Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziennikarz zamordowany na oczach świata

Z Różańca czerpał siłę

Dżihadyści z Państwa Islamskiego zamordowali z zimną krwią porwanego amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya. Film z okrutną sceną morderstwa zamieścili w Internecie. Domagali się na nim zaprzestania nalotów amerykańskiego lotnictwa.

„Kiedy byłem uwięziony, modlitwa dawała mi wewnętrzną wolność” – czytamy we wcześniejszym liście Foleya, napisanym po jego pierwszym uwięzieniu, do którego doszło w Libii w 2011 r. Został wówczas pojmany na 45 dni przez siły rządowe. Po uwolnieniu opisał swe doświadczenia w liście do swej byłej uczelni, katolickiego uniwersytetu Marquette.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Foley przyznał, że w więzieniu najbardziej żal mu było jego matki. Chciał z nią nawiązać kontakt i wtedy zaczął się modlić tak, jak ona, czyli Różańcem odmawianym na głos, z uwięzioną wraz z nim dziennikarką. „Było to dla mnie umocnieniem, bo zamiast milczeć, wyznawałem mą słabość i nadzieję, rozmawiałem z Bogiem” – napisał amerykański dziennikarz. Podkreślił też, że właśnie dzięki tej modlitwie już w więzieniu doświadczył wewnętrznej wolności.

Po otrzymaniu wiadomości o zabójstwie Jamesa Foleya do jego rodziców zadzwonił ze słowami otuchy papież Franciszek. Ten gest pogrążona w bólu rodzina dziennikarza przyjęła z wielką wdzięcznością.

Watykan – Ukraina

Papież modli się za Ukrainę

Papież Franciszek 24 sierpnia br. szczególnie polecił modlitwom naród ukraiński, obchodzący swoje święto narodowe. W sytuacji napięć i konfliktów Ojciec Święty po modlitwie „Anioł Pański” zawierzył naród ukraiński Jezusowi i Matce Bożej.

– Moja myśl biegnie szczególnie dziś ku umiłowanej Ukrainie, która obchodzi swoje święto narodowe, do wszystkich jej synów i córek, ku ich pragnieniu pokoju i spokojnego życia, zagrożonych sytuacją napięcia i konfliktu, które zdają się nie ustawać, powodując wiele cierpienia wśród ludności cywilnej. Powierzamy Panu Jezusowi i Matce Bożej cały naród i wspólnie módlmy się zwłaszcza za ofiary, ich rodziny i tych, którzy cierpią. Otrzymałem list od jednego z biskupów, który opowiada o całym tym bólu. Módlmy się do Matki Bożej za umiłowaną Ukrainę, w dniu święta narodowego. „Zdrowaś Maryjo...”.

Reklama

Włochy

Powstanie w Rzymie

Z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego odbędzie się w Rzymie modlitwa w intencji Ojczyzny. W cztery kolejne środy września w czterech rzymskich kościołach odmówiony zostanie Różaniec w intencji Ojczyzny. Spotkania są zatytułowane: „Powstanie w Rzymie”.

Organizatorami są ojcowie z Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych wraz z Duszpasterstwem Polaków w Rzymie. Ostatnie spotkanie będzie poświęcone również modlitwie w intencji tych miast, gdzie obecnie toczą się konflikty zbrojne. Patronat nad akcją objął ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej – Piotr Nowina-Konopka.

Plan spotkań:

– Kościół św. Stanisława – 3 września godz. 17.30

– Bazylika Santa Maria in Trastevere – 10 września godz. 17.00 (później Msza św. dla polskich pielgrzymów)

– Bazylika Santa Maria Maggiore – 17 września godz. 16.45

– Bazylika San Pancrazio – 24 września godz. 17. 00 (modlitwa ze wspólnotami chrześcijańskimi języka arabskiego).

Ludzie

Kard. Fernando Filoni

Osobisty wysłannik papieża Franciszka, który przebywał z tygodniową wizytą w Iraku, określił po powrocie tamtejsze wydarzenia jako tragedię dotykającą wszystkich, nie tylko miejscowych chrześcijan. W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego kard. Fernando Filoni oświadczył, że w rozmowie z prezydentem Iraku Fuadem Masumem podzielił się swymi wrażeniami i doświadczeniami z wizyty w prowincjach Duhuk i Erbil na północy kraju. Podkreślił, że dla niego była to „wizyta nie dyplomatyczna, ale humanitarna, na polecenie Ojca Świętego”, dlatego udał się przede wszystkim do Irbilu – stolicy irackiego Kurdystanu, gdzie „sytuacja jest ciągle jeszcze bardzo poważna i trudna”.

Reklama

Myśli wciąż aktualne

Nikt odpowiedzialny za religię nie może być pobłażliwy wobec terroryzmu, a tym bardziej nie powinien go propagować.

Jan Paweł II

Krótko

Wpisy papieża Franciszka, publikowane w 9 językach, śledzi już 15 mln osób korzystających z Twittera. Papieskie konto @Pontifex jest najczęściej odwiedzane w wersji hiszpańskiej (6,48 mln), angielskiej (4,36 mln) i włoskiej (1,867 mln). Wersja polska 14 sierpnia br. przekroczyła 250 tys. użytkowników.

W dzienniku „The New York Times” z 20 sierpnia br. przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder przypomina światu o obowiązku obrony prześladowanych chrześcijan. – Dlaczego świat milczy, gdy trwają pogromy chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w Afryce? – zastanawia się Lauder, dodając, że znikają tam całe wspólnoty chrześcijańskie, które od stuleci żyły w pokoju.

W Detroit zmarł w wieku 86 lat amerykański kardynał polskiego pochodzenia, były arcybiskup tego miasta – Edmund Casimir Szoka. Przez lata jako gubernator Państwa Watykańskiego był jednym z najbliższych współpracowników i doradców Jana Pawła II.

Rosja przeprowadziła manewry wojskowe niedaleko granic Polski i państw bałtyckich.

Komisja Europejska przeznaczyła 125 mln euro na rekompensaty dla producentów owoców i warzyw, którzy ponoszą straty w wyniku rosyjskiego embarga. Otrzymają je tylko ci producenci, którzy wycofają swoje produkty z rynku.

Niemieckie media doniosły, że wywiad ich państwa podsłuchiwał czołowych amerykańskich polityków, m.in. Hillary Clinton i Johna Kerry’ego.

Kurdowie odnieśli pierwsze sukcesy w walce z dżihadystami Państwa Islamskiego. Kurdom, w wyniku amerykańskich bombardowań, udało się przejąć kontrolę nad największą tamą w Iraku.

W Monrowii – stolicy Liberii uzbrojeni napastnicy wdarli się do centrum leczenia eboli. 29 chorych uciekło z ośrodka.

W Ferguson, niedaleko Saint Louis w USA, ponad tydzień trwały zamieszki. Mieszkańcy protestowali przeciw brutalności policji, której ofiarą padł czarnoskóry nieuzbrojony nastolatek.

2014-08-26 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

Zbliżają się Światowe Dni Dzieci: 64 tys. zgłoszeń z 85 krajów

2024-05-06 12:53

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Światowe Dni Dzieci

Grzegorz Gałązka

Kolejne grupy wciąż zapisują się na Światowe Dni Dzieci, które organizowane są po raz pierwszy w historii. Pomysłodawcą jest papież Franciszek, który chciał stworzyć „młodszą” wersję Światowych Dni Młodzieży. Wydarzenie odbędzie się na Stadionie Olimpijskim w Rzymie oraz na placu przed bazyliką watykańską w dniach 25-26 maja 2024. W obu spotkaniach weźmie udział Ojciec Święty. Swój akces zgłosiło dotąd 64 tys. dzieci wraz z opiekunami, którzy są wymagani przez organizatorów. Reprezentować będą 85 krajów.

Dzieci ze slumsów i krajów dotkniętych wojnami

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję