Reklama

Niedziela w Warszawie

Gdzie na kanonizację

W Warszawie jest wiele miejsc, które związane są z Janem Pawłem II. Wiele z nich ożyje podczas obchodów kanonizacji. Publikujemy szczegółowy program papieskich obchodów w różnych miejscach stolicy

Plac Piłsudskiego

W tym miejscu Jan Paweł II w 1979 r. odprawił pierwszą Mszę św. w Ojczyźnie. Teraz plac Piłsudskiego (dawniej pl. Zwycięstwa) jednoznacznie kojarzy się z Papieżem Polakiem.

Koncert „Nie lękajcie się iść pod prąd”
25 kwietnia godz. 20.30

Muzyczne widowisko „Nie lękajcie się iść pod prąd” zorganizowane jest pod kierownictwem Mateusza Pospieszalskiego. Na scenie dla Jana Pawła II wystąpią przedstawiciele różnych nurtów muzycznych oraz znani aktorzy.

Podczas widowiska odtworzone zostaną niepokazywane wcześniej – archiwalne materiały filmowe z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Przypomną one nam najbardziej niezwykłe i przełomowe momenty pontyfikatu oraz nauczanie Papieża.

Na koncercie usłyszymy m.in. „T.Love”, „Voo Voo”, „Raz Dwa Trzy”, „Zakopower”, Kasia Kowalska, Mela Koteluk i Urszula.

Modlitewne czuwanie
26 kwietnia godz.19

W wigilię kanonizacji Jana Pawła II odbędzie się wieczorne czuwanie „Do Źródła”. Z udziałem zespołu „Deus Meus” wysłuchamy koncertu uwielbienia. Muzykom towarzyszyć będzie orkiestra oraz ponad stuosobowy chór. Duchową część spotkania poprowadzi znany duszpasterz i rekolekcjonista o. Janusz Chwast OP. Podczas czuwania będzie okazja, aby wysłuchać świadectw oraz wziąć udział w evencie „światło’’. Polegać on będzie na wspólnym ułożeniu świetlnego napisu w kształcie liter i cyfry: JP2. Wieczorne czuwanie będzie wspólnym dziełem różnych ruchów, wspólnot i środowisk warszawskich, dla których Jan Paweł II jest źródłem inspiracji.

Transmisja kanonizacji
7 kwietnia godz. 10.00

Zapraszamy do wspólnego uczestniczenia w kanonizacji Jana Pawła II o godz. 10.00 na pl. Piłsudskiego. Mszę św. kanonizacyjną oraz związane z nią uroczystości będzie można obejrzeć za pośrednictwem rozmieszczonych na placu Piłsudskiego telebimów. Do sakramentu Eucharystii będzie można przystąpić po zakończeniu transmisji, w pobliskich kościołach oraz przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Reklama

Archikatedra św. Jana

27 kwietnia godz. 20

Koncert chóru Centrum Myśli Jana Pawła II zatytułowany „Do Źródła’’ jest jednym z finalnych wydarzeń odbywających się z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Spektakl stanowi muzyczną podróż do źródeł papieskiej myśli. W kompozycji można usłyszeć wpływy muzyki Bliskiego Wschodu, cerkiewnej, muzyki okresu średniowiecza i chorału gregoriańskiego oraz elementy gospel, folku, muzyki rozrywkowej i jazzu. Teksty utworów to cytaty z Pisma Świętego.

Instalacja „Papieska Warszawa”
Do 30 Maja

„Papieska Warszawa” to niezwykle ciekawa ekspozycja, którą odnajdziemy w różnych miejscach stolicy, jak np. na Starym Mieście, w katedrze praskiej, na Agrykoli oraz innych miejscach, które podczas swoich pielgrzymek odwiedził Jan Paweł II. Instalacja będzie upowszechniać historyczną wiedzę o Janie Pawle II oraz propagować jego nauczanie.

Strefa JP2 – Namiot przed św. Anną

Jan XXIII – „Papież Pokoju”
23 kwietnia godz. 16

W Strefie JP2 ks. rektor dr Andrzej Gałka wygłosi wykład „Jan XXIII – Papież pokoju”. Wyreżyserowany przez Giorgio Capitani film przedstawia pełną biografię Papieża, od czasów młodości aż, do czasu Soboru Watykańskiego II i śmierci. To niezwykle poruszający obraz z doskonałą kreacją Edwarda Asnera w roli Jana XXIII.

Wystawa „Papież Wolności”
do 27 kwietnia

W Strefie JP2 będzie można zobaczyć wystawę „Papież Wolności”. Ekspozycja zaprezentuje Karola Wojtyłę, jako wielkiego męża stanu, któremu Polska i kraje Europy Środkowej zawdzięczają odzyskanie swojej suwerenności. Jej celem jest także podkreślenie decydującej roli jaką odegrał nasz kraj w procesach polityczno-społecznych końca XX wieku. To właśnie w Polsce, w 1979 r., na ówczesnym pl. Zwycięstwa w Warszawie – zostały wypowiedziane pamiętne słowa Jana Pawła II, wzywające do „odnowy tej ziemi”. Powstanie ruchu społecznego „Solidarność”, wybory w 1989 r., odzyskanie niezależności przez kraje Europy Środkowej i wreszcie obalenie muru berlińskiego.

Reklama

Gra miejska „Do źródeł”
22-26 kwietnia

Gra skierowana jest do młodzieży i dorosłych. Tematycznie związana jest z instalacjami wystawienniczymi „Papieska Warszawa”. Pierwsza wersja: tradycyjna, od 22 do 26 kwietnia rozgrywana w namiocie Strefie JP2. Druga wersja: poprzez aplikację komórkową, którą można będzie można pobrać, skanując QR kod umieszczony na instalacji „Papieska Warszawa”. Wszystkie zadania wykonywane są poprzez tę aplikację.

Ciuchcią do Rzymu – Pola Wilanowskie

27 kwietnia godz. 12.30-18.00

Uczestnicy wyruszą w podróż papieską ciuchcią do „Rzymu” na kanonizację Papieża Polaka. W Watykanie, gdzie Ojciec Święty przebywał na co dzień, poznają różne wymiary świętości Papieża. W Rzymie dzieci napotkają przeszkodę – labirynt, który będą musiały przebyć, aby odkryć jakim świętym był Jan Paweł II. Symbol labiryntu ma ukazać uczestnikom, że droga do świętości nigdy nie jest łatwa, wymaga ciężkiej pracy, otwartości na drugiego człowieka, miłości do bliźniego, a nade wszystko zawierzenia Panu Bogu każdego dnia swojego życia. Oprócz Jana Pawła II w tle gry pojawi się postać Jana XXIII, kanonizowanego razem z Papieżem Polakiem.

Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie

27 kwietnia

9.00 – 10.00 – Msza św. w Panteonie Wielkich Polaków

10.00 – 12.30 – Transmisja Mszy św. kanonizacyjnej Jana Pawła II z Watykanu

12.30 – Minifestiwal filmów poświęconych postaci Jana Pawła II na telebimach, Prezentacja postępów prac w przestrzeni Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Reklama

12.30 – Otwarcie miasteczka dla dzieci i gry rodzinnej „Wszyscy jedziemy do Rzymu”

13.30 – Msza św. w Panteonie Wielkich Polaków pod przewodnictwem bp. Józefa Górzyńskiego

15.00 – Otwarcie Panteonu Wielkich Polaków

2014-04-16 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wirtualne obchody 77. rocznicy powstania w getcie warszawskim

[ TEMATY ]

Warszawa

getto

en.wikipedia.org

Tegoroczne obchody wybuchu powstania w warszawskim getcie po raz pierwszy w historii odbędą się wirtualnie. W mediach społecznościowych publikowane są zdjęcia z żonkilami, a Muzeum Getta Warszawskiego wraz z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowały programy, które przypomną wydarzenia sprzed 77 lat temu i pozwolą uczcić pamięć mieszkańców getta walczących – mimo nikłych szans na powodzenie – o wolność lub godną śmierć.

O godzinie 12:00 przez 30 sekund w Warszawie rozległ się dźwięk syren alarmowych, przypominających o powstaniu w getcie.

CZYTAJ DALEJ

Znany dziennikarz Tomasz Wolny w pielgrzymce na Jasną Górę

2022-08-17 13:33

[ TEMATY ]

pielgrzymka

facebook.com/tomaszwolnydziennikarz

Sierpień to w Polsce miesiąc szczególny: rocznica Powstania Warszawskiego, święto 15 sierpnia, miesiąc trzeźwości, a także ...pielgrzymkowy czas. Tysiące Polaków wyruszyło na trasę, aby pieszo, w pocie czoła, ale z lekkością ducha dotrzeć pod Jasnogórski Szczyt. W tym roku, podobnie jak w porzednich latach, z Warszawy z grupą brązową pielgrzymował dziennikarz Tomasz Wolny.

Na profilach znanego redaktora, który w tym roku drogą pątniczą szedł z żoną i trójką dzieci, mogliśmy oglądać materiały z pielgrzymki. Tomasz Wolny dał odważne świadectwo miłości do Boga i Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Piesza Pielgrzymka Ziemi Łaskiej

2022-08-18 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Już w niedzielę 21 sierpnia spod kolegiaty łaskiej ku Jasnej Górze wyruszy 42. Piesza Pielgrzymka Ziemi Łaskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję