Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Byłeś prawdziwą Bombą talentów!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pożegnaliśmy 4 lutego śp. ks. Tomasza Witolda Bombę, proboszcza parafii Świętej Trójcy w Komarowie, dziekana dekanatu Tyszowce, duszpasterza ludzi pracy i wieloletniego redaktora odpowiedzialnego „Niedzieli Zamojsko-Lubaczowskiej”.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w tamtejszej świątyni pod przewodnictwem bp. Mariana Rojka. Był też obecny bp Mariusz Leszczyński. Kazanie wygłosił ks. Edmund Boryca z archidiecezji lubelskiej, w którym sparafrazował fragment trenu Jana Kochanowskiego pytając: „Dlaczego tak wiele ubyło nagłym zniknieniem Twoim, Księże Tomaszu?”: – Wielkieś nam pustki uczynił w domu naszym, w Kościele, w kapłaństwie, w Komarowie. Wielkieś nam pustki uczynił tym zniknieniem swoim, tak nagłym i nieoczekiwanym. Pełno nas, a jakoby nikogo nie było. Jedną duszą tak wiele ubyło. Księże Tomku, czy widzisz łzy spływające z naszych oczu, czy słyszysz mocne bicie naszych serc? Tylko żałość człowieka ujmuje, bo jedną Twoją duszą tak wiele ubyło. (…) Byłeś kapłanem zdolnym. Bóg dał Ci wiele talentów, z których korzystał cały Kościół. Mamy nadzieję, że dzięki temu „nie umierasz cały”. Księże Tomku proszę, nie obrażaj się na mnie, ale Twoje nazwisko Bomba współgra ze zdolnościami, które zgromadził w Twoim sercu Pan Bóg. Byłeś prawdziwą bombą talentów, bombą energii. Najpierw z mocą pięknie głosiłeś słowo Boże przez wiele lat. Zapisałeś się w naszej pamięci jako ktoś, kto kochał posługę głoszenia słowa Bożego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Śp. ks. Tomasza żegnało wielu księży, ministranci, członkowie NSZZ „Solidarność”, parafianie, ale także dyrektor Katolickiego Radia Zamość i redaktor odpowiedzialny „Niedzieli Zamojsko-Lubaczowskiej” ks. Krystian Bordzań: – „Czołem bezrobociu!”. Tak za każdym razem witał się z pracownikami Katolickiego Radia Zamość ks. Tomasz Bomba, kiedy odwiedzał ich w redakcji. Dzisiaj wszyscy jednym głosem możemy powiedzieć: „Czołem Księże Tomku!”.

Reklama

Chcemy Ci podziękować przede wszystkim za to, że wielokrotnie potwierdzałeś, jak bliskie są Ci media diecezjalne zarówno Katolickie Radio Zamość jak i „Niedziela Zamojsko-Lubaczowska”. To dzięki Twoim staraniom mogliśmy transmitować nabożeństwa Drogi Krzyżowej ulicami Zamościa, a później nabożeństwa fatimskie z tutejszego kościoła. Mogliśmy poznawać znakomite postacie, które dzieliły się na naszej antenie swoim świadectwem wiary. Poprzez swoją służbę i oddanie wszystkiego Bogu pokazywałeś, że to „praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy”.

Jeszcze nie tak dawno, bo w ubiegły czwartek wziąłeś udział w nagraniu radiowym dotyczącym przywrócenia pamięci o bitwie pod Komarowem. Chciałeś, by żywa pozostała pamięć o tych konkretnych ludziach, którzy do tego doprowadzili. Wyraziłeś im wdzięczność na odwagę i umiłowanie małej Ojczyzny, jaką jest Komarów. Reportaż wkrótce będzie można wysłuchać na antenie naszej diecezjalnej rozgłośni.

W rozmowie z dziennikarzami Katolickiego Radia Zamość wyraziłeś też radość z poznania w tutejszej parafii tak wielu świętych ludzi, którym jak sam przyznałeś niejednokrotnie nie dorastałeś do pięt. Cieszyłeś się, że w tej świątyni codziennie odmawiamy jest Różaniec i że tak wielu ludzi uwierzyło, że Różaniec jest dla nich ratunkiem. Twoja szczerość i zaangażowanie, oddanie się w pełni Bogu i Pani Fatimskiej z pewnością niejednemu z tutaj obecnych przypomni, że warto czynić dobrze i mówić o tym zarówno w radiu, na łamach prasy, ale też wszędzie tam, gdzie żyjemy. Księże Tomaszu, dziękujemy za wszystko, a pamięć o Tobie pozostanie w naszych sercach!

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: pożegnanie ks. prof. Jana Kracika

[ TEMATY ]

pogrzeb

www.wydawnictwopetrus.pl

Zmarłego w ubiegłym tygodniu wybitnego historyka Kościoła, ks. prof. Jana Kracika pożegnano dziś w Krakowie. Mszy św. pogrzebowej w bazylice św. Floriana przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Homilię wygłosił uczeń Zmarłego – bp Grzegorz Ryś.

„Księże profesorze Janie, zaskoczyła nas twoja śmierć, chociaż wiedzieliśmy od dawna, że dotknęła cię ciężka choroba. Patrzyliśmy z uznaniem, z jaką siłą ducha starałeś się nie tylko nie poddawać chorobie, ale wykorzystać każdy moment swojego życia do końca, aby służyć i nauce, i ludziom” – mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie Mszy św. pogrzebowej ks. prof. Jana Kracika. Hierarcha, w imieniu całego Kościoła krakowskiego, dziękował za dar życia kapłana, który zmarł w ubiegłym tygodniu. „Miałeś mocny charakter, ale także wybitne zdolności, dlatego zostawiasz wdzięczną pamięć twoich uczniów i prezbiterium krakowskiego a także poważny dorobek naukowy” – dodał metropolita krakowski modląc się, aby św. Jan Paweł II, który cenił zmarłego, przedstawił go Bogu.
Homilię w bazylice św. Floriana w Krakowie wygłosił bp Grzegorz Ryś, który był uczniem ks. prof. Kracika – pod jego kierunkiem napisał swoje magisterium i doktorat, a później przez wiele lat był jego asystentem i adiunktem.
„Przy tej trumnie Pan Jezus nas się pyta czy jesteśmy ludźmi paschalnymi. Czy nie bierzemy cząsteczki za całość? Czy nie szukamy sytości tam, gdzie jej nie ma? Dzisiejsza liturgia wzywa nas do absolutnej uważności na to, co wieczne, na to, co z Boga” – mówił krakowski biskup pomocniczy nawiązując do opisu rozmnożeniu chleba z Ewangelii wg św. Jana.
Hierarcha stwierdził, że ks. Jan Kracik był nienasycony w każdym wymiarze życia. Na tydzień przed śmiercią czytał książkę o soborze w Konstancji, bo w tym roku przypada 600. rocznica tego wydarzenia. Ale pytania, która brzmiały w nim najgłośniej, dotyczyły życia wiecznego, a nie historii. Ostatnie zdanie, jakie ks. prof. Kracik wypowiedział do bp. Rysia brzmiało: „Jest we mnie pewność wiary, ale jeszcze większa ciekawość, co jest po drugiej stronie”.
Bp Ryś przywołał ostatnie publicznie wygłoszone przez ks. Kracika słowa. Dwa tygodnie przed śmiercią wspólnie odprawiali Msze św., w czasie której ks. Profesor poprosił także o namaszczenie chorych. „Skoro więc mego życia lampa skwierczy i dogasa, pora szykować się do drogi. Choć raczej zapewne ze sporym przystankiem czyśćcowym, w podróż windą miłosierdzia Bożego do nieba” – cytował hierarcha pokazując notatki zrobione na makulaturze, jak miał w zwyczaju ks. Kracik. Krakowski biskup pomocniczy nazwał Zmarłego „człowiekiem paschalnym” podkreślając, że umarł w dniu Paschy, jakim jest oktawa Wielkanocy.
Hierarcha przytoczył też dwa cytaty, które 49 lat temu ks. Jan Kracik zapisał na swoim obrazku prymicyjnym. Oba dotyczyła Jana Chrzciciela. Pierwsze wypowiedział jego ojciec Zachariasz: „Poprzedzać będziesz Pana, aby przygotować mu drogę”. Drugie to wypowiedź Jana: „Taka jest moja radość. On ma wzrastać, a ja stać się mały”. „To słowo stało się ciałem. Ksiądz Profesor dał temu słowu ciało” – mówił bp Ryś podkreślając, że stało się to w powołaniu księdza, który został uczonym, historykiem Kościoła.
Bp Ryś zastanawiał się, jak rozumieć takie powołanie, bo przecież uczony nie bierze wprost udziału w ewangelizacji. Kluczem do zrozumienia takiego kapłaństwa jest wpisanie go w misję Jana Chrzciciela. „Nie uczestniczy może wprost w ewangelizacji, ale ją poprzedza. Poprzedza przyjście Jezusa poprzez posługę prawdzie” – wyjaśniał hierarcha dodając, że posługa prawdzie o historii Kościoła jest tym ważniejsza, że to Kościół daje Jezusa, a prawda o Kościele pomaga ludziom w tym spotkaniu.
„Ostatnim amen jest ta trumna postawiona na ziemi. Dziękuję także za tę ostatnią lekcję” – zakończył bp Ryś nawiązując do prośby wyrażonej przed śmiercią przez ks. prof. Jana Kracika. Kapłan prosił, żeby pogrzeb był skromny, żeby trumna nie była stawiana na katafalku i nie była ozdabiana kwiatami i świecami, a także żeby w czasie pogrzebu nie było zbędnych mów pod jego adresem. Nie było.
Ks. prof. Jan Kracik zmarł 24 kwietnia. Został pogrzebany na cmentarzu parafialnym w Krakowie-Bielanach.
Ks. Jan Kracik urodził się 11 listopada 1941 r. w Spytkowicach koło Rabki-Zdroju. W 1959 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, święcenia kapłańskie przyjął z rąk abp. Karola Wojtyły 11 kwietnia 1965 r. w katedrze na Wawelu. W 1972 r. obronił rozprawę doktorską pt. „Duszpasterstwo parafialne w dekanacie Nowa Góra w I poł. XVIII wieku” na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W czasie studiów doktoranckich odbył roczny staż naukowy na Uniwersytecie Katolickim w Leuven. W 1979 r. habilitował się na podstawie pracy pt. „Vix venerabiles. Z dziejów społecznych niższego kleru parafialnego w archidiakonacie krakowskim w XVII - XVIII wieku”. Stanowisko profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1990 r. a osiem lat później tytuł profesora nauk humanistycznych. Profesorem zwyczajnym został mianowany w 2008 r. Był współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” oraz miesięcznika „Znak”, członkiem zespołu redakcyjnego „Folia Historica Cracoviensia”. Jest autorem kilkuset publikacji, w tym kilkunastu książek.

CZYTAJ DALEJ

Poznań/Dziewięć osób rannych w wybuchu w Szkole Aspirantów PSP

2024-05-13 13:55

stock.adobe

Dziewięć osób zostało poparzonych w poniedziałek, podczas zajęć w Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu. Poszkodowani mają oparzenia I i II stopnia, według wstępnych ustaleń doszło do wybuchu.

Rzecznik prasowy Szkoły Aspirantów Pożarnictwa w Poznaniu bryg. Rafał Wypych powiedział PAP w poniedziałek, że przed południem w trakcie zajęć dydaktycznych z przedmiotu "fizykochemia spalania i środki gaśnicze" doszło do nieoczekiwanego zdarzenia przy stanowisku do wyznaczania temperatury zapłonu cieczy.

CZYTAJ DALEJ

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do kościoła podczas nabożeństwa

2024-05-13 23:53

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

40-latek wszedł z nożem do kościoła w Czaplinku, gdy odbywało się nabożeństwo pierwszokomunijne. Mężczyzna został zatrzymany. Był pijany. W organizmie miał ponad 1,5 promila alkoholu – poinformowała PAP w poniedziałek oficer prasowa KPP w Drawsku Pomorskim asp. Karolina Żych.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, ok. godz. 17.45 w kościele w centrum Czaplinka (woj. zachodniopomorskie).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję