Imigracja
Po tragedii na morzu UE zajmie się uciekinierami
Unia Europejska potroiła budżet przeznaczony na walkę z problemem nielegalnych imigrantów przybywających z Libii do Włoch. Szczyt UE w tej sprawie zwołano po tragedii, do jakiej doszło w Cieśninie Sycylijskiej. Kuter rybacki wiozący uciekinierów wywrócił się. Zginęło blisko 950 osób. Unia przeznaczy teraz 120 mln euro na patrolowanie Morza Śródziemnego. Trwającą już od kilku miesięcy operację „Tryton”, prowadzoną przez unijną agencję ochrony granic Frontex, wesprze teraz 20 dodatkowych okrętów (w tym 11 z Niemiec). Z powodu oporu m.in. Wielkiej Brytanii nie został na razie wprowadzony obowiązek przyjmowania określonej liczby uchodźców przez kraje Wspólnoty.
Liczba imigrantów z różnych krajów Afryki lawinowo wzrosła w ostatnich tygodniach. Z powodu fatalnego stanu łodzi po drodze dochodzi do wielu tragedii. Przemytnicy organizujący przerzut ludzi do Europy zarabiają na jednym kursie nawet 1 mln dol. Z kolei we Włoszech obozy dla uchodźców są kontrolowane przez mafię, która wysyła przebywających tam ludzi do półniewolniczej pracy. Istnieją również obawy, że między imigrantów mogą się wmieszać terroryści.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Chile
Czerwony alert po erupcji wulkanu
Reklama
Wulkan Calbuco znajdujący się na południu kraju, 900 km od jego stolicy – Santiago, nieoczekiwanie dwukrotnie wybuchł. Kolumna dymu i popiołu miała 10 km wysokości. W pobliskich miastach – Puerto Varas i Puerto Montt obowiązuje czerwony alert. Ewakuowano ponad 4 tys. osób, wiele uciekło. Stan zagrożenia obowiązuje też na południu Argentyny. Region Los Lagos, gdzie znajduje się wulkan, jest odwiedzany przez turystów. Alpinista, który wspinał się na góry leżące niedaleko Calbuco, gdy doszło do erupcji wulkanu, jest uważany za zaginionego.
Ostatnia erupcja Calbuco miała miejsce w 1972 r. W marcu wybuchł wulkan Villarica, położony także na południu kraju. Chile to po Indonezji drugi kraj świata pod względem liczby aktywnych wulkanów – jest ich tu 500.
Włochy
Został kobietą, jego małżeństwo pozostaje ważne
Włoski Sąd Kasacyjny wydał wyrok w sprawie małżeństwa transwestyty. Alessandro i Alessandra Bernaroli wzięli ślub (także kościelny) w 2005 r. W 2009 r. Alessandro uzyskał zgodę na zmianę płci i obecnie używa imienia Alessandra. Urząd automatycznie uznał małżeństwo Bernarolich za nieważne, ci jednak zwrócili się do sądu, gdyż chcieli, by ich związek pozostał wiążący prawnie. W 2014 r. przepis głoszący automatyczne ustanie małżeństwa w chwili zmiany płci przez któregoś z małżonków został uznany za niekonstytucyjny. Korzystając z tego orzeczenia, państwo Bernaroli wywalczyli przywilej pozostania cywilnym małżeństwem.
Francja
Mistrale wciąż w zawieszeniu
Rosja nadal nie spełnia niezbędnych warunków, by można było jej przekazać okręty desantowe typu Mistral – poinformował prezydent Francji François Hollande. Opiewająca na 1,2 mld euro umowa, podpisana w 2011 r. pomiędzy Rosją a francuską stocznią DCNS, na dostawę dwóch okrętów desantowych Mistral została zawieszona we wrześniu ub. roku, kiedy to Unia Europejska oraz NATO nałożyły na Rosję sankcje w związku z jej działaniami wojennymi na wschodzie Ukrainy. Hollande powiedział też, że jeśli jego kraj zdecyduje się nie dostarczać Rosji okrętów, zwróci zapłacone już pieniądze. Francja nie zamierza też sprzedawać Rosji helikopterów.
Francuski prezydent spotkał się w Pałacu Elizejskim z ukraińskim prezydentem Petro Poroszenką. W rozmowie dotyczącej rozwiązania konfliktu w Donbasie Hollande poruszył również sprawę dostarczenia do Rosji Mistrali.