Reklama

Niedziela Kielecka

Zamek królewski w pełnej krasie

Niedziela kielecka 20/2015, str. 1, 6

[ TEMATY ]

impreza

TD

Zamek w Chęcinach

Zamek w Chęcinach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Były turnieje rycerskie, wjazd pary królewskiej na rynek, barwne korowody, nocne iluminacje i znamienici goście dosłownie z całego regionu, a wszystko to towarzyszyło otwarciu zamku królewskiego w Chęcinach, udostępnionego po okresie rewitalizacji. Odnowiono otoczenie, wewnętrzne dziedzińce, zaułki średniowiecznej warowni i dawnego skarbca koronnego, a bp Jan Piotrowski poświęcił obiekt, z krzyżem umieszczonym w szacownych wnętrzach. Od 26 kwietnia zamek królewski w Chęcinach jest ponownie dostępny dla turystów.

Bp Jan Piotrowski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Bartłomieja u podnóża zamku. Na rynku w Chęcinach, gdzie odbywała się oficjalna część uroczystości, biskup kielecki powiedział: – Dziś, w 2015 roku, jesteśmy bogatsi historią minionych wieków, a współczesny łatwy przekaz informacji i komunikacja sprawiają, że możemy odnaleźć się w historii (…). Człowiek bez historii jest ubogi i wręcz nie może bez niej żyć. Każdy z nas pisze też swoją własną życiową historię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odczytany był ponowny akt erekcyjny, który został umieszczony w zrekonstruowanym skarbcu królewskim. Robert Jaworski – burmistrz Chęcin i gospodarz uroczystości mówił m.in. o dziedzictwie kulturowym i historycznym Chęcin, co stanowi drogowskaz dla działań samorządu ostatnich lat. Zrewitalizowana została chęcińska starówka, dumą miasteczka jest „Niemczówka”, zadbane historyczne obiekty sakralne, a także atrakcje turystyczne gminy, jak Park Etnograficzny w Tokarni, Jaskinia Raj czy Podzamcze. Wszystko to stawia Chęciny w czołówce najczęściej odwiedzanych miejsc regionu świętokrzyskiego.

Bardzo licznie uczestniczyli w wydarzeniu goście z różnych stron kraju i regionu, m.in. Beata Oczkowicz – wiceminister obrony narodowej, senator Krzysztof Słoń, poseł Renata Janik, wicemarszałkowie województwa świętokrzyskiego Jan Maćkowiak i Piotr Żołądek, starosta kielecki Michał Godowski, księża i zakonnicy, delegacje z zaprzyjaźnionych miast, w tym z Niemiec, turyści i mieszkańcy regionu.

Reklama

Widowisko „Kazania świętokrzyskie” w reżyserii Doroty Anyż, oryginalne pokazy rekonstrukcyjne z epoki, wjazd karocą pary królewskiej, salwy armatnie i dźwięk dzwonów dobrze wprowadzały w klimat spotkania. Były także efektowne pokazy rycerskie i tańce dworskie oraz występ uczestników telewizyjnych programów muzycznych „The Voice of Poland” oraz „Must be the Music”: Edyty Strzyckiej, Jolanty Tubiewicz i Marcina Czyżewskiego. Zaśpiewał również chór „Con Affetto” pod kierunkiem Edyty Bobryk.

Remont zamku w Chęcinach obejmował zarówno sam obiekt, jak i jego otoczenie. Wybrukowana i oświetlona została aleja wiodąca na zamek. Ustawiono przy niej rzeźbione figury postaci historycznych związanych z Chęcinami, np. królów: Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego, Stefana Batorego czy królowej Bony. Powstały alejki i parkingi, oczyszczono północny stok wzgórza z samosiejek, odsłaniając pełny widok na zamek.

Rewitalizacja zamku królewskiego oraz jego otoczenia kosztowała 8 mln zł, z czego 80 proc. stanowiło dofinansowanie unijne (z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego).

Wskutek działań rewitalizacyjnych zmienił się wygląd m.in. skarbca, zaaranżowano także zamkową kaplicę. Dzięki odnowieniu nieczynnej dotąd kwadratowej baszty, do dyspozycji turystów oddano zupełnie nowy punkt widokowy, z którego roztacza się panorama zachodnich pasm Gór Świętokrzyskich oraz częściowo Kielc.

Podczas prac archeologicznych poprzedzających remont, naukowcom udało się odsłonić pozostałości nieznanej dotąd wieży warowni oraz ustalić z ogromnym prawdopodobieństwem, że pierwszym budowniczym twierdzy na Górze Zamkowej był król Polski i Czech Wacław II, a nie – jak dotąd powszechnie uważano – Władysław Łokietek.

Zamek królewski w Chęcinach pełnił w średniowieczu, a także w późniejszych epokach rolę rezydencji królewskiej i więzienia stanu. Na zamku mieszkały m.in.: żona Kazimierza Wielkiego Adelajda, żona Władysława Jagiełły z synem Władysławem (późniejszym królem Władysławem Warneńczykiem) i królowa Bona. Za panowania Władysława Łokietka w chęcińskim zamku przechowywano skarbiec koronny, według legendy zgromadziła tam też swój majątek małżonka Zygmunta Starego, królowa Bona.

Reklama

W 1655 r. zamek w Chęcinach został zdobyty przez Szwedów, a dwa lata później splądrowany przez wojska Rakoczego. Próby odbudowy zniweczył kolejny najazd szwedzki w 1707 r.

W czasie I wojny światowej pociski artylerii uszkodziły środkową basztę. W latach 1948-49 wyremontowano wieże. Później prowadzono prace remontowe. W latach 60. ubiegłego wieku w bliskich okolicach zamku nagrywano sceny do filmu „Pan Wołodyjowski”. Tuż obok ruin powstała wówczas makieta zamku w Kamieńcu Podolskim.

Przed remontem, rocznie zabytek odwiedzało ponad 130 tys. zwiedzających. Bilet wstępu kosztuje 15 zł.

2015-05-14 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To nie tylko sport

Niedziela małopolska 40/2017, str. 6

[ TEMATY ]

impreza

Archiwum XXV OIMS w Krakowie

Zawodnicy z SL Salos Łódź Wodna

Zawodnicy z SL Salos Łódź Wodna

Po raz pierwszy Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej było organizatorem tak wielkiej imprezy. XXXV Jubileuszowe Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej odbyły się w Krakowie w dniach 15-17 września. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne.
Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej.
Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia.
Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie.
Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy.
Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską.
Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej".
Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała!
Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła.
Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża.
Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

Powiedzieć Bogu „tak”

2024-04-29 09:09

[ TEMATY ]

modlitwa o powołania

Rokitno sanktuarium

Paradyż sanktuarium

piesza pielgrzymka powołaniowa

Katarzyna Krawcewicz

W pielgrzymce szło ponad 200 osób

W pielgrzymce szło ponad 200 osób

27 kwietnia z Paradyża wyruszyła kolejna piesza pielgrzymka powołaniowa do Rokitna – w tym roku pod hasłem „Powołanie – łaska i misja”. Szlakiem wędrowało ponad 200 osób.

Pielgrzymi przybyli do Paradyża w sobotni poranek z kilku punktów diecezji. Na drogę pobłogosławił ich bp Tadeusz Lityński, który przez kilka godzin towarzyszył pątnikom w wędrówce. – Chcemy dziś Panu Bogu podziękować za wszelki dar, za każde powołanie do kapłaństwa, do życia konsekrowanego. Ale także chcemy prosić. Papież Franciszek 21 stycznia po zakończeniu modlitwy Anioł Pański ogłosił Rok Modlitwy, prosząc, aby modlitwa została zintensyfikowana, zarówno ta prywatna, osobista, jak też i wspólnotowa, w świecie. Aby bardziej stanąć w obecności Boga, bardziej stanąć w obecności naszego Pana – mówił pasterz diecezji. - Myślę, że pielgrzymka jest takim czasem naszej bardzo intensywnej modlitwy. Chciałbym, żebyśmy oprócz tych wszystkich walorów poznawczych, turystycznych, które są wpisane w pielgrzymowanie, mieli również na uwadze życie modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję