Gidle to szczególne miejsce. Ojcowie Dominikanie są tutaj już od 400 lat. Dzieją się tu prawdziwe cuda za przyczyną Matki Bożej Gidelskiej. Niech na początek wybrzmi jedno ze świadectw.
Reklama
„Drodzy Ojcowie Dominikanie. Z całego serca pragnę podzielić się wielką radością, której doświadczyłam za wstawiennictwem Matki Bożej Gidelskiej. Otóż 14 sierpnia 2014 r., wracając z pielgrzymki na Jasną Górę, kierowca zrobił nam ogromną niespodziankę i zajechał do Gidel. Powiedział, że mamy godzinę na zwiedzenie kościoła. Weszliśmy do niego, spojrzałam na zegarek – była godz. 15. Wszyscy rozlecieli się po kościele. Ja natomiast ze swoją sąsiadką postanowiłyśmy najpierw po cichutku odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Później jeden z ojców przedstawił nam historię cudownej Figurki Matki Bożej Gidelskiej. Wtopiliśmy się w tę opowieść z ogromnym przeżyciem. Po krótkiej modlitwie, wspólnie odmówionej z pieśnią «Serdeczna Matko», obeszliśmy ołtarz na kolanach (…). Po powrocie do domu nie wiedziałam, jak mam wyrazić radość z tej pielgrzymki, a szczególnie z tych chwil spędzonych przed cudowną Figurką Gidelską. Od dłuższego już czasu bardzo piekły mnie oczy, jakby ktoś nasypał w nie piachu. Dodatkowo od jakiegoś czasu miałam wrażenie, że nad prawym okiem wisi pająk, ponadto przy każdym ruchu powieki w prawym kącie oka pojawiał się błysk (...). Wybierałam się do okulisty, ale tak jak sójka za morze (i nie mogłam się wybrać). Oczy coraz bardziej piekły. Aż pewnego wieczora, kładąc się spać, pomyślałam, przecież mam jedno wino od Matki Bożej Gidelskiej i obrazek z modlitwą. Przeżegnałam się, odmówiłam modlitwę i posmarowałam oczy winem, i tak później robiłam codziennie. Po jakimś czasie oczy przestały piec, znikł obraz pająka i nie mam już błysku w oku (...). Pragnę gorąco podziękować Matce Bożej Gidelskiej za ten cud”. Nic dodać, nic ująć.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pielgrzymi od stuleci wędrowali przez Gidle na Jasną Górę. Czynili tak też nasi królowie, którzy chętnie zatrzymywali się u Ojców Dominikanów, podziwiając monumentalną bazylikę dedykowaną Najświętszej Maryi Pannie Wniebowziętej. Pielgrzymi zdążali i zdążają zazwyczaj na dwa maryjne święta – na 15 i 26 sierpnia, czyli właśnie na Wniebowzięcie oraz na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.
Jeśli chodzi o gidelskie uroczystości i jubileusze, to właśnie w odpust maryjny w sposób szczególny Ojcowie Dominikanie dziękowali za 50-lecie kapłaństwa o. Juliana Różyckiego. Oczywiście, wcześniej odbyły się uroczystości ku czci św. Dominika, założyciela zakonu. Przed nami jeszcze uroczystości odpustowe ku czci św. Jacka Odrowąża rozłożone niejako w czasie. – Św. Jacek cieszy się w Gidlach i okolicach wielką czcią. Jego kult jest bardzo żywy – mówi o. Andrzej Konopka. Dlatego też zarówno w niedzielę 23 sierpnia, jak i w kolejną odbędą się odpustowe uroczystości. 30 sierpnia będzie im przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wtedy też udzieli dzieciom pasterskiego błogosławieństwa przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.