Reklama

oswajanie wiary

Jest o co walczyć!

„Błogosławiony oznacza szczęśliwy. Powiedzcie mi: czy naprawdę pragniecie szczęścia?” - Ojciec Święty Franciszek ma dar formułowania pytań wprost. Jego słowa są dynamiczne, wymagają od nas konkretnej odpowiedzi i radykalnego działania. Słowo Boże działa w podobny sposób - jest ciągle żywym, inspirującym dialogiem pytającego człowieka i odpowiadającego Boga

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tę relację Boga z człowiekiem chcieli oddać twórcy projektu „Cz@t ze Słowem”, który ruszył 1 grudnia 2013 jako jedna z kilku propozycji przygotowań duchowych do XXXI Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

Błogosławieni...

Począwszy od pierwszego spotkania młodych ze św. Janem Pawłem II (1985), każde kolejne ŚDM otrzymywały nowe motto. Słowem dla Polski jest tym razem piąte z błogosławieństw: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przygotowania do spotkania z papieżem Franciszkiem zaplanowane są na trzy lata, wg klucza wybranych błogosławieństw, zaczerpniętych z orędzi Ojca Świętego do młodych. W Niedzielę Palmową 2015 r. wejdziemy w nowy cykl poświęcony sakramentom i liturgii, oparty na szóstym błogosławieństwie: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. W ostatnim roku przygotowań do ŚDM celem ma być odnowienie w sobie potencjału miłosierdzia - „Caritas” - zgodnie z treścią piątego błogosławieństwa. Całemu ubiegłemu rokowi 2013/2014 patronowały natomiast słowa: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo Niebieskie”. Dzięki inicjatywie „Cz@t ze Słowem” był to czas zbliżenia do Pisma Świętego i nabierania odwagi do głoszenia podstawowych prawd Ewangelii, zwanych kerygmatem.

Stwórz swoje ID

Pomysłem na „Cz@t ze Słowem” był od początku przede wszystkim prosty tekst - mówi ks. Andrzej Wołpiuk, jeden z autorów treści projektu. - Miała to być zachęta skierowana do młodych ludzi, by weszli w dialog z Pismem Świętym. Nie wyszukana teologia, ale proste pytania kierowane do Boga, a potem uważne słuchanie, co On ma mi do powiedzenia w Słowie. Takie były początki pomysłu na „czatowanie” z Bogiem.

Idea wzięła się z internetowych materiałów publikowanych jeszcze w czasie Roku Wiary. Pod wpływem zachęty ze strony papieży, by odważnie wyjść z Ewangelią do świata, w sieci regularnie pojawiały się pomocne treści w trzech blokach: medytacja, celebracja i współczesne zagrożenia wiary. Ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, zaproponował, by nie zrywać z tą ideą, i zaprosił tę samą grupę autorów do współpracy nad nowym cyklem, tym razem tworzonym w kluczu głównych tematów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie - wspomina ks. Andrzej. Twórcy chcieli, by treść i forma były częścią świata młodych. Nieformalny język, metaforyczna gra, współczesny internetowy kod. Tym charakteryzuje się forma, w jakiej prezentowane są główne tematy cyklu i nazwy kolejnych miesięcznych spotkań ze Słowem. Autorzy posługują się kodem, w którym zachęcają młodych chrześcijan do robienia „świętego rabanu”, stworzenia swojego ID, czyli tożsamości chrześcijanina, do odkrycia swojej godności jako VIP, a hasło „Zaloguj się!” traktują jako zachętę do wzięcia odpowiedzialności za losy świata.

Reklama

Znajdź siebie w Ewangelii

W ramach „Cz@tu ze Słowem” wpadliśmy na pomysł dodania 3-minutowych filmików - krótkich komentarzy do słów Ewangelii, tworzonych przez młodych i dla młodych. W projekt zaangażowała się młodzież z wielu diecezji, m.in. gliwickiej, płockiej, młodzież z Gniezna czy Poznania” - mówi ks. Andrzej. - „Cz@t” ma swoje źródło w Gnieźnie - przypomina Kuba, zaangażowany w niedzielne komentowanie Słowa w diecezji gnieźnieńskiej. - To właśnie u nas odbyło się spotkanie robocze, którego owocem był ten projekt. Dla mnie osobiście ciekawą propozycją były wideo komentarze. Fajnie było spojrzeć na Słowo z niedzieli wspólnie z moimi rówieśnikami z różnych stron Polski i posłuchać, jak te treści w nich działają, jak je rozumieją, jak odnajdują siebie i swoje życie w Ewangelii. Efekty ich rocznej pracy są teraz dostępne m.in. na kanale Youtube „Cz@tu ze Słowem”.

Oprócz filmów na niedzielę, twórcy programu zadbali, by na domowej stronie projektu: www.kdm.org.pl z każdym nowym miesiącem czekały kolejne medytacje, materiały poświęcone celebracji i konspekty pomocne do pracy w grupie. - Wystarczy wziąć gotowy tekst i zaadaptować do potrzeb parafii! - zachęcają twórcy.

Reklama

Tak właśnie zrobiła Ania z parafii św. Stanisława Kostki w Pułtusku wraz z kilkunastoma przyjaciółmi. - Gdy zaczynaliśmy się spotykać i pracować z „Cz@tem”, muszę przyznać, niekoniecznie nam to wychodziło - mówi. - Ale dzięki rozważaniom nauczyliśmy się rozmawiać o trudnych sprawach, o jakich nie rozmawia dziś młodzież w szkole czy na ulicy. „Cz@t ze Słowem” dodał nam też odwagi do realnego działania, m.in. w akcji Bilet dla Brata.

Włącz Serce 2.0

Wraz z pierwszą niedzielą Adwentu zakończy się roczne „cz@towanie”. Projekt przeobrazi się w 2015 r. - zgodnie z mottem Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni czystego serca…” - w program Serce 2.0. Z jego pomocą młodzi będą „projektować” i „aktywować”, czyli wcielać w życie wersję ulepszoną serca, gotową do miłości Chrystusa i drugiego człowieka. Jaki plan mają twórcy cyklu? Miesiąc po miesiącu, przez cały rok, aktywować kolejne duchowe aplikacje. Już wkrótce zaproponują comiesięczne, pierwszopiątkowe wieczorne spotkania młodzieży z poszczególnych dekanatów i rejonów. Całoroczne spotkania odbywać się będą w dwóch blokach. W pierwszym autorzy chcą poddać serce oczyszczeniu poprzez świadome przystępowanie do sakramentu pokuty, drugi blok przewiduje siedem spotkań prowadzących do Eucharystii. - Już dziś zaplanujcie comiesięczne spotkania w swoich parafiach! I odwiedzajcie stronę kdm.org.pl - autorzy zachęcają do korzystania z pełnego pakietu pomocy multimedialnych, począwszy od grudnia tego roku. A naprawdę jest o co walczyć - Pismo Święte daje wiarę w to, że czyste serca będą oglądać Boga.

2014-11-12 11:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To moje powołanie

Wychowałam się w katolickiej rodzinie: co niedzielę uczestniczyliśmy w Mszy św., odmawialiśmy wspólnie Różaniec, ale nie miałam osobistej relacji z Jezusem. Moje modlitwy były automatyczne. Prowadziłam zwykłe życie nastolatki – opowiada Michele (27 l.). – Kiedy wyjechałam na studia, dalej było tak samo: w sobotę imprezy i spotkania z przyjaciółmi, w niedzielę Msza św. Wszystko naprawdę bardzo powierzchowne. Wiedziałam, że muszę wybrać: żyć z Bogiem czy bez Niego? Chciałam zostać lekarzem i żyć po swojemu, ale – choć miałam wszystko, o czym marzyłam: chłopaka, pieniądze, samochód, studia – nie byłam szczęśliwa. Wtedy, podczas karnawału, mama zaprosiła mnie na rekolekcje. Zgodziłam się, bo bardzo mnie prosiła. Tam poszłam do spowiedzi. Kiedy wyznałam moje grzechy, popatrzyłam na spowiednika i zobaczyłam oczy Jezusa. Rozpłakałam się i płakałam, płakałam... Dostrzegłam wokół siebie młodych ludzi, którzy żyli inaczej niż ja i moi znajomi. Nie mieli nic, co uznawałam za szczęście, a byli naprawdę szczęśliwi. Po tej spowiedzi chciałam poznać wolę Boga dla mojego życia.

CZYTAJ DALEJ

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: podział w episkopacie w związku z projektami „drogi synodalnej”

2024-04-25 10:26

[ TEMATY ]

episkopat

Niemcy

Anna Wiśnicka

Czterech członków Rady Stałej Niemieckiej Konferencji Biskupów postanowiło nie uczestniczyć w głosowaniu na temat ustanowienia Komitetu Synodalnego, który ma z kolei doprowadzić do powstania rady synodalnej- stałego gremium składającego się z biskupów i świeckich, które ma zarządzać Kościołem w Niemczech. Przed utworzeniem rady synodalnej, jako niezgodnej z sakramentalną konstytucją Kościoła przestrzegała stanowczo Stolica Apostolska.

Czterej biskupi, Gregor Maria Hanke OSB z Eichstätt, Stefan Oster SDB z Pasawy, kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii i Rudolf Voderholzer z Ratyzbony ogłosili we wspólnym oświadczeniu 24 kwietnia, że chcą kontynuować drogę w kierunku Kościoła bardziej synodalnego w harmonii z Kościołem powszechnym. Chcą poczekać na zakończenie Zgromadzenia Plenarnego Synodu Biskupów, którego druga sesja odbędzie się w październiku w Rzymie. W watykańskich sprzeciwach wobec drogi synodalnej w Niemczech wielokrotnie wskazywano, że „rada synodalna”, przewidziana i sformułowana w uchwale niemieckiej drogi synodalnej nie jest zgodna z sakramentalną konstytucją Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję