Reklama

Sanktuaria

Patronka Litwy czeka

Niedziela Ogólnopolska 27/2015, str. 24-25

[ TEMATY ]

obraz

sanktuarium

D. Buinickaites

Cudowny obraz Matki Bożej w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Trokach

Cudowny obraz Matki Bożej
w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Trokach

Troki – dawna stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego, miasto otoczone jeziorami z historycznym zamkiem na wyspie – warte są odwiedzenia. Najcenniejszą relikwią tego miasta jest cudowny obraz Matki Bożej Trockiej w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Szczególnym dniem w jego historii był 4 września 1718 r. – obraz Trockiej Madonny został wówczas ukoronowany złotymi koronami, ofiarowanymi przez papieża Klemensa XI. Była to pierwsza koronacja w Wielkim Księstwie Litewskim i druga w Rzeczypospolitej – po Wizerunku Jasnogórskim. Od tej chwili Maryja z Trok jest uważana za patronkę Litwy.

Historia cudownego obrazu

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Trokach został ufundowany przez wielkiego księcia Witolda w 1409 r. To on umieścił tu ikonę Matki Bożej, którą, jak głosi podanie, otrzymał w darze od cesarza bizantyjskiego Manuela II Paleologa. Jedyny tego rodzaju wizerunek Matki Bożej na Litwie szybko uzyskał miano cudownego. Prosić o opiekę i wstawiennictwo do stóp Trockiej Madonny przybywali: królowa Konstancja, Janusz Tyszkiewicz, hetman Stefan Czarniecki, król Jan Kazimierz, król Jan III Sobieski.

Ikona, zwana Nicopeia (Zwycięska), przedstawia tronującą Maryję, prawą ręką podtrzymującą siedzące na Jej kolanach Dzieciątko, a w lewej trzymającą gałązkę róży z trzema kwiatami. Wizerunek Trockiej Maryi wyróżnia bizantyjski styl obrazowania i pisania ikon. Można dostrzec na nim także rysy późnośredniowiecznego malarstwa zachodniego.

Pielgrzymowanie

Jeszcze w XVI wieku obraz Matki Bożej Trockiej zaczął słynąć z cudów. Gdy w 1604 r. na Litwie zaczęła szerzyć się dżuma, a później powstała groźba głodu, biskup wileński Benedykt Woyna, były proboszcz trocki, zorganizował procesję skruchy z Wilna do Trok. Całe 4 mile drogi (1 mila to ok. 7,5 km) biskup szedł boso. Co milę procesja zatrzymywała się i jezuici wygłaszali kazania. Ulewa ucichła, epidemia dżumy ustała. Od tego czasu procesje z Wilna do Trok stały się tradycją. W 1622 r. w procesji wyrażającej podziękowanie za zwycięstwo w 1621 r. nad Turkami pod Chocimiem uczestniczył znany barokowy poeta Maciej Kazimierz Sarbiewski i tę podróż opisał w utworze „Januszowi Skuminowi Tyszkiewiczowi. Cztery mile Dziewicy Matki”. Imponujące procesje odbywały się podczas oktawy uroczystości ukoronowania obrazu w 1718 r. Zorganizował je biskup wileński Konstanty Kazimierz Brzostowski. Pielgrzymi przybywali do Trok, gdzie codziennie sprawowano Msze św., wygłaszano kazania, odmawiano litanie, bez przerwy spowiadano. Te uwieńczenia oktaw przekształciły się w coroczne trockie odpusty, które obecnie ponownie się odradzają, a jednocześnie w tradycję pielgrzymowania, zachęcającą do odczucia niewyczerpanej łaskawości Matki Bożej Trockiej.

Reklama

Patronka Litwy

Po koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Trockiej w 1718 r. jego kopie rozpowszechniły się na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Źródła historyczne i współczesne mówią o łaskach otrzymywanych za Jej wstawiennictwem. Najważniejszymi wydarzeniami są co roku: odpust Matki Bożej Zielnej 15 sierpnia, który wieńczy radosna procesja ulicami miasta z niesioną kopią obrazu, oraz tygodniowy odpust Matki Bożej Trockiej na początku września. Matka Boża Trocka nazywana jest też młodszą siostrą Królowej Jasnogórskiej, w związku z bardzo bliskimi datami koronacji obrazów. Trwają już przygotowania do obchodów 300. rocznicy tych wydarzeń w 2018 r., które będą miały miejsce – tak jak i trzy stulecia temu – niecały rok po uroczystościach na Jasnej Górze. Dziekan i proboszcz trocki – ks. Jonas Varaneckas zaprasza wiernych z Polski na spotkanie z Matką Bożą w Trokach. – Z radością pragnę zaprosić każdego z Państwa do odkrycia na nowo ziemi trockiej, a w tym szczególnie do zapoznania się z cudownym wizerunkiem siostry Królowej Jasnogórskiej – Matki Bożej Trockiej, patronki Litwy, która już od ponad 600 lat łączy narody i pokolenia, obdarza swoimi łaskami wszystkich, którzy w chwili ciszy i skupienia pragną podzielić się swoimi troskami i radościami z najbliższą i najdroższą osobą dla każdego z nas – Matką!Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny jest otwarty codziennie w godz. 9.00-19.00. Msze św. w jęz. polskim odbywają się w każdą niedzielę o godz. 10.00, a w dni powszednie – o godz. 17.00. Po wcześniejszym uzgodnieniu istnieje możliwość odprawiania dodatkowych Mszy św. przez goszczących księży i grupy pielgrzymkowe.
Aktualne informacje o możliwościach zwiedzania Trok oraz sanktuarium w języku polskim – w Centrum Informacji Turystycznej w Trokach: www.trakai-visit.lt.

2015-06-30 11:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nauczycielka człowieczeństwa

Niedziela toruńska 29/2019, str. 1, 5

[ TEMATY ]

sanktuarium

Ewa Jankowska

Uroczysta procesja z cudownym obrazem Matki Bożej Brzemiennej do ołtarza polowego przy spichrzu

Uroczysta procesja z cudownym obrazem Matki Bożej Brzemiennej do ołtarza polowego przy spichrzu

Setki pielgrzymów przybywają co roku na uroczystości odpustowe do sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Chełmoniu. Maryi powierzają się szczególnie kobiety w stanie błogosławionym i rodziny modlące się o upragnione potomstwo

Na odpust zaprosił wiernych ks. Zdzisław Szauer, kustosz sanktuarium. Obchody rozpoczęła Msza św. z udziałem osób starszych, którym udzielony został sakrament namaszczenia chorych. Wierni modlili się na różańcu, Nowenną do Matki Bożej oraz Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, aby Ona wstawiała się za nimi i wypraszała u swego Syna potrzebne łaski dla nich i ich rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Niedziela Ogólnopolska 1/2020, str. 48-49

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

nawrócenie

Wojciech Modest Amaro

Iwona Kowalska

Wojciech Modest Amaro

Wojciech Modest Amaro

O kryzysie wiary, nawróceniu, pokorze i sensie bycia znanym człowiekiem z Wojciechem Modestem Amaro, rozmawia Damian Krawczykowski.

Damian Krawczykowski: Od zawsze był Pan tak blisko Kościoła czy nastąpił jakiś moment przełomowy?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Dzień skupienia dla diakonów stałych

2022-11-26 14:58

[ TEMATY ]

Jasna Góra

diakonat stały

Karol Porwich/Niedziela

Dzień skupienia przed nowym rokiem liturgicznym przeżywali dziś na Jasnej Górze diakoni stali. - Powierzamy się Maryi, umacniamy się w miłości do Boga, Kościoła, w służbie bliźnim - podkreślali. Na mocy święceń diakoni stali są duchownymi, ale utrzymują się z pracy zawodowej, mogą mieć rodziny (założone przed święceniami). Mogą udzielać sakramentu chrztu, udzielać Komunii świętej, błogosławić małżeństwa czy wygłaszać kazania. Swoje powołanie realizują także angażując się w dzieła charytatywne. W Polsce jest ich ponad 80.

Opiekę nad nimi sprawuje bp Rudolf Pierskała, który przewodniczył dziś Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję