Żonkil w starożytnej Grecji oraz Rzymie był symbolem odrodzenia życia, tryumfu życia nad śmiercią, miłości nad nienawiścią. Pasuje on do czasu, który teraz przeżywamy – okresu wielkanocnego – mówił do zebranych na happeningu w Będzinie ks. Grzegorz Maciejewski, kapelan Hospicjum Onkologicznego Fundacji „Pro Salute” w Będzinie. Podkreślił on, że hospicja są tak stare jak chrześcijaństwo. – W średniowieczu rozwijały się hospicja, które były wzorowane na gospodzie z Ewangelii według św. Łukasza, do której miłosierny samarytanin przyniósł napotkanego na drodze człowieka. Niestety współcześnie doszło do odczłowieczenia medycyny. Widzi się często tylko jednostkę chorobową, organ, wycinek człowieka i ginie z oczu człowiek, który wymaga całościowej opieki. Człowiek potrzebuje integralnej medycyny, troski, a nie tylko technokratycznego podejścia – powiedział kapelan. Cierpienie innych powinno wyzwalać w nas pokłady dobra i miłości, otwierać nasze serca na chorych.
Happening w Będzinie
Reklama
Organizatorem happeningu w Będzinie byli, jak co roku, Hospicjum Onkologiczne Fundacji „Pro Salute” i Ośrodek Kultury w Będzinie. – Happening odbywa się w Będzinie gdy zakwitają żonkile i połączony jest ze zbiórką publiczną oraz występami artystycznymi, w których uczestniczą młodzi z będzińskich szkół. W tegorocznym przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika, III LO im. C.K. Norwida i Szkoły Podstawowej nr 11 – poinformowała Teodozja Kumor-Ormianin, koordynatorka Centrum Wolontariatu Hospicyjnego Fundacji „Pro Salute” w Będzinie. W części artystycznej wystąpili uczniowie SP nr 11 pod kierunkiem Agaty Koneweckiej-Bednarz i Katarzyny Gerlackiej, Krystian Machura z I LO i Klaudia Bargieł z III LO.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po występach wolontariusze rozpoczęli zbiórkę. – W tym roku zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup jednorazowego sprzętu medycznego, m.in.: zestawów do punkcji jam ciała, strzykawek, igieł, wenflonów, cewników, plastrów przeciwbólowych oraz na fundusz dzieci osieroconych, których rodzice w ostatnim okresie życia byli pod opieką Domowego Hospicjum Onkologicznego Fundacji „Pro Salute” – zaznaczył prezes Fundacji dr Andrzej Jankowski.
Z symbolem nadziei
Wolontariusze zebrali do puszek w Będzinie, Targoszycach i Rogoźniku łącznie ponad 8341 zł. – Akcja odbywała się na ulicach Będzina i przed kościołami, i to właśnie w niedzielę osoby wychodzące z kościołów po Mszach św. wrzuciły najwięcej datków. W Będzinie najwięcej zebrali wolontariusze przed będzińskim kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy al. H. Kołłątaja – powiedziała Teodozja Kumor-Ormianin. – Młodzież była zaskoczona serdecznością, z jaką wierni wychodzący z kościoła przyjęli akcję „Dla Ciebie żonkil – dla chorego nadzieja”. Jestem wdzięczna ks. proboszczowi Włodzimierzowi Skocznemu i wspaniałym parafianom za ich hojność i wrażliwość. Zebraliśmy ponad 985 zł – dodała Teodozja Kumor-Ormianin. Każdy darczyńca wrzucający datek do puszki otrzymał od wolontariusza żonkila – symbol nadziei. Kwiaty te, rozkwitające wiosną, mają przypominać o ludziach cierpiących w hospicjach, w domach, którzy oczekują wsparcia.