdnickiej na tę uroczystość przynajmniej jedna autokarowa pielgrzymka.

Reklama

Zapraszając na tę uroczystość, korzystam z okazji, by zapowiedzieć już dzisiaj następne ważne uroczystości związane z kanonizacją bł. Jana Pawła II i naszym dziesięcioleciem. W środę 2 kwietnia o godz. 17, w kolejną rocznicę odejścia do wieczności bł. Jana Pawła II, po raz dziesiąty zostanie odprawiona Msza św. na stadionie przy ul. Ratuszowej w Wałbrzychu. W tym roku będziemy się modlić o dobre przeżycie i obfite owoce nadchodzącej kanonizacji. Na tę uroczystość są zaproszeni mieszkańcy Wałbrzycha i okolic, a także inni chętni.

Chcę także zapowiedzieć, że z racji naszego dziesięciolecia w niedzielę 29 czerwca br., w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, jest zaplanowane Święto Diecezji – spotkanie religijno-modlitewne w Świdnicy, na obiektach OSIR, z udziałem zaproszonych z Brazylii ojców: o. Antonello i o. Enrique ze Wspólnoty Przymierza Miłosierdzia z Sao Paolo, którzy kilka dni wcześniej poprowadzą rekolekcje dla kapłanów diecezji świdnickiej. Na program spotkania złożą się: blok modlitewno-konferencyjny w godz. 10-14.30 i uroczysta Eucharystia – Msza św. polowa. o godz. 15. Informuję też, że z inicjatywy kapłanów oraz osób świeckich od kwietnia do czerwca br. w każdej parafii naszej diecezji, w niedzielę uzgodnioną z księdzem proboszczem, pojawi się zespół ewangelizacyjny, składający się z księdza i dwóch osób świeckich. Celem wizyty takiego zespołu będzie głoszenie homilii kerygmatycznej przez księdza dopełnionej świadectwem osób świeckich. W niedzielne popołudnie zespół ewangelizacyjny spotka się z chętnymi na modlitwie i rozmowie ewangelizacyjnej.

Raz jeszcze dziękuję wszystkim modlącym się w intencji naszej diecezji, szczególnie chorym i cierpiącym. Jednocześnie zwracam się z bardzo gorącą prośbą o dalszą modlitwę. Na czas Wielkiego Postu, na dobre przygotowanie się do Świąt Wielkanocnych i do kanonizacji bł. Jana Pawła II, jak również na radosne świętowanie dziesięciolecia naszej diecezji z serca wszystkim błogosławię.

2014-03-11 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykły list w łódzkich archiwach

Niedziela łódzka 43/2019, str. 4

[ TEMATY ]

list

archiwum

Ks. Paweł Kłys

Pismo zostało odnalezione w muzeum archidiecezjalnym w Łodzi

Pismo zostało odnalezione w muzeum archidiecezjalnym w Łodzi

Pisany w 1527 r. list skierowany jest do Jana Łaskiego – bratanka Jana Łaskiego, prymasa Polski, przedstawił podczas konferencji archiwistów abp Grzegorz Ryś. Spotkanie poświęcone archiwom kościelnym w niepodległej Polsce jest projektem realizowanym w ramach obchodów stulecia archiwów państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś o godności Króla, Kapłana i Syna Bożego

2024-03-24 22:02

Archidiecezja Łódzka

O godności Króla, Kapłana i Syna Bożego mówił w pierwszym dniu rekolekcje wielkopostnych kard. Grzegorz Ryś. Msza Św. była sprawowana w Sanktuarium Imienia Jezus.

Jest już tradycją, że w Niedzielę Palmową rozpoczynają się wielkopostne rekolekcje dla łodzi, które głosił Metropolita Łódzki. W pierwszym dniu rekolekcji kard. Ryś mówił Jezusie Chrystusie i jego godności Króla, Kapłana i Syna Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Sandomierz: Msza Krzyżma

2024-03-28 16:57

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Nitkiewicz

diecezja sandomierska

Msza Krzyżma

Marian Sztajner/Niedziela

Przedpołudniowa liturgia Mszy św. Krzyżma w sandomierskiej bazylice katedralnej była wyrazem jedności duchowieństwa, które posługuje w Kościele lokalnym. Z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem, Mszę celebrowali biskup pomocniczy senior Edward Frankowski oraz duchowni przybyli z parafii diecezji sandomierskiej. W modlitwie uczestniczyło około 500 ministrantów, dziewczęta z ruchów katolickich, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne oraz wierni.

Na początku wygłoszonej homilii, bp Nitkiewicz podziękował prezbiterom za codzienną posługę: "Dzisiejsza poranna liturgia jest swoistą osią, wokół której obraca się nasze życie. Tym bardziej więc dziękuję wam za to, że tu jesteście i że możemy razem koncelebrować Eucharystię. Korzystając z okazji, pragnę wyrazić wdzięczność za wielką troskę, jaką otaczacie wiernych, za posługę w świątyni, za katechezę, za opiekę nad chorymi. Dziękuję za to, że jesteście dobrymi gospodarzami i kustoszami kościelnego patrymonium. Dziękuję księżom pełniącym funkcje diecezjalne oraz kapłanom zakonnym, angażującym się chętnie w życie naszego Kościoła lokalnego".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję