Reklama

Niedziela Sandomierska

Rodziny u Jasnogórskiej Pani

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 26-27 września na Jasnej Górze odbyła się XXXI Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin oraz Doradców Życia Rodzinnego. W rozmowach, prelekcjach, a przede wszystkim w modlitwie dominował wątek zbliżającego się Synodu Biskupów poświęconego problemom rodziny. Towarzyszyliśmy w tym wydarzeniu rodzinom z diecezji sandomierskiej.

Pierwszego dnia wraz z rodzinami podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich modlił się bp Krzysztof Nitkiewicz. Biskup Ordynariusz poprowadził również rozważania apelowe. – Maryjo, nasza Matko i Królowo. Idąc za głosem Konferencji Episkopatu Polski, wyrażonym w stanowisku przed XIV Zwyczajnym Zgromadzeniem Synodu Biskupów, chcemy dzisiaj w sposób szczególny dziękować za dar, jakim jest jego zwołanie przez Ojca Świętego Franciszka. Małżeństwo i rodzina są przecież – zgodnie z nauką św. Jana Pawła II – jednym z najcenniejszych dóbr ludzkości; przez nie idzie przyszłość świata i Kościoła – mówił bp K. Nitkiewicz. Ksiądz Biskup zaapelował o wspieranie obrad synodu szczególną modlitwą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W drugim dniu punktem wieńczącym całe spotkanie była Eucharystia na jasnogórskim Szczycie, której przewodniczył bp Nitkiewicz. Podczas homilii Pasterz diecezji podkreślał znaczenie małżeństwa i rodziny, która jest wzorem wzajemnej miłości i jedności. – Rodzina jest prawdziwym arcydziełem Boga. Wy nim jesteście, drodzy małżonkowie, rodzice, dzieci, dziadkowie złączeni więzami pięknej miłości na wzór Chrystusa – Boskiego Oblubieńca i Kościoła – Jego oblubienicy. Wy ukazujecie to arcydzieło światu poprzez wzajemną miłość i wytrwałość w stawianiu czoła trudnościom. Jesteście źródłem wielorakiego dobra; przypominacie drzewo rodzące wspaniałe, dorodne owoce – podkreślał Ksiądz Biskup. Mówił także o współczesnych zagrożeniach na jakie narażona jest rodzina. – Kryzys rodziny pogłębia się. Czyż nie doświadczyliście bezpośrednio lub w gronie bliskich Wam osób dramatu rozwodu, cierpienia na skutek przemocy, smutku, bo ktoś wyjechał zarobkowo za granicę, biedy i rozpaczliwej bezradności z powodu bezrobocia i nałogów? Jeśli coraz więcej osób żyje w wolnych związkach i zwleka z decyzją zawarcia małżeństwa, wynika to po części z braku nadziei, że może być inaczej. Podczas światowego spotkania z rodzinami w Filadelfii Ojciec Święty Franciszek przyznał, że rodzina nie jest rajem na ziemi, są w niej problemy. Pomimo tego warto żyć w rodzinie, a problemy trzeba przezwyciężać miłością – wskazywał Ksiądz Biskup.

Reklama

Ordynariusz Sandomierski zaapelował także o wspólną troskę i pomoc wobec małżonków i rodzin. – Wszyscy mamy jakąś rolę do spełnienia: duszpasterze, katecheci, doradczynie i doradcy rodzinni, placówki Caritas. Potrzeba mocniejszego świadectwa i zaangażowania samych rodzin. Wspaniałą okazję do umocnienia relacji pomiędzy małżonkami, rodzicami, dziećmi i parafią daje Chrzest, Pierwsza Komunia św., Bierzmowanie oraz zawarcie małżeństwa. Oczywiście pod warunkiem, że będzie im towarzyszyło należyte przygotowanie duchowe i merytoryczne, w które włączą się wszyscy członkowie rodziny. Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich kształtują postawę duchową i społeczną małżonków oraz ich dzieci. W parafiach brakuje jednak spotkań, podczas których rodziny mogłyby wymieniać się swoim doświadczeniem i wzajemnie ubogacać. A przecież sam sakrament małżeństwa jest podobnie jak inne sakramenty źródłem wielu Bożych darów – mówił Kaznodzieja. – Ważną rolę odgrywają katolickie poradnie rodzinne i inne placówki prorodzinne. Pełniąc funkcję informacyjną, wychowawczą, terapeutyczną, wychodzą one naprzeciw potrzebom narzeczonych, małżonków, dzieci. Jest ich jednak nadal za mało, a te które istnieją są słabo dostępne. Dużo zależy tutaj od nas, duszpasterzy. Powinniśmy nabrać większego przekonania do tej formy pracy duszpasterskiej i rozwijać ją przy współpracy wiernych świeckich. To jest właśnie ów „szpital polowy” po walce, o którym mówi Ojciec Święty Franciszek, wskazując na zadania jakie powinien wypełniać Kościół. Poradnictwo rodzinne i małżeńskie ma udzielać pierwszej pomocy i leczyć rany. Na to nie może brakować czasu i środków – podkreślał Hierarcha.

Reklama

– Z naszej polskiej perspektywy konieczna jest również ściślejsza współpraca diecezji, parafii, instytucji państwowych i samorządowych, środków masowego przekazu. Bł. ks. Michał Sopoćko mówi, że „sakrament małżeństwa jest miłosierdziem Bożym dla społeczeństwa, państwa i całej ludzkości”. W toczącej się kampanii wyborczej trwa prawdziwa licytacja inicjatyw prorodzinnych. Wiele z nich brzmi obiecująco, napełnia nadzieją. Oby mogły zostać jak najszybciej zrealizowane. Zawsze pozostaną różnice w podejściu do niektórych kwestii, szczególnie o charakterze etycznym. Trzeba o nich rozmawiać szczerze i uczciwie, unikając gorszących inwektyw i manipulacji. Nie warto jednak trwonić potencjału jakim dysponujemy na kłótnie. Współpraca dla dobra rodziny jest ważniejsza – podkreślał Ksiądz Biskup. – Zbliżające się zgromadzenie Synodu Biskupów dostarczy z pewnością nowych inspiracji i wskazań duszpasterskich. Świadomi jego znaczenia, modlimy się żarliwie w intencji Ojca Świętego Franciszka i wszystkich uczestników Synodu – zaapelował Ordynariusz.

Podczas Mszy św. małżonkowie odnowili złożone w dniu ślubu przyrzeczenia, a nowi doradcy życia rodzinnego z poszczególnych diecezji złożyli ślubowanie sumiennego wypełniania misji powierzonej im przez wspólnotę Kościoła.

Jak zaznaczają obecni podczas spotkania Halina i Marian Indykowie: – Jesteśmy wdzięczni Bogu, że postawił na naszej drodze formację Domowego Kościoła, która pozwoliła nam, jako małżonkom i jako rodzinie, odkryć piękno wzrastania przy Bogu, nauczyła, gdzie szukać siły w chwilach prób. Na pierwszych rekolekcjach Domowego Kościoła przyjęliśmy Jezusa jako Pana i Zbawiciela. Realizacja zobowiązań formacyjnych, doświadczanie bogactwa wspólnoty Domowego Kościoła, a przede wszystkim tego, że Jezus jest z nami, pogłębia te relacje. Cieszymy się, że doświadczeniem naszej wiary możemy służyć innym.

2015-10-01 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla pokoleń

Niedziela sandomierska 47/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Sandomierz

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Kapsułę zakopano pod sadzonką dębu

Kapsułę zakopano pod sadzonką dębu

W ogrodzie przy szkole rolniczej w Sandomierzu zamurowano kapsułę czasu.

Pomysł jej umieszczenia w specjalnym miejscu zrodził się jako pamiątka jubileuszu 100-lecia istnienia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ziemi Sandomierskiej w Sandomierzu-Mokoszynie. Kapsuła czasu zawiera wiele cennych pamiątek, dokumentów, zdjęć i pism, które pozwolą przyszłym pokoleniom lepiej poznać historię szkoły oraz ludzi, którzy ją tworzyli i uczęszczali na jej lekcje. Zostały do niej włożone materiały upamiętniające obchody 100-lecia szkoły, zdjęcia uczestników i absolwentów oraz wiele innych cennych materiałów. – Uważamy, że ta inicjatywa pomoże nam w przyszłości lepiej zrozumieć dziedzictwo, które odziedziczyliśmy i które jesteśmy zobowiązani przekazać dalej. Jesteśmy dumni z naszej historii i tradycji oraz z naszych osiągnięć w dziedzinie kształcenia rolniczego. Wierzymy, że dzięki ciężkiej pracy nauczycieli i zaangażowaniu uczniów, nasza szkoła będzie się nadal rozwijać i przyczyniać do rozwoju rolnictwa i wsi w Polsce – mówiła Alicja Szatan, dyrektor szkoły. Kapsułę czasu zakopano pod sadzonką dębu, który jest potomkiem słynnego dębu Bartek. Został on posadzony rok temu na inaugurację jubileuszowych obchodów. W zamierzeniu ma to nadać jeszcze bardziej symbolicznego wymiaru pamiątce z przeszłości. – Kapsułę otwiera się po pięćdziesięciu czy stu latach, więc jeśli ktoś kiedyś odkopie ją pod „Bartkiem”, będzie to bardziej wymowniejsze – dodawała dyrektor.

CZYTAJ DALEJ

Św. Józef - Rzemieślnik

Niedziela Ogólnopolska 18/2004

[ TEMATY ]

Święta Rodzina

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Domami mieszkańców Nazaretu były zazwyczaj naturalne lub wykute w zboczu wzgórza groty, z ewentualnymi przybudówkami, częściowo kamiennymi, częściowo drewnianymi. Taki był też dom Świętej Rodziny. W obecnej Bazylice Zwiastowania w Nazarecie zachowała się grota, która była mieszkaniem Świętej Rodziny. Obok, we wzgórzu, znajdują się groty-cysterny, w których gromadzono deszczową wodę do codziennego użytku. Święta Rodzina niewątpliwie posiadała warzywny ogródek, niewielką winnicę oraz kilka oliwnych drzew. Możliwe, że miała również kilka owiec i kóz. Do dziś na skalistych zboczach pasterze wypasają ich trzody. W dolinie rozpościerającej się od strony południowej, u stóp zbocza, na którym leży Nazaret - od Jordanu po Morze Śródziemne - rozciąga się żyzna równina, ale Święta Rodzina raczej nie miała tam swego pola, nie należała bowiem do zamożnych. Tak Józef, jak i Maryja oraz Jezus mogli jako najemnicy dorabiać przy sezonowym zbiorze plonów na polach należących do zamożniejszych właścicieli.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

[ TEMATY ]

Polonia

ojczyzna

bp Piotr Turzyński

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

„Życzę Wam żebyście nigdy nie stracili przekonania, że polskość jest wielkim darem Bożym, dzięki któremu zajaśniały w świecie dwa słowa: solidarność i miłosierdzie” - napisał w słowie do Polonii i Polaków za granicą bp Piotr Turzyński. Podziękował środowiskom polonijnym za to, że są świadkami wiary w świecie oraz promują polską kulturę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję