Na lotnisku w Quito – stolicy Ekwadoru 11 stycznia ks. Krzysztof Kudławiec przywitał Ordynariusza diecezji rzeszowskiej. Następnego dnia bp Jan Wątroba spotkał się z bp. Lorenzem Voltolinim Estim, biskupem diecezjalnym diecezji Portoviejo, w której rzeszowscy misjonarze pracują. Po tym spotkaniu był czas na odwiedzenie kilku kościołów w ponad 200-tysięcznym mieście Portoviejo – stolicy diecezji. Wieczorem Biskup Jan odprawił Mszę św. w seminarium diecezjalnym i spotkał się z księżmi przełożonymi i z alumnami Seminarium San Pedro.
Wieczorem 13 stycznia w Quito Ksiądz Biskup wziął udział w dorocznym spotkaniu polskich księży misjonarzy, pracujących w Ekwadorze. Mszy św. sprawowanej w kaplicy klasztornej Ojców Franciszkanów Konwentualnych przewodniczył abp Fausto Trávez Trávez – arcybiskup Quito, a Mszę św. koncelebrowali bp Jan Wątroba i bp Walter Jehowá Heras Segarra wraz z polskimi księżmi. Po Mszy św. Biskup Jan spotkał się z ks. Stanisławem Mularzem, pracującym w Ekwadorze od zeszłego roku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W dniach 14-15 stycznia Biskup Jan odwiedził parafię pw. św. Augustyna w Calcecie, gdzie proboszczem jest ks. Dariusz Miąsik. Na terenie parafii znajdują się 22 kaplice dojazdowe. Jedną z nich Ksiądz Biskup poświęcił i sprawował w niej Eucharystię. Msza św. była także sprawowana w kościele parafialnym w Calcecie, gdzie po celebracji odbyło się spotkanie z grupami duszpasterskimi w nowej (także poświęconej przez Księdza Biskupa) sali parafialnej. Na to spotkanie przyjechał również bp Lorenzo Voltolini Esti, który zainicjował śpiew „Czarnej Madonny” w języku hiszpańskim.
Po wizycie w parafii ks. Dariusza Miąsika w Calcecie 16 stycznia Biskup Jan udał się do Chone – miasteczka, w którym od kilku lat pracuje ks. Krzysztof Kudławiec. Odwiedziny parafii pw. św. Marii Bernardy rozpoczęły się od spotkania z osobami starszymi, przebywającymi w Domu Dziennego Pobytu. Następnie Ksiądz Biskup odwiedził 101-letnią parafiankę ks. Krzysztofa. Spotkał się także z Siostrami Franciszkankami Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, pracującymi w parafii, odwiedził kuchnię dla ubogich dzieci, udzielił sakramentu namaszczenia chorych, nawiedził kaplice dojazdowe w Potrevillo, San Lorenzo (w budowie) i w Santa Gema Los Naranjos, po czym udał się z wizytą do ks. Janusza, kapłana diecezji częstochowskiej. Centralnym wydarzeniem pobytu w parafii w Chone była celebracja Mszy św., podczas której Ksiądz Biskup poświęcił wybudowany przez ks. Krzysztofa kościół parafialny. Wieczorna Eucharystia zgromadziła wielu wiernych. Zaprezentowali oni grupy duszpasterskie i z wielkim entuzjazmem przyjęli prezent przywieziony z Polski – monstrancję, którą bp Kazimierz Górny przeznaczył dla tej parafii.
Reklama
17 stycznia miały miejsce odwiedziny parafii Pavon, w której od niedawna pracuje ks. Szymon Piękoś. Do parafii ks. Szymona należy kilka kaplic dojazdowych, w miejscach oddalonych od kościoła parafialnego i trudno dostępnych, zwłaszcza w porze deszczowej. Ksiądz Biskup poświęcił jedną z takich kaplic i odprawił Mszę św. dla wspólnoty wiernych tam zgromadzonych. Eucharystia była także sprawowana w kościele parafialnym.
Wizyta w parafii ks. Szymona zwieńczyła odwiedziny misjonarzy pracujących w Ekwadorze. Następnie Ksiądz Biskup udał się w podróż do Gwatemali, gdzie posługuje 4 misjonarzy, należących do duchowieństwa diecezji rzeszowskiej i jeden pochodzący z Rzeszowa – ks. Andrzej Barański (kapłan diecezji przemyskiej). Ks. Andrzej pracuje w mieście Gwatemala (w stolicy), i od niego rozpoczęły się odwiedziny misjonarzy w Gwatemali.
19 stycznia bp Jan Wątroba spotkał się z bp. Victorem Hugo Palma Paulem – biskupem diecezji Escuintla, w której pracują dwaj nasi misjonarze – ks. Józef Głąbiński i ks. Dariusz Drozd. W parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Tiquisate 22 stycznia bp Jan Wątroba przewodniczył Eucharystii, podczas której dziękowano za 25 lat pracy misjonarzy z diecezji rzeszowskiej w tejże parafii. Z tej okazji Mszę św. koncelebrowali księża, którzy byli proboszczami w ciągu tych lat: ks. Jan Ziemniak, ks. Leszek Wacławik, ks. Roman Czenczek i ks. Sławomir Ziobro oraz księża misjonarze: ks. Tomasz Godlewski (były wikariusz w tej parafii) i ks. Wiesław Groszek. Wierni, licznie zgromadzeni w świątyni parafialnej, gromkimi oklaskami przywitali idących w procesji do ołtarza księży, których rozpoznawali nieraz po wielu latach. Gorliwej modlitwie towarzyszył śpiew scholi, dzięki której z mocą wybrzmiała pieśń „Barka” zaśpiewana po hiszpańsku.
Reklama
20 stycznia Ksiądz Biskup odwiedził ks. Sławomira Ziobrę i ks. Tomasza Godlewskiego, pracujących w parafii Naranjo w Wikariacie Apostolskim Peten. Była to wyprawa na północ Gwatemali, pod granicę z Meksykiem. Ks. Sławomir i ks. Tomasz prócz dwóch kościołów w miasteczku Naranjo obsługują ponad 20 kaplic dojazdowych. Pracują nie tylko z ludnością mówiącą po hiszpańsku, ale także z Indianami, posługującymi się własnym dialektem. Wieczorna Msza św. zgromadziła wiernych z terenu całej parafii, w tym Indian, dla których ks. Tomasz odczytał Ewangelię w ich narzeczu. W oprawę liturgiczną była zaangażowana schola, a w procesji z darami przyniesiono wizerunek Czarnej Madonny, który na końcu Mszy św. został poświęcony przez Księdza Biskupa. Po zakończonych uroczystościach Ksiądz Biskup udał się do miasta Flores, stolicy Wikariatu Peten, gdzie spotkał się z bp. Mariem Fiandrim. Biskup Mario dał piękne świadectwo o pracy naszych misjonarzy. Po tym spotkaniu Biskup Jan przyjechał do parafii Tiquisate, by wraz z księżmi świętować jubileusz 25 lat pobytu rzeszowskich misjonarzy w Tiquisate.
Na koniec odwiedzin w Gwatemali Ksiądz Biskup spotkał się jeszcze z nuncjuszem apostolskim dla Gwatemali – abp. Nicolsem Theveninem. Nuncjusz – Francuz – wspomniał, że jego przodkowie pochodzili z Polski. Podziękował Biskupowi Janowi za złożoną wizytę i za zainteresowanie misjonarzami, pracującymi z dala od swojej ojczyzny.
Dni spędzone w Ekwadorze i w Gwatemali były ubogacające duchowo zarówno odwiedzających, jak i odwiedzanych. Ksiądz Biskup spotkał się z misjonarzami diecezji rzeszowskiej, którzy z wielkim oddaniem poświęcają się niełatwej pracy. Zobaczyć z bliska ich otwartość na ludzi oraz móc obserwować miłość i szacunek ludzi do nich, było niezwykłym przeżyciem. Misjonarze z kolei byli wdzięczni Księdzu Biskupowi za to, że przez chwilę zamieszkał z nimi, że miał czas na rozmowę, na wspólną modlitwę, na doświadczenie radości duszpasterstwa na innym kontynencie. Podczas odwiedzin misjonarzy i ich parafii Biskup Jan rozdawał obrazki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Te obrazki będą przypominały o odwiedzinach Pasterza i o jego modlitwie za misjonarzy, za dzieło ewangelizacji oraz za wszystkich, którzy to dzieło wspomagają.