Reklama

Sanktuaria

19 września 1846 – objawienie Matki Bożej w La Salette

Dębowiec – polskie La Salette

Od dawna ludzie pielgrzymują do polskiej Fatimy – na zakopiańskie Krzeptówki. Jeżdżą do Porąbki Uszewskiej czy Gietrzwałdu i nazywają te sanktuaria polskim Lourdes. Jest też Dębowiec, czyli polskie La Salette, w którym główny odpust ku czci Matki Bożej celebrowany jest w trzecim tygodniu września

Niedziela Ogólnopolska 38/2015, str. 54

Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej

Dębowiecka Królowa

Dębowiecka Królowa

Dębowiec rozciąga się malowniczo wzdłuż Wisłoki, 9 km na południe od Jasła, na terenie diecezji rzeszowskiej. W pejzaż tej miejscowości u stóp Beskidu Niskiego na trwałe wpisany jest (oprócz świątyni parafialnej pw. św. Bartłomieja Apostoła) kościół sanktuaryjny z łaskami słynącą figurą Matki Bożej Płaczącej.

Początki sanktuarium

Kult Pięknej Pani z La Salette rozwinęli Księża Misjonarze Saletyni, którzy w Dębowcu w latach 1910-12 zbudowali klasztor, małe seminarium i kaplicę, gdzie w głównym ołtarzu widniał obraz Matki Bożej objawionej w La Salette. Było to pierwsze z serii wielkich objawień maryjnych ubiegłych stuleci. Matka Boża 19 września 1846 r. ukazała się Maksyminowi i Melanii w wieśniaczym stroju. Wzywała do nawrócenia, do poszanowania dni świętych i Imienia Bożego. Przypomniała o poście i codziennej modlitwie. Na piersiach miała krzyż z cierpiącym Jezusem i dwoma narzędziami męki: młotem i obcęgami. W tych symbolach widać dwie postawy człowieka: grzech i pokutę. Taki krzyż stał się znakiem Księży Misjonarzy Saletynów i w wielu miejscach można go zobaczyć w sanktuarium w Dębowcu. Z ofiar pątników w 1929 r. wzniesiono na placu klasztornym Kalwarię saletyńską, upamiętniającą objawienie Matki Bożej w La Salette. Są tam posągi pastuszków, można odprawić Drogę Krzyżową i skorzystać z symbolicznego źródełka. To zwykła woda ze studni, ale z miejsca niezwykłego – wybranego przez Matkę Najświętszą, gdzie Ona nie przestaje udzielać wielu łask, dlatego nie dziwią uzdrowienia zgłaszane przez pielgrzymów czerpiących tę wodę. W 1936 r. rozpoczęto budowę okazałej świątyni, wybuch II wojny światowej uniemożliwił jednak dokończenie tego dzieła. Kościół otwarto dla wiernych w 1946 r. Po naprawieniu zniszczeń spowodowanych działaniami frontowymi świątynia była w latach późniejszych upiększana i przebudowywana. Od 1960 r. w bocznej kaplicy znajduje się cudowna figura Matki Bożej Płaczącej. Zakonny kościół w Dębowcu stał się sanktuarium. Co roku przybywa tutaj ponad 600 zorganizowanych grup pielgrzymkowych i rekolekcyjnych niemal ze wszystkich polskich diecezji oraz spoza granic kraju.

Reklama

Miejsce kultu i formacji

Codziennie odprawiane są Msze święte: rano, przed południem i wieczorem. Porządek niedzielny to Msze św. o godz.: 7.00, 9.30, 11.00, 15.00 i 18.00. Od maja do końca września o godz. 21.00 są codzienne Apele Maryjne z procesją na Kalwarię Saletyńską, a w każdą środę – nabożeństwo Nieustającej Nowenny o godz.17.30.

Główny odpust ku czci Matki Bożej z La Salette jest celebrowany w trzecim tygodniu września. Uroczystości trwają od czwartku (jest to Dzień Chorych) do niedzieli. Skromniejszy wymiar ma odpust w trzecią sobotę i niedzielę maja. 15 września 1996 r. odbyły się uroczystości koronacyjne, w których uczestniczyło ponad 40 biskupów i ok. 60 tys. wiernych. 20 maja 2012 r., z woli Ojca Świętego Benedykta XVI, kościół sanktuaryjny otrzymał zaszczytny tytuł bazyliki mniejszej.

Dębowieckie sanktuarium pełni ważną funkcję formacyjną. Znajdują się tutaj nowicjat Misjonarzy Saletynów i siedziba Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej, które zrzesza ponad 1,8 tys. świeckich czcicieli Matki Bożej Płaczącej. Można zamówić i nabyć dwumiesięcznik „La Salette. Posłaniec Matki Bożej Saletyńskiej”. Od wielu lat w Dębowcu przez cały tydzień na początku wakacji odbywają się Międzynarodowe Saletyńskie Spotkania Młodych, w których uczestniczy ponad 2 tys. nastolatków. Dom Rekolekcyjny – Centrum Pojednania (z miejscami na 100 osób w wygodnych pokojach) przez cały rok organizuje dni skupienia dla różnych grup. Z noclegu i wyżywienia korzystają także indywidualni pielgrzymi.

W cieniu dębów

Modlitwie i refleksji sprzyja klimat ciszy i piękno krajobrazu. Rozległy plac sanktuaryjny jest otoczony aleją z kapliczkami różańcowymi. Można odpocząć w cieniu ponad 500-letniego dębu „Dewajtis”. W głębi placu znajduje się pamiątkowa tablica nawiązująca do wizyty kard. Karola Wojtyły w Dębowcu w roku 1972. Z drugiej strony Kalwarii rośnie nowy „Dąb papieski”, oznaczony numerem 123 – jeden z pięciuset wyhodowanych z żołędzi poświęconych przez św. Jana Pawła II.

Reklama

Dębowiec sąsiaduje z Magurskim Parkiem Narodowym. Prowadzą tam dobrze oznakowane szlaki. Na terenie dębowieckiej gminy znajduje się głaz z epoki polodowcowej zwany „Diablim Kamieniem”, jest także Rezerwat Kornuty, chętnie odwiedzany przez turystów. Atrakcji dostarczają łowiska i smażalnie ryb.

Wymiar łaski promieniujący z sanktuarium Dębowieckiej Królowej oraz walory przyrodnicze zachęcają do przyjazdu, by zaczerpnąć duchowej odnowy i odpocząć z dala od hałasu i zanieczyszczeń. Polskie La Salette to Dom z najlepszą Matką, to miejsce, do którego się tęskni i powraca z radością.

Kontakt z sanktuarium: tel. +48 (13) 441-30-12, e-mail: sanktuarium@saletyni.pl
Centrum Pojednania: tel. +48 797-907-287 e-mail: centrum@saletyni.pl

2015-09-15 13:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz w 90. rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie: prosimy Boga, żeby to nigdy się nie powtórzyło

2022-11-26 08:36

[ TEMATY ]

ekumenizm

Wielki Głód

kard. Kazimierz Nycz

Family News Service

Wspominamy Wielki Głód na Ukrainie w latach 1932-34 po to, aby prosić Boga, żeby takie wydarzenia nigdy więcej się nie powtórzyły – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodnicząc modlitwie w kościele św. Barbary w Warszawie. Wieczorem 25 listopada upamiętniono ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie i modlono się o pokój.

„Nie zapominamy o uchodźcach. Bracia z Ukrainy czekają na naszą pomoc. Módlmy się za nich, za naród ukraiński, ale módlmy się także za nas, żebyśmy zdali egzamin, żebyśmy w tym pomaganiu, w tym pełnieniu miłości bliźniego, po prostu wytrwali” – powiedział kard. Nycz do zgromadzonych w warszawskim kościele.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję