Reklama

Niedziela Kielecka

Świętość się nie starzeje

W ostatnią niedzielę sierpnia w archiopactwie jędrzejowskim uroczyście obchodzono 250-lecie beatyfikacji biskupa-cystersa Wincentego Kadłubka

Niedziela kielecka 38/2014, str. 7

[ TEMATY ]

błogosławiony

TER

Relikwie bł. Wincentego Kadłubka

Relikwie bł. Wincentego Kadłubka

Eucharystii sprawowanej w intencji rychłej kanonizacji ojca kultury polskiej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. We Mszy św. polowej odprawionej na placu obok klasztoru wzięły udział setki wiernych. Kardynałowi towarzyszyli opaci cysterscy oraz biskupi, a także kilkudziesięciu kapłanów. W Eucharystii uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych oraz policji.

Msza św. rozpoczęła się od procesjonalnego wniesienia relikwii błogosławionego cystersa, a także relikwii św. Jana Pawła II. Jak wyjaśnił Kardynał – jest to jego dar dla cystersów oraz wspólnoty parafialnej. W homilii Kardynał przypomniał postać bł. Wincentego Kadłubka, jego związek z biskupstwem krakowskim, oraz postać św. Jana Pawła II, który był jednym z jego następców. Wspominając bł. Wincentego, powiedział, że Kościół nieprzerwanie od 800 lat zachowuje w pamięci jego świadectwo służby i świętości, które nadal jest żywe, ponieważ prawdziwa świętość nigdy się nie starzeje.

– Kościół szczyci się ogromną rzeszą świętych i błogosławionych, którzy odważnie kroczyli drogą wskazaną przez Jezusa, podążając za Nim samym, naśladując Jego postawę miłości i służby człowiekowi – mówił. Kardynał przypomniał związki św. Jana Pawła II z Jędrzejowem i cysterskim archiopactwem. To właśnie do niego 50 lat temu, w przeddzień swojego ingresu do katedry na Wawelu abp Karol Wojtyła przybył do Jędrzejowa, aby – jak powiedział – „zaczerpnąć oddechu”. – Dziś z perspektywy lat widać wyraźnie bliskość obu świętych. I bł. Wincenty i św. Jan Paweł II należeli do najbardziej uczonych ludzi swego pokolenia. Kończąc homilię, Kardynał zachęcał wszystkich do modlitwy o rychłą kanonizację bł. Wincentego. Po Mszy św. odmówiono litanię do bł. Wincentego, a następnie wierni przeszli w procesji z relikwiami bł. Kadłubka oraz św. Jana Pawła II.

Reklama

Obchody 250-lecia beatyfikacji błogosławionego cystersa trwały kilka dni. Wierni przygotowywali się do uroczystości, słuchając kazań podczas Triduum, które głosił diecezjalny wizytator katechetyczny ks. kan. Jan Zwierzchowski. Codziennie od wczesnych godzin porannych do wieczora wierni mieli możliwość uczestniczenia we Mszach świętych w kaplicy bł. Wincentego, w nabożeństwie Drogi Krzyżowej oraz modlitwie różańcowej.

W przeddzień głównych uroczystości, w sobotę, odbyła się wieczorna procesja ulicami miasta z relikwiami do tzw. Kopca Spotkania, gdzie w 1217 r. opat Teodory witał podążającego pieszo z Krakowa bp. Wincentego Kadłubka.

2014-09-17 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Jan Macha – śląski męczennik, bohater narodowy

20 listopada br. do grona błogosławionych Kościoła w Polsce dołączy ks. Jan Macha, zgilotynowany w grudniu 1942 roku. Młody, 28-letni kapłan napisał w pożegnalnym liście: „Nie rozpaczajcie! Bez jednego drzewa las lasem zostanie. Bez jednej jaskółki wiosna też zawita, a bez jednego człowieka świat się nie zawali”. – Cała ta fraza, niezwykle piękna, to dokument, który powinien wejść do świadomości Kościoła w Polsce i do naszej narodowej legendy – mówi dr Andrzej Grajewski redaktor „Gościa Niedzielnego”, inicjator powstania serwisu www. janmacha.gosc.pl. w rozmowie z KAI.

Dorota Giebułtowicz (KAI): Ks. Jan Macha został wyświęcony u progu wojny 25 czerwca 1939 r. w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Pierwszą placówką, w której rozpoczął posługę jako wikary, była parafia św. Józefa w Rudzie Śląskiej, ale moment podjęcia pracy duszpasterskiej – najtrudniejszy z możliwych, czyli 1 września 1939 roku.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Kustosz z Rokitna nowym proboszczem zielonogórskiej konkatedry

2022-08-16 13:33

[ TEMATY ]

konkatedra

Zielona Góra

Rokitno

ks. Piotr Bortnik

Kamil Krasowski

Kapłan obejmie zielonogórską konkatedrę po pięciu latach posługi w Rokitnie

Kapłan obejmie zielonogórską konkatedrę po pięciu latach posługi w Rokitnie

Ks. kan. Piotr Bortnik obejmie jako proboszcz zielonogórską konkatedrę pw. św. Jadwigi Śląskiej.

O takiej decyzji poinformował pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński podczas wczorajszych diecezjalnych uroczystości dożynkowych w Rokitnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję