Jesteśmy ludem w drodze, który Pan prowadzi, karmi i pociesza. Jezus jest towarzyszem naszej wędrówki, dlatego nie jesteśmy sami, nie błąkamy się bez celu. On prowadzi nas ku Ziemi Obiecanej powiedział abp Piero Marini podczas Mszy św. w legnickiej katedrze w uroczystość Bożego Ciała na zakończenie 1. Kongresu Eucharystycznego Diecezji Legnickiej.
Mszy św. przewodniczył abp Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. Natomiast homilię wygłosił abp Piero Marini z Watykanu, przewodniczący Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych, były mistrz papieskich ceremonii liturgicznych. Obecni również byli bp Stefan Cichy, bp Marek Mendyk oraz wielu duszpasterzy z legnickich parafii i siostry zakonne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po Eucharystii ulicami Legnicy przeszła wielotysięczna procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, przy których śpiewane były fragmenty Ewangelii mówiące o ustanowieniu Eucharystii.
Rozważanie przy pierwszym ołtarzu wygłosił abp Konrad Krajewski, który zachęcał, by zanosić Chrystusa wszędzie tam, dokąd pójdziemy. Jeżeli chcecie, by nasze miasto Legnica było piękne i święte, to zanieście wszędzie Jezusa, już nie w monstrancji, ale w każdym w nas, a czegokolwiek się dotkniecie, będzie uświęcone. Panie, spraw, bym był w moim mieście dowodem na Twoje istnienie mówił abp Krajewski.
Reklama
Przy drugim ołtarzu przy Kościele Mariackim, o tęsknocie za Bogiem i głodzie Boga, który doskwiera współczesnemu człowiekowi oraz o potrzebie wzajemnej miłości mówił bp Marek Mendyk. Prośmy Boga, abyśmy nie byli głodni Boga, abyśmy nie byli puści, gdyż często lekkomyślnie rezygnujemy z karmienia się chlebem, który daje Bóg. Trzeba odkryć smak tego chleba, smak miłości, byśmy nie ustali w drodze do nieba podkreślił.
Przy trzecim ołtarzu przy kościele pw. Świętej Trójcy, słowo do wiernych skierował abp Piero Marini: Droga naszego życia splata się zawsze z drogą Jezusa. Jezus Zmartwychwstały za każdym razem staje się naszym towarzyszem podróży.
Czwarty ołtarz znajdował się przy kościele pw. św. Jacka, gdzie słowo do wiernych skierował bp Stefan Cichy. Mówił m.in. o Eucharystii jako znaku jedności, jedności człowieka z Bogiem i ludzi między sobą. Podziękował też wszystkim za udział w uroczystości oraz za Kongres Eucharystyczny.