Reklama

Świat

Patriarcha Cyryl: idea Ruskiego Świata nie oznacza zniewolenia Ukrainy

Religijne, a nie polityczne odczytanie idei Ruskiego Świata przedstawił patriarcha moskiewski Cyryl w swoim „Słowie Pasterza” w Programie Pierwszym rosyjskiej telewizji państwowej. Wyjaśnił, że nie jest to „świat Federacji Rosyjskiej czy Imperium Rosyjskiego”, lecz cywilizacja wyrastająca z chrztu Rusi Kijowskiej w 988 r. i oparta na wartościach zawartych w Ewangelii.

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

WIKIPEDIA

- A jednak koncepcja Ruskiego Świata oburza naszych wrogów, w tym nacjonalistyczne siły na Ukrainie, które próbują widzieć w Rosji wroga, a w Ruskim Świecie straszną doktrynę polityczną, mającą na celu ograniczenie suwerenności Ukrainy i zniewolenie Ukrainy prze Rosję - zauważył zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Przypomniał, że pierwsza ruska kronika, napisana w Kijowie w XII wieku, zaczyna się od słów: „Oto powieść minionych lat, skąd wyszła ziemia ruska”. - Nikt w Kijowie nie nazywał siebie Ukraińcami, wszyscy nazywali siebie Rusinami. Tak naszych przodków nazywali Bizantyjczycy - dodał patriarcha.

Wskazał, że „Ruski Świat jest szczególną cywilizacją, która obejmuje narody, określające siebie różnymi nazwami: i Rosjan, i Ukraińców i Białorusinów”. Określenie to może też obejmować narody, które choć w ogóle nie należą do świata słowiańskiego, ale przyjęły za swoją jego kulturową i duchową treść.

Reklama

Cywilizacja ta jest skupiona wokół wartości ewangelicznych, albo też - dla tych, którzy nie przyjmują Ewangelii i należą do innych religii - wokół wartości ich religii, które w dużej mierze zazębiają się z wartościami Ewangelii.

Religijny wymiar Ruskiego Świata jest - według Cyryla - „źródłem umiłowania przez nasz lud pokoju”. I choć „obecnie niełatwo jest zachowywać te wartości”, to trzeba zrozumieć, że bez nich narody Rosji, Ukrainy czy Białorusi nie istniałyby, lecz wymieszałyby się w jakimś „kotle cywilizacji”.

Hierarcha podkreślił, że trzeba chronić Ruski Świat, aby zachować „największe dziedzictwo, jakie otrzymaliśmy od naszych przodków, a nie aby „odtwarzać jakieś konstrukcje polityczne, budować nowe imperia i tworzyć bloki polityczne”.

2014-09-08 16:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pozbądźmy się strachu przed wojną

Niedziela Ogólnopolska 41/2014, str. 49

[ TEMATY ]

polityka

Rosja

IoSonoUnaFotoCamera / Foter / CC BY-SA

Putin stosuje metodę mieszaną: trochę wojny psychologicznej, trochę dywersji, trochę otwartej interwencji militarnej. Cel ma taki sam jak Hitler

Kiedy mowa o zagrożeniach, trudno ustrzec się lęku. W Polsce wielu ludzi niepokoi się o przyszłość naszego kraju i swojej rodziny. To zrozumiałe. Komentatorzy polityczni zwracają jednak uwagę, że atmosfera strachu jest nieraz wytwarzana specjalnie przez wrogów Polski. W ramach wojny psychologicznej. Przywołajmy przykład z nieodległej historii: Hitler, nim przystąpił do agresji militarnej, stosował szantaż, paraliżował inne kraje wizją wojny i w ten sposób, bez jednego wystrzału, dokonywał zaborów terytorialnych. Jego metoda do czasu najazdu Niemców na nasz kraj była skuteczna.

CZYTAJ DALEJ

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

Zgierz: 20 lat działalności parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej

2022-11-27 18:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

W pierwszą niedzielę Adwentu w kościele MB Dobrej Rady w Zgierzu odbyły się uroczystości 20-lecia działalności parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Mszy św. przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który w homilii powiedział o dwóch poleceniach Jezusa. Pierwsze z nich to zawrócenie uwagi na swoje serce. - Serce, które jest ociężałe, nie potrafi kochać. Jezus każe popatrzeć nam na naszą wiarę przez pryzmat miłości. Wiara nie jest tylko wydarzeniem intelektu, że poznajemy konkretne prawdy. Wiara jest przede wszystkim osobowym spotkaniem z Bogiem i skoro jest spotkaniem między osobami, to jest przestrzenią miłości – wyjaśnił duszpasterz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję