To nie jest książka o mnie, tylko o tym, ile Pan Bóg może zdziałać dla człowieka” – tak o swojej publikacji zatytułowanej „Kapłańska służba Bogu i ludziom” powiedział się ks. Czesław Mazurek – kapłan diecezji drohiczyńskiej, senior mieszkający obecnie w parafii Korytnica Węgrowska. Książka jest nowością na rynku wydawniczym. Znajdują się w niej wspomnienia z pół wieku pracy duszpasterskiej, jaką pełnił swoim życiu. Wiele uwagi ks. Mazurek poświęca w niej budowie świątyni w parafii Szczałb, prowadzonej w trudnym okresie komunistycznym, oraz długiej pracy duszpasterskiej w parafii Korytnica Węgrowska.
Biskup senior Antoni Dydycz w słowie wstępnym napisał m.in.: „Bardzo się ucieszyłem, kiedy po mojej nominacji do Drohiczyna dowiedziałem się, że na terenie diecezji pracuje ks. Czesław Mazurek. Spotkałem go bowiem najpierw, gdy był w Rokitnie. Wówczas przedstawił mnie ks. Mazurkowi śp. ks. prał. Edward Barbasiewicz, wspaniały kapłan, związany z siedleckim Seminarium Duchownym, odszedł z tego świata jako rektor. Bardzo życzliwie mówi o ks. Czesławie. I coś z tego spotkania już pozostało na zawsze we mnie. Później była wyżej wspomniana pielgrzymka. Dlatego witałem go jako „starego” znajomego. I zawsze chętnie spełniałem jego zaproszenia, dotyczące różnych uroczystości czy też osobistych rocznic lub imienin”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Autor, rozpoczynając liczącą ponad 200 stron i bogato ilustrowaną publikację, napisał: „Postanowiłem spełnić prośbę byłych parafian ze Szczałbu i opisać wspomnienia sprzed 30 lat związane z budową świątyni pw. Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Szczałbie k. Wojcieszkowa w diecezji siedleckiej. Trzeba bowiem dać świadectwo prawdzie i zachować w pamięci potomnych, jak wspaniałymi i ofiarnymi ludźmi byli wierni z parafii Szczałb oraz z sąsiednich parafii. To zaangażowanie wiernych w pracy przy kościele było dla mnie niezwykłą zachętą do przezwyciężania często wielkich trudności i przeszkód w zdobywaniu materiałów na budowę kościoła, bo to był czas stanu wojennego. Dzisiaj pragnę podziękować przede wszystkim Panu Bogu i wszystkim, którzy przyczynili się do budowy dróg, do budowy plebanii, a szczególnie do budowy kościoła w Szczałbie”.
Książka ta jest także szczególnym podziękowaniem za bogactwo ludzkich dróg, które splatały się z tą kapłańską posługą, budując Kościół…