Reklama

Sanktuaria

Królowej Anielskiej śpiewajmy

Ksiądz prał. Grzegorz Augustynik w modlitwie z okazji założenia i poświęcenia kamienia węgielnego pod nowy kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, 2 sierpnia 1898 r. pisał: „Tu oczy Twoje, Ojcze Niebieski, w szczególniejszy sposób zwrócone będą na nas, mizeraków ziemi; tu uszy Twoje słuchać będą naszych jęków zbolałego serca, tu Twoje ręce hojnie rozsiewać będą łaski miłosierdzia na wszystkich uciekających się do Ciebie! Tu Twoje Serce ogniem swej miłości rozpalać będzie zimne serca nasze i tulić do siebie wszystkie dusze skołatane różnymi ciężarami życia; tu grzesznik pokutujący znajdzie przebaczenie, a miłośnicy Twoi znajdą pomoc do wytrwania w cnotach”.

Od tego pamiętnego dnia do Dąbrowy Górniczej na sierpniowy odpust zwany Porcjunkulą przybywają rzesze wiernych czcicieli Jezusa i Jego Matki. Na swą doroczną pielgrzymkę przyjdą z pewnością i w tym roku niewiasty i dziewczęta z diecezji sosnowieckiej i regionu. Zaproszeni są wszyscy, którzy kochają Matkę Bożą i chcą kroczyć drogami jej Syna. Uroczystość rozpocznie dziewięciodniowa nowenna oraz triduum bezpośrednio przygotowujące do tego wydarzenia. W niedzielę 2 sierpnia o godz. 12.00 Mszy św. koncelebrowanej przewodniczyć będzie sosnowiecki biskup pomocniczy Piotr Skucha.

Jak zapewnia kustosz sanktuarium ks. kan. Andrzej Stasiak, każdy z nawiedzających to miejsce nie tylko zachwyci się jego pięknem, lecz także doświadczy radości spotkania z Tą, która „z taką czułością i miłością chce rozdawać łaski swego Syna dla synów i córek tej ziemi”. Tegoroczne spotkanie u stóp Maryi i Jezusa będzie kolejnym krokiem przygotowującym do jubileuszu 50. rocznicy koronacji łaskami słynącej figury Najświętszej Maryi Panny Królowej Anielskiej, które będziemy obchodzić w 2018 r. – Wokół tego wydarzenia nie możemy przejść obojętnie! – mówi ks. kan. Andrzej Stasiak.

Reklama

– W 1968 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła dokonali koronacji czczonej na zagłębiowskiej ziemi figury Matki Bożej. To wydarzenie stało się jakby punktem zwrotnym w tamtych czasach, by na powrót żyć z Bogiem w wielkiej zażyłości, pod szczególną opieką Pani Najświętszej. Liczne wota, podziękowania i nieustannie zanoszone modlitwy pielgrzymów dąbrowskiego sanktuarium są pięknym świadectwem wiary ludzi dobrej woli. Zwracają uwagę, że nie gdzie indziej, ale w Bogu i z pomocą Matki Bożej możemy zwyciężać nasze narodowe wady i przywary, pokonywać egoizm i pychę oraz stawać w obronie tych największych wartości zakorzenionych przez chrzest św. w naszych sercach – powiedział biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

* * *

Porcjunkula (łac. portiuncula – mała cząsteczka, skrawek gruntu) to kaplica pw. Matki Bożej Anielskiej, którą św. Franciszek w XIII wieku otrzymał w darze od benedyktynów i odbudował własnymi rękami. Dzisiaj znajduje się wewnątrz bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Asyżu. W 1913 r. przy dąbrowskiej bazylice wybudowano podobną rozmiarami kaplicę, gdzie obecnie znajduje się obraz Matki Bożej, pierwotnie umieszczony w pierwszym kościele pw. św. Aleksandra, a także grób budowniczego bazyliki, ks. prał. Grzegorza Augustynika

2015-07-23 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust Porcjunkuli

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

Trochę historii

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

W oczekiwaniu na Mesjasza

2022-12-05 13:13

Ks. Tomasz Lis

Poranna Msza św. roratnia w sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem małych parafian.

„Z narodzeniem Jezusa było tak …” pod takim hasłem przebiegają tegoroczne roraty w janowskim sanktuarium. Codziennie o 6.15 mrok świątyni rozświetlają lampiony, które niosą dzieci i starsi jako znak wspólnego czuwania z Maryją przed przyjściem Jezusa Zbawcy. Podobnie jak w latach poprzednich na roraty przybywa codziennie duża grupa dzieci i młodzieży. Rozważania dla najmłodszych prowadzi w tym roku ks. Piotr Niewrzałek, wikariusz parafii. Opowieść o historii zbawienia od stworzenia świata aż do przyjścia obiecanego Mesjasza przybliża dzieciom św. Joachim ojciec Maryi. – Dzieci mają możliwość poznać jak Pan Bóg prowadził ludzi poprzez ich dzieje do momentu narodzenia Bożego Syna. Każdego dnia dzieci mogą poznać kolejną postać ze Starego Testamentu, koleje jej życia i w jaki sposób odkrywano bliskość Pana Boga. Cieszy fakt, że każdego roku duża grupa dzieci wraz z rodzicami i dziadkami uczęszcza na poranne Msze św. roratnie, jest to nasza wspólna droga Adwentowa przygotowująca nas na czas Bożego Narodzenia – mówił ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii. Także i w tym roku nie zabrakło piosenki adwentowej mówiącej właśnie o „wielkim czekaniu” na Zbawiciela. W przygotowanie i prowadzenie rorat włączyły się siostry ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej posługujące w tutejszej parafii. Każdego dnia dzieci przynoszą na roraty serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami jakie każdego dnia podejmują jako duchowe przygotowanie do Bożego Narodzenia. - Każdego dnia losujemy trzy serduszka, a do rodziny dziecka, które je wykonało wędruje figurka Matki Bożej Niepokalanej, patronki adwentu. Mimo wczesnej godziny, w naszej parafii roraty zaczynają się o 6.15, uczestniczy w nich dość spora liczba osób. Szczególnie rodziców, którzy towarzyszą dzieciom w adwentowym wędrowaniu. Zapraszamy od poniedziałku do soboty na godz. 6.15 – dodaje ks. Tomasz Lis.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję