Reklama

Aspekty

Na wakacje i do szkoły

Lato nie zwalnia nas z obowiązku pomagania drugiemu człowiekowi – przypominają o tym różne akcje Caritas diecezjalnej

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 27/2014, str. 6

[ TEMATY ]

wakacje

Archiwum Caritas diecezjalnego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 8 i 9 sierpnia (piątek i sobota) w sklepach na terenie całej diecezji przeprowadzona zostanie ogólnodiecezjalna zbiórka przyborów szkolnych pod hasłem: „Z uśmiechem do szkoły”.

Wywołaj uśmiech!

– W tej chwili trwają zgłoszenia do tej zbiórki. Zależy nam, żeby wszystko przebiegło terminowo, ponieważ początek sierpnia jest dobrym czasem na tego typu zbiórki, bo wtedy zdążymy odpowiednio wcześnie wyposażyć dzieci idące we wrześniu do szkoły – wyjaśnia Barbara Szuszkiewicz, koordyantorka akcji. – Do udziału w akcji zaproszone są Parafialne Zespoły Caritas, ale także te parafie, przy których PZC nie istnieje – dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Deklarację i zamówienie na bezpłatne plakaty należy złożyć do 14 lipca w biurze Caritas w Zielonej Górze, ul. Bema 32-34. Informacji udziela Barbara Szuszkiewicz (tel. 604-956-304, e-mail: bszuszkiewicz@caritas.pl). – Dzięki tym zgłoszeniom będziemy odpowiednio wcześnie wiedzieć, które PZC chcą wziąć udział w zbiórce. Do nich zostaną wysłane materiały promocyjne, potrzebne chociażby do tego, żeby być dobrze widocznym w sklepie – mówi koordynatorka. – Mamy umowę z większymi sieciami sklepów, które wyraziły zgodę na przeprowadzenie zbiórki na ich terenie. PZC w ramach swoich kontaktów mogą też same poprosić o taką zgodę w swoich sklepach osiedlowych, tak jak się to dzieje w przypadku zbiórek bożonarodzeniowych i wielkanocnych. Oczywiście, muszą być to sklepy, w których sprzedawane są artykuły szkolne. Zachęcamy również, żeby PZC organizowały takie zbiórki na terenie swoich parafii, np. w kościele. Zbierajmy przybory szkolne lub pieniądze na ich zakup i pomagajmy rodzinom mieszkającym w naszej okolicy. Z informacji PZC wiemy, że potrzebujących rodzin jest sporo i z roku na rok przybywa dzieci, którym rodzice nie są w stanie zapewnić wyprawki do szkoły. Będziemy bardzo wdzięczni za każdy gest wsparcia i pomocy dzieciom, które tego bardzo potrzebują.

Reklama

O wyprawkach szkolnych warto pomyśleć już teraz i nie czekać do ostatniej chwili. – Sierpień jest miesiącem, kiedy rodzice kupują swoim dzieciom przybory szkolne i ta jedna dodatkowa paczka kredek czy dodatkowy zeszyt nie zrobią im wielkiej różnicy – ale to będzie wielka różnica dla kogoś, kto takich rzeczy nie ma – tłumaczy Barbara. – To jest bardzo cenne, bo okazuje się, że oprócz tego, że dzieci otrzymują szkolne niezbędniki, to często dostają trochę lepsze rzeczy. I to naprawdę sprawia, że ich start w szkole ma inną jakość, bo nie muszą się wstydzić tego, co mają (albo nie mają), ale ich przybory są fajne, kolorowe itd. Myślę, że to właśnie jest sercem tej zbiórki – uśmiech konkretnego dziecka i fakt, że będzie mu łatwiej zacząć we wrześniu.

Kup bilet!

Jak co roku, również i teraz trwa Wakacyjna Akcja Caritas, w ramach której kilkadziesiąt tysięcy dzieci z ubogich rodzin będzie mogło skorzystać z letniego wypoczynku w górach, nad morzem i nad jeziorem. Na kolonie i obozy wyjeżdżają dzieci z rodzin potrzebujących, podopieczni świetlic socjoterapeutycznych i parafialnych oraz młodzież objęta programem „Skrzydła”, czyli po prostu młodzi ludzie, dla których wyjazd poza miasto lub wieś bez wsparcia finansowego nie jest możliwy. Dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych 1658 dzieci polonijnych z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rumunii przyjeżdża w te wakacje do naszego kraju. W ramach projektu będą się uczyć języka polskiego i integrować z polskimi dziećmi.

Żeby realizować takie zadania, jak zwykle potrzebne są pieniądze. Środki na te cele pozyskiwane są m.in. z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, zbiórek diecezjalnych, darowizn indywidualnych sponsorów i darczyńców oraz dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przypomnijmy, że w tym roku w naszej diecezji dochód z akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to 65000 zł, z czego część trafi do wnioskujących o dofinansowanie PZC i parafii, a część to środki na dofinansowanie pobytu dzieci w Bukowcu i Lubrzy.

Pomoc będzie jeszcze skuteczniejsza, jeśli włączą się w nią zwykli obywatele, choćby małą kwotą. Akcja „Kup bilet na wakacje” polega na wysłaniu SMS-a o treści BILET pod numer 72052 (koszt całkowity 2,46 zł) albo dokonaniu wpłaty na konto Caritas (szczegółowe informacje na stronie www.caritas.zgora.pl). – Bardzo proszę, pomóżmy dzieciom wyjechać na wakacje. Otwórzmy szeroko nasze serca i wspierajmy dzieci w spełnianiu ich marzeń. Pomóżmy dzieciom odkryć nieznane lądy, zobaczyć morze, góry, jeziora – zachęca dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej ks. Stanisław Podfigórny.

2014-07-02 16:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja letnia Caritas

Niedziela przemyska 28/2022, str. I

[ TEMATY ]

Caritas

wakacje

Bieszczady

Caritas Archidiecezji Przemyskiej

Wypoczynek w malowniczych Bieszczadach

Wypoczynek w malowniczych Bieszczadach

Caritas Archidiecezji Przemyskiej podczas wakacji organizuje letni wypoczynek dla dzieci z terenu archidiecezji, a także dla rodzin z Ukrainy. To czas odpoczynku, rekreacji, a także duchowej formacji.

Caritas wykorzystuje czas wakacji, aby zorganizować dla dzieci i młodzieży letni wypoczynek. Tradycyjnie już organizowanych jest kilkanaście turnusów. W tym roku wypoczynek odbywa się w Ośrodku Wypoczynkowym Caritas w Rajskiem oraz w Szkole Podstawowej w Bukowsku. – Akcja letnia cieszy się dużą popularnością i jest jedną z najstarszych akcji organizowanych przez Caritas. Formuła organizacji wypoczynku na przestrzeni lat zmieniała się. Nawet na przestrzeni czterech lat zmieniają się także pewne rzeczy – mówi ks. Paweł Konieczny, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

2024-04-25 13:08

[ TEMATY ]

Dni Krzyżowe

Karol Porwich/Niedziela

Z Wniebowstąpieniem Pańskim łączą się tzw. Dni Krzyżowe obchodzone w poniedziałek, wtorek i środę przed tą uroczystością. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych.

Czym są Dni Krzyżowe?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję