Reklama

Sanktuaria

Św. Józefie, Opiekunie Rodziny módl się za nami

Diecezjalne Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin na Szydłówku – z tego miejsca codziennie płynie przesłanie, że rodzina jest darem Boga i obrazem Jego miłości do człowieka

Tutaj św. Józef szczególnie pochyla się nad każdą rodziną w diecezji, z jej problemami i biedą, nad osieroconymi przez emigrację dziećmi, małżeństwami w kryzysie, borykającymi z chorobą, cierpieniem, bezrobociem, dotkniętymi przemocą. – Coraz mocniej doświadczamy wstawiennictwa i pomocy św. Józefa – zauważa kustosz sanktuarium – ks. prał. Jan Iłczyk.

Masz problem? – idź do Józefa. Te słowa powtarza od lat każdemu kustosz sanktuarium i wielki czciciel św. Józefa, podkreślając, że to mocny Patron, który oręduje za nami we wszelkich naszych kłopotach i troskach. Doświadczają tego blisko cztery tysiące czcicieli, którzy gromadzą się w każdy drugi wtorek miesiąca w sanktuarium na Nowennie i Mszy św., zanosząc za jego wstawiennictwem swoje prośby i podziękowania. Przybywają grupy nie tylko z diecezji, ale także ze Skarżyska, Ostrowca, Starachowic. Sama Nowenna i wyczytywanie próśb, które różne osoby zostawiają przed ołtarzem z obrazem Świętej Rodziny, trwa godzinę, potem jest Msza św. i godzinna adoracja przed Najświętszym Sakramentem. Towarzyszą jej rozważania o rodzinie. Wiele osób uczestniczy również we Mszy św. z modlitwą o uzdrowienie, którą sprawuje się w kościele w każdy czwarty wtorek miesiąca.

Chroni rodzinę i życie poczęte

W trosce o każdą rodzinę przy sanktuarium powołano poradnię rodzinną, która służy pomocą duchową i psychologiczną małżonkom w kryzysie i rodzinom borykającym się z różnymi trudnościami. Każdy może znaleźć tutaj kompetentną i fachową poradę i zrozumienie. Z tej pomocy coraz chętniej korzystają młodzi małżonkowie z niewielkim stażem. – Zwłaszcza oni potrzebują troski i opieki, kiedy pojawiają się różne nieporozumienia. Bardzo często pochodzą z trudnych czy rozbitych rodzin, sami chcą jednak walczyć o swoje małżeństwo i rodzinę – mówi kustosz ks. Jan Iłczyk. To zalążek powstającego diecezjalnego Centrum Rodziny adresowanego do rodzin naszej diecezji, służy umocnieniu więzi rodzinnych. Tutaj rodziny i małżeństwa wypraszają potrzebne łaski, zwłaszcza zgody, pokoju i pojednania dla swoich rodzin.

Reklama

Św. Józef opiekujący się nowym życiem, które powierzył mu Bóg, inspiruje każdego roku setki osób do przyjęcia dziecka poczętego w Duchową Adopcję. Rok temu aż 250 osób modliło się w sanktuarium za nienarodzone dzieci w łonie mam.

Umacnia małżonków

To św. Józef – opiekun Najświętszej Rodziny pobudza i uwrażliwia parafian działających w Stowarzyszeniu Ewangelicznym Osób Świeckich – prowadzonym przez siostrę Lidię do pomocy ubogim rodzinom, chorym, cierpiącym, samotnym. Przy sanktuarium uzyskują wsparcie materialne i duchowe. Przy Stowarzyszeniu funkcjonuje również wspólnota „Adoratorzy Krzyża”, która odwiedza szpitale i przy łóżkach chorych i cierpiących modli się w ich intencjach i niesie im duchowe pocieszenie.

Przed obrazem Świętej Rodziny od wielu lat w uroczystość Najświętszej Rodziny zbierają się małżonkowie jubilaci świętujący 25, 30, 35 lat i więcej wspólnego życia małżeńskiego. W obecności biskupa, kapłanów, rodziny odnawiają swoje przyrzeczenia małżeńskie i świętują swój jubileusz, otrzymują pamiątkowe dyplomy i róże. – To piękne świadectwo trwałości sakramentu małżeństwa dla młodego pokolenia – podkreśla ks. prał. Iłczyk.

Przed ołtarzem św. Józefa nieustannie trwa modlitwa. W sanktuarium zatrzymują się ludzie idący do pracy i z pracy, dzieci i młodzież w drodze do szkoły oraz starsi. Św. Józefa Opiekuna Rodziny kustosz rozsławia w całej diecezji za pośrednictwem obrazków ze specjalną modlitwą, lubianą i odmawianą przez wiele osób. Obrazki sprzed ołtarza zbierane są do domów, rodzin, do pracy.

Jak powstało sanktuarium?

Parafia św. Józefa Robotnika erygowana została w 1958 r. przez bp. Czesława Kaczmarka. Pięćdziesiąt lat temu na Szydłówku była jedynie kaplica wybudowana dzięki staraniu ks. Tadeusza Cabańskiego. Władze komunistyczne nie pozwoliły na budowę kościoła w tej dzielnicy Kielc. Kaplicę poświęcono 21 września 1958 r. W 1973 r. ruszyła budowa kościoła św. Józefa. Budowniczym kościoła był ks. proboszcz Jan Kudelski. Świątynia jest dwukondygnacyjna i reprezentuje współczesną architekturę sakralną. Kościół zaprojektowali architekci Władysław Pieńkowski, Marian Szymanowski, Kinga Pieńkowska-Osińska. Tabernakulum i figurę św. Józefa Robotnika wykonała Zofia Wolska.

Reklama

Pierwszą Mszę św. w górnym kościele odprawiono w 1983 r. Budowa trwała ponad dwadzieścia lat. Świątynię konsekrował 19 listopada 1995 r. abp Józef Kowalczyk – ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce. Obecnie to największa parafia w diecezji kieleckiej, licząca ponad 20 tys. osób.

Ukoronowany obraz

Od wielu lat szczególnym kultem otaczany jest znajdujący się w ołtarzu bocznym w górnym kościele wizerunek Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Jest to wierna kopia z kaliskiego sanktuarium, która została namalowana 1987 r. przez Krzysztofa Jackowskiego. Diecezjalne Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin powołał bp Kazimierz Ryczan – ówczesny ordynariusz 29 grudnia 2013 r. na prośbę i dzięki wieloletnim staraniom ks. prał. Jana Iłczyka.

W uroczystość odpustową św. Józefa Robotnika – 1 maja 2014 r. słynący łaskami wizerunek Najświętszej Rodziny bp Ryczan ozdobił złotymi koronami z drogimi kamieniami. Korony zaprojektowała Barbara Alieskiejew-Wantuch, a wykonała pracownia w Krakowie. Korony te były darem ponad pięciuset czcicieli i wielu rodzin, które osobiście otrzymały wiele łask, modląc się przed tym wizerunkiem. Składali złote obrączki, biżuterię na złote korony i wpisali swoje intencje do specjalnej księgi. Rodziny przekazujące swój dar prosiły Boga za wstawiennictwem św. Józefa najczęściej: o zdrowie, o pogłębienie wiary w rodzinie, o nawrócenie. Księga zawiera również świadectwa z podziękowaniem „za cudowne uratowanie życia”, „za wyratowanie z nieszczęśliwego wypadku na przejściu dla pieszych”, „z wypadku samochodowego”, „przy budowie”, „za odzyskane zdrowie”, „za dar potomstwa”. – Bardzo często ludzie przychodzą do mnie i opowiadają o szczególnym orędownictwie św. Józefa w sytuacjach po ludzku beznadziejnych, w poszukiwaniu pracy. Jest za wcześnie, aby mówić o cudach, ale te coraz liczniejsze świadectwa świadczą o wielkiej opiece św. Józefa nad rodzinami – mówi ks. Iłczyk. Zachęca diecezjan do zwracania się w modlitwie do św. Józefa, który jest patronem rodzin i spraw, także tych – jak mówi – „po ludzku beznadziejnych”.

Reklama

Rozwój kultu

Minęła pierwsza rocznica erygowania sanktuarium na Szydłówku. Ten rok pokazał, że kult św. Józefa Opiekuna Rodziny rośnie, a samo sanktuarium jest bardzo potrzebne dla rodzin diecezji kieleckiej. Wpisuje się również w troskę Kościoła i papieża Franciszka o współczesne rodziny. Bez rodziny nie ma narodu, nie ma ojczyzny, nie ma powołań, nie ma przyszłości – podkreśla ks. Iłczyk.

O Boże i święte rodziny wołał przecież na ziemi świętokrzyskiej papież, dziś św. Jan Paweł II 3 czerwca 1991 r. Jego pomnik przed sanktuarium wciąż odwiedzany jest przez kielczan, palą się przed nim znicze, składane są kwiaty. Czy kielczanie pamiętają również o jego przesłaniu z Masłowa?

Okres świąt Bożego Narodzenia w sanktuarium wypełniają wydarzenia dla rodzin. Za nami finał Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Pięknie koncertowały „Józefowe Kwiatki” – utytułowany dziecięcy zespół prowadzony przez wiele lat przez nieodżałowanego śp. ks. Piotra Klimczyka.

Do wigilijnego stołu, dzięki pomocy Stowarzyszenia i młodzieży z V LO oraz studentów zasiadło około 300 bezdomnych, by przełamać się opłatkiem. Rozdano czterysta paczek wielodzietnym ubogim rodzinom – wszystko to gesty na wzór św. Józefa troszczącego się o rodzinę. Teatr pod Górnym Kościołem pod kierunkiem ks. Grzegorza Dudka zaprezentował premierę sztuki „Nowa Opowieść Wigilijna”. Kolejne spektakle wigilijnej opowieści zostaną pokazane w najbliższych tygodniach nowego roku.

2014-12-22 16:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hałcnowska świątynia bazyliką. Tu Maryja wysłuchuje

Niedziela bielsko-żywiecka 29/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

sanktuarium

PB

Figurę Matki Bożej procesyjnie przeniesiono z kościoła do ołtarza polowego

Figurę Matki Bożej procesyjnie przeniesiono z kościoła do ołtarza polowego

Nie ma większych honorów niż pocieszenie i pomoc, jakich udziela nam tutaj Matka Boża Bolesna. Maryja uczestniczy codziennie w życiu mieszkańców tutejszych miast i wiosek. Swoim spojrzeniem dogląda wszystkich szczegółów życia rodzinnego, poszczególnych osób i całej społeczności. Pozostaje do dyspozycji, aby słuchać naszych zwierzeń i modlitw – mówił nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore podczas hałcnowskich uroczystości podniesienia tamtejszej świątyni do godności bazyliki mniejszej.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję