W Niedzielę Palmową w Ciechanowcu odbyło się uroczyste zakończenie 18. Regionalnego Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej, zorganizowanego przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem oraz parafię pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu.
Patronat nad konkursem objął biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, który poświęcił wszystkie palmy, a następnie przewodniczył procesji, poprzedzającej uroczystą Eucharystię koncelebrowaną w kościele pw. Trójcy Świętej w Ciechanowcu wraz z tamtejszym proboszczem i dziekanem ks. Tadeuszem Kryńskim i sekretarzem ks. Tomaszem Szmurło. W procesji i Eucharystii uczestniczyli wykonawcy palm zgłoszonych do konkursu, jak również przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich, powiatowych, miejscowych instytucji, Bractwo Kurkowe, które rozpoczęło uroczystość salwą armatnią, mieszkańcy Ciechanowca i goście.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W homilii Ksiądz Biskup odniósł się do liturgii Niedzieli Palmowej, w której widać zarówno radość z przyjęcia Chrystusa w Jerozolimie, jak też Wieczernik, rozpoczynający drogę krzyża, gdy „przygotowywał pokarm, bowiem życie przekazał później na krzyżu”. Podkreślił on też potrzebę zastanowienia się nad nieogarnioną wielkością miłości w ofierze Chrystusa. „Składa On ofiarę dziękczynną Ojcu, ale równocześnie ofiarę odkupieńczą za grzechy każdego z nas”. Chrystus zaprasza każdego z nas, kontynuował, mówiąc: „Jeśli chcesz!”. Powiedział także, że krzyż jest symbolem miłości, ale jego pełna wymowa polega na odnalezieniu w nim znaku grzechu człowieka, który go przygotował Chrystusowi. „My jesteśmy budowniczymi krzyża Chrystusowego, tam jest moja cząstka. Przekazujemy te grzechy przez sakrament pokuty, gdzie Chrystus odpuszcza, przyjmuje na siebie i gładzi grzechy. Gładzi też grzech pierworodny. Można powiedzieć, że przekazując swój grzech, otrzymujemy dary niezwykłe – dar życia Bożego i miłości Bożej. Można zatem powiedzieć, że krzyż na którym umiera Chrystus, jest dziełem Boga i człowieka” – powiedział bp Tadeusz Pikus.
Podczas Mszy św. modlono się szczególnie za Pasterza diecezji drohiczyńskiej, bowiem przed rokiem właśnie tego dnia (29 marca – przyp. red.) ogłoszono jego nominację na biskupa drohiczyńskiego. Na zakończenie Eucharystii w dowód wdzięczności za patronat duchowy nad konkursem Ksiądz Biskup otrzymał od dyrekcji Muzeum Rolnictwa pisankę z wizerunkiem św. Judy Tadeusza, wykonaną przez Wojciecha Boguckiego.
Regionalny Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej w Ciechanowcu organizowany od lat zawsze cieszy się dużym powodzeniem, zwłaszcza wśród osób młodych. Swoje prace zgłaszają dzieci i młodzież oraz czasami osoby dorosłe. Jak powiedziała Dorota Łapiak, dyrektor Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, głównym celem konkursu jest kultywowanie tradycji.
W tym roku do konkursu zgłoszono 458 palm wykonanych przez reprezentantów 45 placówek szkolnych i wychowawczych oraz 9 wykonawców indywidualnych z terenu powiatów: wysokomazowieckiego, ostrowskiego, łomżyńskiego, siemiatyckiego, bielskiego, węgrowskiego i sokólskiego w województwach podlaskim i mazowieckim. Wszystkie palmy oceniała komisja konkursowa, która brała pod uwagę pomysły artystyczne, wygląd palm, kompozycję oraz zgodność wykonania z lokalną tradycją. Decyzją komisji uhonorowano wszystkich uczestników, a przyznano 2 nagrody specjalne, 23 pierwsze, 36 drugich, 123 trzecie, 141 czwartych, 126 wyróżnień i 3 nagrody pocieszenia.