Uroczystemu spotkaniu, które odbyło się w Krakowie 25 lutego br., przewodniczył biskup senior diecezji legnickiej dr Stefan Cichy. Najpierw wysłuchano m.in. sprawozdania z działalności Towarzystwa za rok 2014 oraz przedstawiono księgę jubileuszową pt. „W służbie Wiekuistej Prawdzie. Polskie Towarzystwo Teologiczne 1924 – 2014” (pod red. ks. prof. Kazimierza Panusia). Wydana w nowoczesnej szacie graficznej publikacja zawiera artykuły dotyczące PTT, jego historii i podejmowanych przedsięwzięć, a także informacje o jego oddziałach w polskich diecezjach. Zamieszczono w niej również wybrane wspomnienia osób nagrodzonych medalem „Bene Merenti” oraz laudacje wygłoszone w latach ubiegłych z okazji wręczenia tego odznaczenia.
Reklama
Po części formalnej nastąpiła uroczystość wręczenia kard. Stanisławowi Dziwiszowi medalu „Bene Merenti” Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Laudację wygłosił emerytowany biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy. W ciepłych słowach mówił o swoim zwierzchniku i przyjacielu. Podkreślił z uśmiechem, że choć Ksiądz Kardynał jest człowiekiem bardzo skromnym, to laudacja ma swoją poetykę, która powoduje, że trzeba tę skromność naruszyć. Zwrócił uwagę na wkład kard. Dziwisza w rozwój teologii w środowisku krakowskim i ogólnopolskim. Przypomniał jego życiorys, poczynając od dzieciństwa, które przypadło na trudne lata II wojny światowej. Dom rodzinny Księdza Kardynała nazwał pierwszą i najważniejszą szkołą człowieczeństwa i patriotyzmu, bo wartości wyniesione z rodziny kształtowały późniejszego kapelana kard. Wojtyły, a następnie sekretarza Ojca Świętego w Watykanie. Bp Rakoczy zwrócił uwagę na wierność kard. Dziwisza św. Janowi Pawłowi II, szczególnie w okresie bezpośrednio po zamachu 13 maja 1981 r. – Trudno przecenić te 40 lat u boku Świętego – mówił i zaznaczył, że nikt nie był w przestrzeni życia Jana Pawła II tak blisko niego, jak Ksiądz Kardynał. – Na zawsze pozostanie on dla nas najdroższym i najwierniejszym świadkiem życia Jana Pawła II – dodał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W laudacji podkreślony został również wkład kard. Dziwisza w różnorodne inicjatywy i działania, m.in. propagujące kult Bożego Miłosierdzia w myśl nauczania św. Jana Pawła II, czy w powstanie i rozwój Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Bp Rakoczy przywołał także mocne świadectwo kard. Dziwisza podczas uroczystości 23. rocznicy powstania Radia Maryja, kiedy to swoją obecnością i słowem Ksiądz Kardynał pokazał, że przyjechał do Torunia, kierując się poczuciem odpowiedzialności za jedność Kościoła w Polsce i że nie ma Kościoła „toruńskiego” i „łagiewnickiego”, ale jest jeden Kościół Chrystusowy.
Po laudacji medal „Bene Merenti” wręczyli Księdzu Kardynałowi ks. prof. Kazimierz Panuś, prezes PTT, oraz przewodniczący zgromadzeniu bp Stefan Cichy.
Kard. Dziwisz w słowach podziękowania wspomniał niektóre wydarzenia z czasów swojej służby Ojcu Świętemu. – Moje życie było życiem Papieża – stwierdził. – Niektórzy mówią: przyjaciel. Ja nigdy tak nie powiem. (...) A życie Jana Pawła II nie było łatwe, wymagało i cierpienia, i troski, i oddania – podkreślił hierarcha. Nadmienił, że starał się dobrze i wiernie służyć Ojcu Świętemu.
Zebrani mogli również wysłuchać wykładu ks. prof. Ireneusza Werbińskiego (UMK Toruń) na temat: „«Nie lękajcie się być świętymi» – Świętość w nauczaniu św. Jana Pawła II”.
Walne zebranie zakończyło obchody jubileuszu 90-lecia Polskiego Towarzystwa Teologicznego.