Uroczystość odpustową w kościele pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Częstochowie poprzedziła kanoniczna wizytacja parafii, którą przeprowadził abp Wacław Depo. Podczas Eucharystii w niedzielę 9 listopada Ksiądz Arcybiskup mówił w homilii o kilku wymiarach tej uroczystości że po raz pierwszy jest w tej parafii, że św. Elżbieta Węgierska jest ważnym motywem spotkania, ale też o tym, że właśnie w Polsce modlimy się za Kościół prześladowany, zwłaszcza w Syrii, a w Kościele powszechnym wspominamy poświęcenie Bazyliki Laterańskiej matki i głowy wszystkich kościołów.
Obecnie na świecie, jak podają statystyki, co 5 minut ginie chrześcijanin. Dziś Kościół na ziemi polskiej może nie jest prześladowany wprost, mówi się jednak, że prawo Boże można przegłosować, a wprowadzić prawo stanowione. To jest rugowanie Kościoła i prawa Bożego z życia publicznego. Europa i świat proponują związki wolne, uważając, że małżeństwo i rodzina to stereotypy; każdy może sobie wybierać płeć i związki, jak chce. To jest wyzwanie dla nas mówił abp Depo.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Drugim zadaniem, jakie wskazał Arcybiskup, jest uczestnictwo w sakramentach świętych, by na obecność, miłość i miłosierdzie Boga nie odpowiadać obojętnością lub przekładaniem na czas nieokreślony związku z Nim, lecz prosić Ducha Świętego o odnowienie nas i naszych sumień, o żywą wiarę słowami Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi”.
Abp Depo, spotykając się z członkami grup parafialnych, prosił o modlitwę w intencji nowych i świętych powołań kapłańskich i zakonnych. Powiedział też: Dziękuję, że jesteście! Różnorodność wspólnot apostolskich, charytatywnych i modlitewnych stanowi bogactwo Kościoła.
Mamy piękny kościół i szczęście do dobrych księży zapewniała w rozmowie z „Niedzielą” jedna z parafianek. To dzięki nim w naszej parafii jest życie: służba liturgiczna, pięknie spiewająca schola parafialna, Akcja Katolicka, Żywy Różaniec, III Zakon św. Franciszka, Stowarzyszenie Czcicieli Bożego Miłosierdzia czy Bractwo Drogi Krzyżowej.
Jest bardzo ważne, że u nas przed lub w czasie Mszy św. w konfesjonale czeka któryś z kapłanów: ks. Piotr Wyrwich, proboszcz, ks. Seweryn Wiatrowski, wikariusz, czy ks. kan. Henryk Polak wyznał jeden z parafian.
Na zakończenie Eucharystii odpustowej, po procesji z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła i odśpiewaniu „Te Deum”, Metropolita Częstochowski udzielił wszystkim błogosławieństwa. Dzieci w tym dniu były szczególnie uprzywilejowane mogły dostać błogosławieństwo indywidualne, wcześniej usłyszawszy, że są największym skarbem Kościoła.