Reklama

Ostatecznie zdecyduje Watykan

Ks. prof. Józef Naumowicz z UKSW w Warszawie, Notariusz procesu kanonizacyjnego bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Niedziela Ogólnopolska 38/2014, str. 12

ARCHIWUM JOSEPHA MEANEYA

Proces kanonizacyjny bł. ks. Jerzego Popiełuszki będzie się toczyć w Créteil we Francji, gdyż musi go prowadzić diecezja, na której terenie dokonało się nadzwyczajne uzdrowienie.

Taki proces wymaga długiego i dokładnego badania wszystkich okoliczności – zarówno pod względem medycznym, jak i religijnym oraz duchowym. Biskup miejsca, czyli biskup Créteil Michel Santier, powołuje trybunał złożony z teologów i lekarzy ekspertów, który przesłucha świadków choroby i wyzdrowienia oraz zbierze komplet dokumentów z tym związanych. Jeśli wyniki procesu diecezjalnego będą pozytywne, kolejny etap będzie polegał na przekazaniu sporządzonych raportów oraz zebranych dokumentów, przełożonych na język włoski, do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Kongregacja ponownie zbada, według swoich dokładnych procedur, całą dokumentację z punktu widzenia medycznego oraz duchowego. Ona też zdecyduje, czy ten przypadek należy przedstawić do końcowej decyzji Ojcu Świętemu, który może ostatecznie wypowiedzieć się, czy zaistniał cud, który otwiera drogę do kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki. To uznanie cudu ma potwierdzić nie tylko, że wyzdrowienie, które ma charakter nagły i całkowity, jest niewytłumaczalne w obecnym stanie wiedzy medycznej, ale też że dokonało się ono za wstawiennictwem bł. ks. Popiełuszki.

Nie można więc wyciągać pospiesznych czy przedwczesnych wniosków co do wyniku procesu czy daty kanonizacji ani też traktować całej sprawy jako sensacji. Warto natomiast wiedzieć o procesie kanonizacyjnym, by wspierać jego przebieg swoją modlitwą i by z ufnością prosić Pana Boga o rychłą kanonizację bł. ks. Jerzego.

2014-09-16 16:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Co to za święto?

2022-08-15 08:57

[ TEMATY ]

wniebowzięcie

Graziako

Wniebowzięcie Matki Bożej

Wniebowzięcie Matki Bożej

Czy Matka Boża zmarła przed wniebowzięciem? Czy wzmiankę o jej wniebowzięciu można znaleźć na kartach Pisma Świętego? Gdzie współcześnie przechowywane są relikwie Matki Bożej? Czy uroczystość Wniebowzięcia NMP obchodzą wyłącznie rzymscy katolicy? Przedstawiamy 10 ciekawostek dotyczących tego wyjątkowego święta.

15 sierpnia katolicy obchodzą święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny; wydarzenie, które upamiętnia koniec ziemskiego życia Matki Jezusa. Jeszcze w VI wieku dzień ten czczono pod nazwą „Zaśnięcia Matki Bożej”. Święto szybko rozprzestrzeniło się na zachodzie Europy i w VIII wieku stało się jedną z najważniejszych uroczystości, tuż po Bożym Narodzeniu i Wielkanocy. W Polsce wiąże się ono ze zwyczajem święcenia kwiatów i ziół, które zgodnie z tradycją mają zapewnić ochronę przed chorobami oraz błogosławieństwo. Nie wszystkie fakty i legendy związane z tym świętem są powszechnie znane.

CZYTAJ DALEJ

Ambasador Ukrainy: chcemy, by papież pomodlił się na grobach ofiar

2022-08-16 20:24

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Program wizyty papieża Franciszka na Ukrainie jest nadal „przedmiotem negocjacji” – powiedział ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz. Ale „strona ukraińska na pewno zaproponuje i oczekuje, że papież przyjedzie do Kijowa”, stwierdził dyplomata.

Z kolei z Kijowa Franciszek udałby się na modlitwę tam, „gdzie leżą ciała niewinnych ofiar zabitych przez rosyjskie wojsko w marcu”, na przykład „w Buczy, zaledwie 15 km od Kijowa, gdzie znaleziono około 1400 ofiar”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję