Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Synowie św. Pawła Pierwszego Pustelnika

Niedziela szczecińsko-kamieńska 3/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

Paulini

Archiwum Ojców Paulinów

Zespół kościelno-klasztorny w Łukęcinie

Zespół kościelno-klasztorny w Łukęcinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski i na Jasną Górę św. Jan Paweł II spotkał się również z paulinami, powszechnie nazywanymi w Polsce „stróżami Matki Bożej Jasnogórskiej”. Do licznie zgromadzonych w Kaplicy Matki Bożej mówił: „Waszym szczególnym zaszczytem i waszym szczególnym powołaniem jest straż przy tej świętości. Jesteście stróżami tego sanktuarium, jesteście duszpasterzami w tym sanktuarium. To jest wielkie powołanie. Pewnie, nie wszyscy paulini na świecie pełnią swoje duszpasterstwo na Jasnej Górze; macie także inne klasztory, domy zakonne, inne zadania i w Polsce, i poza Polską”.

Od tego czasu Zakon Paulinów znacznie się rozrósł. Przybyło dużo powołań, otworzyliśmy wiele nowych domów, powstała prowincja niemiecka, amerykańska i australijska oraz quasi-prowincje. Owszem, Jasna Góra pozostaje w centrum, tutaj mieści się Dom Generalny Zakonu, ale większość nas pracuje poza nią, nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach. Jesteśmy na czterech kontynentach: w Europie, Ameryce, Australii i Afryce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zakon powstał na Węgrzech

Pierwszą paulińską wspólnotę zgromadził, z rozproszonych po lasach i grotach skalnych pustelników, Bartłomiej, biskup Pecs. Dla niej w 1225 r. wybudował konwent i kościół pw. św. Jakuba na górze Patacs i nadał pierwszą regułę ustalającą styl życia klasztornego. Jednakże za ojca i założyciela zakonu paulińskiego uważa się bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia, który pod wpływem objawienia przedstawiającego wiele małych płomieni, łączących się w jeden wielki płomień, razem z pierwszymi swymi uczniami – Stefanem i Benedyktem założył na górze Pilis klasztor Świętego Krzyża, gdzie od razu zaczęli żyć według wzoru św. Pawła Pierwszego Pustelnika, kultywując szczególnie nabożeństwo do Matki Bożej. W 1250 r. oba klasztory połączyły się pod przewodnictwem bł. Euzebiusza. Nowo utworzona społeczność zakonna od 1263 r. przyjęła nazwę „Braci Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika”. W 1308 r. kard. Gentilis, legat papieża Klemensa V, nadał zakonowi w imieniu Stolicy Apostolskiej regułę św. Augustyna i oficjalnie zatwierdził Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Reklama

Sprowadzenie Paulinów do Polski

Sprowadzenie zakonu z Węgier do Polski wiąże się z Matką Bożą i księciem Władysławem Opolczykiem. Za jego przyczyną Paulini przybyli do Częstochowy w 1382 r., otrzymując wzgórze jasnogórskie wraz z niewielkim kościołem pw. Matki Bożej. W nim wkrótce umieścili, od wieków otaczany wielką czcią, Cudowny Wizerunek Matki Najświętszej, przywieziony przez fundatora z Bełza. W toku historii Jasna Góra stała się duchowa stolicą Polaków, symbolem wierności i religijności narodu, a także, jako pierwszy klasztor pauliński w Polsce, matką innych domów zakonnych. Poprzez wieki zmieniał się duchowy profil zakonu i jego posłannictwo. Z zasadniczo pustelniczego charakteru pierwotnej wspólnoty z biegiem czasu wobec zmieniających się okoliczności oraz otwierając się na znaki czasu, nabrał zakon cech wspólnoty kontemplacyjno-czynnej. Specyfika Paulinów zawiera się w dość szerokiej grupie cech, które stanowią o charyzmacie zakonu. Są to: kontemplacja Boga w samotności, umiłowanie modlitwy liturgicznej i pokuty, kult maryjny, działalność duszpasterska jako służba pielgrzymującemu ludowi Bożemu.

Paulini w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej

W 1997 r. ojcowie paulini zwrócili się z prośbą do abp. Mariana Przykuckiego o pozwolenie na wybudowanie domu zakonnego w Łukęcinie. Ówczesny metropolita szczecińsko-kamieński wyraził zgodę nie tylko na powstanie klasztoru, ale i na powstanie parafii. Uroczystego aktu erygowania nowej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Łukęcinie dokonał w dniu 3 maja 1998 r. Pierwszym proboszczem został o. Konrad Komor (1998-2004). Jego zadaniem było zorganizowanie wszystkiego, bo tam niczego nie było. Początki były bardzo trudne. Msze św. niedzielne sprawowane były w ośrodkach wypoczynkowych „Skrzat” oraz „Górnik”. Nowy proboszcz przez prawie 5 lat mieszkał i administrował parafią w wynajętym jednopokojowym mieszkaniu.

Reklama

Budowa domu zakonnego

Dnia 15 listopada 1998 r., w miejscu, gdzie zaplanowano budowę kościoła i domu zakonnego, bp Marian Kruszyłowicz poświęcił nowy ośmiometrowy krzyż. W przeddzień odpustu parafialnego – 2 maja 1999 r. – na działce zakupionej pod budowę przyszłej świątyni poświęcony został polowy ołtarz wraz z kopią obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Odtąd w okresie wakacyjnym (od maja do połowy września) sprawowano w tym miejscu Mszę św. Równocześnie prowadzone były starania o wydanie zezwolenia na budowę kościoła. W dniu 5 lutego 2000 r. generał Zakonu Paulinów o. Stanisław Turek erygował w Łukęcinie dom zakonny. Jesienią tego roku rozpoczęto grodzenie terenu oraz magazynowanie materiałów budowlanych. Rozpoczęto budowę domu zakonnego. Już 20 grudnia 2002 r. oddana została do użytku pierwsza część domu – mieszkania dla ojców i braci. Pod koniec czerwca 2003 r. otwarta została druga część budynku – dom rekolekcyjno-wypoczynkowy.

Kaplica i kościół

Pierwsza kaplica powstała na terenie późniejszego zespołu kościelno-klasztornego i funkcjonowała do czasu poświęcenia kaplicy w domu rekolekcyjnym (2003 r.). Z chwilą oddania jej do użytku stała się ona miejscem sprawowania liturgii dla miejscowej parafii, aż do czasu wybudowania świątyni parafialnej. Budowa kościoła rozpoczęła się 5 listopada 2001 r. Wmurowanie kamienia węgielnego miało miejsce 30 czerwca 2002 r. Aktu tego dokonał – w obecności generała zakonu o. Izydora Matuszewskiego, przedstawicieli Kurii Generalnej Zakonu Paulinów oraz licznie zgromadzonych duchownych i przedstawicieli władz samorządowych – nowy metropolita szczecińsko-kamieński, abp Zygmunt Kamiński. Budowa trwała aż do roku 2008. Konsekracja nastąpiła 3 maja – w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (święto patronalne parafii). Konsekratorem był abp Zygmunt Kamiński. Świątynia ta stanowi wotum Zakonu Paulinów dla Matki Bożej Jasnogórskiej, o czym informuje tablica umieszczona przy wejściu do kościoła.

Reklama

Wspólnota obecnie

Aktualnie w domu zakonnym i parafii w Łukęcinie pracuje dwóch ojców i brat. Od 29 czerwca 2011 r. przełożonym domu i proboszczem jest o. Dariusz Szuba, który wcześniej posługiwał w sanktuarium jasnogórskim i pełnił obowiązki dyrektora Domu Pielgrzyma. Jego zastępcą i współpracownikiem jest o. Piotr Krzysztoforski, który po czteroletniej posłudze w klasztorze wrocławskim został skierowany do Łukęcina w połowie lipca 2010 r. We wspólnocie zakonnej jest jeszcze brat Robert Rachwał, który przybył tutaj 7 lutego 2014 r., przeniesiony z naszego klasztoru w Biechowie. Posługuje jako zakrystianin i pomoc w domu.

Ojcowie wypełniają obowiązki parafialne, służą pomocą duszpasterską przebywającym, udzielają się w miarę potrzeb i możliwości w dekanacie, głoszą także rekolekcje w Adwencie i w Wielkim Poście. Pielęgnując ducha zakonnego na wzór naszego patriarchy św. Pawła Pierwszego Pustelnika, staramy się szerzyć kult Matki Bożej Jasnogórskiej, szczególnie tu, nad Odrą i Bałtykiem.

2015-01-16 10:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Generał paulinów w Niedzielę Miłosierdzia: w Chrystusie spotykają się rany Boga i świata

[ TEMATY ]

Paulini

święto Bożego Miłosierdzia

Boże Miłosierdzie

fotokronika.com

O tym, że w Chrystusie spotykają się rany Boga i współczesnego świata, którymi są także terroryzm, pedofilia, prześladowania chrześcijan, ból uchodźców, naturalne kataklizmy i pandemia mówił na Jasnej Górze w Niedzielę Miłosierdzia o. Arnold Chrapkowski. Generał paulinów podkreślił, że miłością potężniejszą od ran, niosącą uzdrowienie człowieka jest „miłość, która nosi imię Boże Miłosierdzie”.

W homilii przełożony generalny Zakonu Paulinów, wskazując na tajemnicę ran Chrystusa, z którego boku wypłynęła krew i woda „zdrój miłosierdzia dla nas i świata całego”, podkreślił, że to nie rany śmierci, lecz rany życia, bo „za tymi ranami jest życie nieustannie dawane nam w Najświętszej Eucharystii”.

CZYTAJ DALEJ

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4. sezonu "The Chosen"

2024-03-28 11:39

[ TEMATY ]

„The Chosen”

Materiały promocyjne/thechosen.pl

Serial o Jezusie z kolejnym sukcesem. W polskich kinach 4. sezon zebrał ponad 50 000 widzów, a licznik wciąż rośnie. Kolejne odcinki serialu, co stało się całkowitym fenomenem w branży filmowej, wciąż wyświetlane są w kinach.

Poza repertuarowym wyświetlaniem w kinach, również społeczność ambasadorów serialu organizuje w całej Polsce pokazy grupowe, które nierzadko mają sale zajęte do ostatnich miejsc. W wielu miejscowościach można wybrać się na taki pokaz czy to do kina sieciowego, lokalnego czy domu kultury. Kina widząc ogromne zainteresowanie same wstawiają do repertuaru kolejne odcinki lub powtarzają wyświetlanie od 1 odcinka. Już pojawiają się pierwsze całodzienne maratony z 4. sezonem.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Znakomite wieści dla świdnickiej katedry

2024-03-28 22:00

[ TEMATY ]

Świdnica

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

dotacje na zabytki

Beata Moskal-Słaniewska Prezydent Świdnicy

Proboszcz katedry podczas oprowadzania gości po katedrze

Proboszcz katedry podczas oprowadzania gości po katedrze

Stolicę diecezji odwiedziła Joanna Scheuring-Wielgus, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przywożąc ze sobą znakomite wieści dla miasta i jego dziedzictwa kulturowego.

Podczas spotkania w czwartek 28 marca ogłoszono, że katedra świdnicka, jeden z najcenniejszych zabytków Dolnego Śląska otrzyma wsparcie finansowe z corocznego programu ministerstwa. Informację przekazała w mediach społecznościowych Prezydent Świdnicy. - Z corocznego programu prowadzonego przez ministerstwo, wśród projektów zakwalifikowanych do dofinansowania, jest świdnicka katedra! Moja ulubiona figura św. Floriana, patrona strażaków, nareszcie zostanie odnowiona – napisała Beata Moskal-Słaniewska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję