Reklama

Niedziela Łódzka

Pora na Kluby Ojcowskie

O ogólnopolskim Forum Tato.Net, które 5 września odbędzie się w Łodzi, Łukaszowi Głowackiemu opowiada Dariusz Cupiał

Niedziela łódzka 33/2015, str. 7

[ TEMATY ]

tata

Łódź

Łukasz Głowacki

Uczestnicy Oazy Rodzin

Uczestnicy Oazy Rodzin

ŁUKASZ GŁOWACKI: – Dlaczego tegoroczne VII Międzynarodowe Forum Tato.Net odbędzie się w Łodzi?

DARIUSZ CUPIAŁ: – Powodów jest kilka. Pierwszy, prozaiczny, to kwestie logistyczne. Województwo łódzkie jest geograficznym centrum Polski. Gmina Piątek jest centralnie położona, ale Łódź jest najlepsza z uwagi na dojazd i wspaniałe struktury kongresowe Uniwersytetu Medycznego. Dla uczestników z Rzeszowa i Szczecina, Białegostoku i Wałbrzycha Łódź położona jest świetnie. Kolejna kwestia to lokalni partnerzy, na których można liczyć. Istotna jest też sprawa kondycji rodziny w regionie łódzkim, która – statystycznie ujmując – nie jest najlepsza, ale właśnie dlatego forum ojców może być ważnym impulsem do odnowy jej struktur.

– Co będzie główną treścią forum?

– Zajmujemy się docenianiem i promowaniem liderów ojców. Dlatego tegoroczne forum poświęcimy rozwijaniu wizji proaktywnego i odpowiedzialnego ojcostwa. Kluczem są dwa związane ze sobą pojęcia: „słuchać” i „prowadzić”. Wokół nich będziemy wymieniać doświadczenia i dobre praktyki, ale też marzenia i wizje.

– Dlaczego słuchanie i prowadzenie jest tak ważne w ojcostwie?

– Każdy lider, by prowadzić, potrzebuje rozwijać zdolność słuchania. Ojciec, który nie potrafi słuchać – jak powiedziałby jezuita Józef Augustyn – nie potrafi także kochać.
Odrodzenie przywództwa ojców w rodzinach jest warunkiem przełamania kryzysu rodziny. Dlatego nie zajmujemy się samym kryzysem jako takim, ale budowaniem „starszyzny”, dowartościowaniem pięknego, dojrzałego ojcostwa.
Mówiąc językiem sportowym – mężczyznom Łódź kojarzyła się z dwoma pierwszoligowymi klubami piłkarskimi. Forum Tato.Net to sygnał dla miast, że nadchodzi czas na budowanie O.K., czyli Ojcowskich Klubów.
Uczestnicy forum będą mogli poznać w swoim gronie „cichych bohaterów” oraz wyróżnić ich i docenić przez nadanie statuetki MAX.

Reklama

– Czyli?

– Facetów, którzy swoim życiem pokazują, na czym polega pokorne przywództwo ojców. Jednym z nich będzie gość z USA, dr Ken Canfield – ojciec pięciorga dzieci, naukowiec, człowiek, który od lat skutecznie pomaga mężczyznom zostać odpowiedzialnymi ojcami. Poznamy m.in. niewidomego tatę trenera, Grzegorza Rzeszutka, Krzyśka Liszcza, adopcyjnego ojca czwarga dzieci urodzonych z alkoholowym zespołem płodowym czy Maćka, zajmującego się edukacją domową.

– Żadnych celebrytów czy postaci z pierwszych stron gazet?

– Ciekawym gościem będzie ojciec prezydenta, Jan Duda. Posłuchamy też popularnego publicysty Jana Pospieszalskiego, znanego aktora Dariusza Kowalskiego czy dziennikarza telewizyjnego Krzysztofa Ziemca. Podkreślam jednak, że wszyscy nasi goście mają coś ważnego do powiedzenia na temat współczesnego ojcostwa, bo są ojcami. Nie są zapraszani z powodu nazwiska czy wysokich notowań rozpoznawalności.

– Kto powinien zainteresować się forum?

– Wszyscy mężczyźni, którzy są ojcami – niezależnie od wieku dziecka i sytuacji rodzinnej, ojcowie biologiczni, zastępczy, ojczymowie, ale także mężczyźni pełniący funkcje w zastępstwie ojca, np. ojcowie chrzestni czy dziadkowie. Spotkanie będzie owocne dla wychowawców, trenerów, pedagogów ulicy czy zastępowych w ZHR.
Chciałbym podkreślić, że w wypadku, gdy barierą byłyby finanse, organizatorzy i inni uczestnicy w miarę możliwości pomogą – poprzez stypendia. Konieczne jest jednak zgłoszenie takiej potrzeby za pomocą maila na adres konferencja@tato.net.
I apelujemy o jak najwcześniejszą rejestrację online na www.forum.tato.net. Chcemy wszystkim uczestnikom zapewnić jak najlepsze materiały konferencyjne.

* * *

Dr Dariusz Cupiał
teolog, autor książki „Na drodze ewangelizacji i ekumenii”, pomysłodawca i koordynator programu Inicjatywa Tato.Net

2015-08-13 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: „Wędrowanie z Biblią” – odbędzie się Międzyzakonne Forum Apostolatów Biblijnych

[ TEMATY ]

Biblia

Łódź

forum

Karol Porwich/Niedziela

„Wędrowanie z Biblią” – to Międzyzakonne Forum Apostolatów Biblijnych, które odbędzie się w Łodzi w dniach 6-7 listopada. Jest to inicjatywa ojców pasjonistów, których Kapituła pragnie uczcić jubileusz Warsztatów Biblijnych z Pasjonistami.

Będzie to spotkanie osób, które w życiu zakonnym podejmują różne formy apostolatu biblijnego i włączają się w organizowanie Międzyzakonnego Forum Apostolatów Biblijnych „Wędrowanie z Biblią”. Do realizacji wydarzenia włączyła się Fundacja „Słowo Krzyża”, w ramach której działają Warsztaty oraz Bractwo Słowa Bożego, współpracujące z Warsztatami od lat.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalana – nasz ideał

Niedziela Ogólnopolska 49/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Rycerstwo Niepokalanej

Niepokalana

Francisco de Zurbaran

"Niepokalane Poczęcie", Francisco de Zurbaran, olej na płótnie, 1630-1635

Mój przyjaciel powtarza, że Kościół co rusz popełnia błędy. Nie powinien np. ogłosić dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. „Dogmat – tłumaczy – dotyczy mojego zbawienia, a ta maryjna prawda nie ma nic wspólnego ze mną. Wiąże się tylko ze zbawieniem Maryi”.
Przyjaciel nie zna nauki Kościoła. Nie wie, że zapatrzeć się w Niepokalane Poczęcie to odkryć siłę, która pcha ku niebu, że zapragnąć być jak Niepokalana to stanąć na drodze wypełnienia największej tęsknoty, która mieszka w ludzkim sercu. Nie wie, że ten dogmat jest potrzebny do zbawienia

Być czystym i niewinnym. Mieć oczy, które widzą dobro. Serce, które nie rozumie pokus. Być całym utkanym z myśli Boga i w swej duszy nosić Jego obraz... Każdy z nas tego pragnie.

CZYTAJ DALEJ

69. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

2022-12-07 21:43

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Apel Jasnogórski

Karol Porwich/Niedziela

8 grudnia mija 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Jako odrębne nabożeństwo maryjne sprawowane o godz. 21.00 zostało po raz pierwszy odprawione 8 grudnia 1953 r. z prośbą o uwolnienie więzionego wówczas Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, ale jego genezy należy szukać w pierwszym dniu „jasnogórskiej wolności”, 4 listopada 1918 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję