W całym świecie także w Polsce i w naszej archidiecezji funkcjonują, cieszące się bardzo dobrą opinią, szkoły katolickie. Istnieją one także w krajach z dominującym islamem, więcej uczęszcza do nich wielu uczniów, wyznawców tych religii; weźmy choćby np.: Bejrut czy Palestynę.
Szkoły katolickie wyróżniają się wysokim poziomem nauczania. W Polsce szkoły katolickie zaczęły powstawać po upadku reżimu komunistycznego. Do idei szkół wróciły też zakony, które prowadziły je jeszcze przed wojną. Siostry zakonne bardzo odpowiedzialnie podchodzą do pracy z dziećmi, w wielu przypadkach absolwentki tych szkół stawały się członkiniami tychże wspólnot zakonnych i z tego naboru pochodziła również kadra pedagogiczna. Podobnie działo się w zgromadzeniach męskich. Oczywiście, prowadzenie szkoły jest nie lada wyzwaniem, także od strony ekonomicznej szkoła wymaga bowiem dużych nakładów finansowych, na jej pracę składa się wszak wiele elementów: całe tzw. oprzyrządowanie, wynagrodzenia nauczycieli, wprowadzanie ciekawych metod pracy, prowadzenie kół zainteresowania, form nauki pozalekcyjnej, organizowanie wycieczek itp. Uczniowie muszą być przecież także wychowywani, muszą się ubogacać intelektualnie, moralnie i duchowo.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W samej Częstochowie wyróżniają się przede wszystkim: Katolicka Szkoła Podstawowa i Gimnazjum przy ul. Górnej (Siostry Nazaretanki), Publiczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Katolickie w Alejach NMP (Siostry Zmartwychwstanki). Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Braci Szkolnych przy ul. Pułaskiego, Liceum Katolickie z ul. Okólnej. Uczniowie tych szkół osiągają znakomite wyniki. Zauważa się u nich duże zaangażowanie w zdobywaniu wiedzy. Nauczanie jest efektywne, a wychowywanie następuje w odpowiednim, przyjaznym dla młodego człowieka klimacie. Dyrekcji szkół zależy na wszechstronnym rozwoju ucznia, także na wychowaniu go do odpowiedzialności oraz do tego, by był świadomym katolikiem, wprowadzającym w życie zasady wiary.
Chciałbym także wspomnieć, że w Częstochowie przy ul. Piotrkowskiej 17 istnieje też Niższe Seminarium Duchowne na prawach szkoły średniej liceum. Uczą się tam chłopcy, którzy zamierzają kontynuować naukę w wyższym seminarium duchownym, ale też często po maturze kształcą się na świeckich wyższych uczelniach. Oczywiście, w naszej archidiecezji jest wiele katolickich szkół podstawowych i średnich katolickich, które w pełnym wymiarze kształcą dzieci i młodzież. Zainteresujmy się nimi. Szkolnictwo katolickie to wspaniały dział wychowawczej pracy Kościoła, pracy jakże konkretnej i potrzebnej naszemu narodowi.