Reklama

Wiara

Oswajanie wiary

Lepiej zapalić świecę niż przeklinać ciemność

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dlaczego nie chcesz pisać matury? – pytam jednego z moich uczniów. – Bo nie zdam – słyszę odpowiedź. – Nie zdasz, bo się nie uczysz – podejmuję temat. – Co będę się uczył, jak i tak nie zdam… – słyszę.

Z tym wspomnieniem kojarzę zdanie, które gdzieś przeczytałem: „Jeśli chcesz coś zmienić w swoim życiu, to MUSISZ coś zmienić w swoim życiu”. Nie można nauczyć się czytać, nie pochylając się nad literami. Nikt nie nauczy się języka, jeśli nie otworzy ust. Nie można wierzyć, jeśli się nie spróbuje uwierzyć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziś w świecie managerów modne są sesje, różne motywacyjne sposoby, tricki, porady mające sprawić, że człowiek odnajdzie w sobie wewnętrzną siłę do podjęcia zadań. Zamiast jednolitego tekstu proponuję swoiste abecadło – może jako motywacyjną sesję?

A acedia – „Choroba duszy”. Opisana już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa przez ojców pustyni. Coś w rodzaju: kiedy się pracuje, najchętniej nic by się nie robiło, kiedy się nie pracuje, odczuwa się nudę. Jako lekarstwo na acedię mnisi w dawnych czasach uważali dbałość w wykonywaniu wszystkich czynności, osiąganą przez medytację i kontemplację.

B Batman – Nie trzeba tłumaczyć, co to za komiks czy film. To jedna z historii w rodzaju „american dream”, które mają ludziom uzmysłowić, że batmani, supermani itp. chodzą każdego dnia po ulicach. To możesz być ty – taki, zdaje się, jest przekaz filmu.

C citius altius fortius – Szybciej, wyżej, mocniej. Dewiza nowoczesnego ruchu olimpijskiego przyjęta w 1913 r. Chyba każdego porusza ktoś, kto biega na setkę poniżej 10 sekund. Dystansu tego nie przebiegnie nigdy ktoś, kto w ogóle nie biega.

D długopis – Pióro z kulkową stalówką, piszące szybkoschnącym tuszem. Kto wie, że długopis wynaleziono m.in. dlatego, że piloci nie mogli pisać klasycznym piórem ze względu na zmiany ciśnienia? Czasem ograniczenia otwierają nowe możliwości, więc warto się zmagać (porównaj: okno).

Reklama

E w wyrażeniu: „eee tam” – Kto go zbyt często używa, raczej świata nie zmieni. Trudno wierzyć, że będzie przy tym zadowolony z siebie.

F Franciszek – Ten średniowieczny, z Asyżu, i ten obecny – w Watykanie. Pasjonaci pociągający innych. Jak oni to robią?

G gadające głowy – Inaczej: często krowa, która dużo muczy, daje mało mleka.

H hejter – Od angielskiego słowa „hate” – nienawidzić. Hejterzy raczej niczego dobrego nie zrobią, bardziej tłumią, niż zapalają. Warto hejt odróżnić od konstruktywnej, rzeczowej krytyki.

I Internet – Nie trzeba tłumaczyć. Dziś także tą drogą ludzie zmieniają świat, komunikując się w ramach różnych akcji i inicjatyw. Uwaga: ważne, by nie pomylić wirtualu z realem.

J Jezus Chrystus – Krótko: zapalił ogień w milionach serc. Prawdziwe Światło. Światłość prawdziwa. A do tego Droga, Prawda i Życie.

K krwiodawstwo – Akcja społeczna, w której zdrowi oddają krew dla chorych. Umożliwiło ją odkrycie w 1900 r. grup krwi i rozwiązanie problemu z jej krzepliwością w 1914. Po raz pierwszy krew oddało czerech ochotników w Londynie.

L lęki – Czasem zwane także kompleksami. Sprawiają, że nie zapalamy świecy, choć leży to w naszej mocy. Cervantes (ten od Don Kichota) stwierdził, że najgroźniejsi wrogowie, z którymi musimy walczyć, są w nas.

Ł łaska – Dar Boga, który wielu pomógł rozświetlić ciemności. W sobie i w świecie.

M marzenia – Warto je mieć. Ale ważniejsze jest to, czy robimy coś, by je realizować.

N narkotyk – Substancja psychodeliczna, uzależniająca. W kontekście tematu można powiedzieć, że to fałszywa obietnica światła. Taki „błysk za darmo”, który nie oświetla rzeczywistości. Po nim zawsze wraca ciemność. Jeszcze gorsza niż ta, przed którą chciało się uciec.

Reklama

O okno – Mówi się, że jak nie drzwiami, to oknem, co oznacza: trzeba szukać innego rozwiązania. Ks. Jan Twardowski napisał: „nie ma na Ziemi sytuacji bez wyjścia. Kiedy Bóg drzwi zamyka... to otwiera okno”.

P przepowiednia samospełniająca się – Negatywne myślenie o sobie, o możliwości zmiany na lepsze, może sprawić, że sami zaczniemy taki „zły scenariusz” odświadomie realizować.

R realizm – „Bądźcie realistami. Dokonajcie niemożliwego”. Jedno z haseł rewolucji młodzieży studenckiej w Paryżu w 1968 r., protestującej przeciw wielkim wydatkom na zbrojenia, a zbyt małym np. na naukę. Dwadzieścia lat wcześniej pierwszy premier Izraela powiedział: „Kto nie wierzy w cuda, nie jest realistą”. Hasło warte rozwagi.

S Spartakus – Przywódca legendarnego powstania niewolników wznieconego w 71 r. przed Chrystusem. Idea wolności zapalona przez jednego człowieka w sercach tysięcy niewolników. Ten typ funkcjonuje z powodzeniem w kinie, zobacz: „Braveheart”, „Tańczący z wilkami”.

T Teresa – Imię zakonne Matki Teresy od Dzieciątka Jezus (Matka Teresa z Kalkuty), błogosławiona Kościoła katolickiego. W Indiach nazywana żyjącą świętą, świętą rynsztoków. Założyła ośrodek dla trędowatych w Kalkucie i pierwszy ośrodek dla cierpiących na AIDS w USA. Laureatka Nagrody Nobla. Postać tłumaczy się sama.

U Uniwersytet Trzeciego Wieku – Dla ludzi starszych, którzy chcą się jeszcze czegoś nauczyć – szacunek dla nich. Dla młodych temat odległy. Zamiast narzekać na starość, warto wycisnąć z życia jeszcze więcej.

W godzina „W”, czyli 1 sierpnia 1944 r. – Rozpoczęcie Powstania Warszawskiego. Wtedy wielu ludzi, także młodych, pokazało, że wolą zapalić świecę wolności niż przeklinać ciemność niewoli. Dzięki takim bohaterom możemy być dumni, że jesteśmy Polakami.

Reklama

X prefiks – dodawany na oznaczenie, że coś jest ekstremalne. Całego życia nie przejedziesz na extremum, na wysokim „c”. Trwałe zmiany wymagają codziennej, systematycznej pracy. Zbyt dużo „extreme” może zaowocować acedią.

Z Ziemia Obiecana – Miejsce, do którego dotarł Abraham. Do ruszenia się z miejsca wezwał go Bóg. W jakimś sensie każdy jest tak wezwany przez Boga, bo dla każdego Bóg przygotował Ziemię Obiecaną. Trzeba iść, nawet jeśli nogi bolą.

2015-10-28 08:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Usprawiedliwieni przez wiarę w Chrystusa

Prawda o darmowym usprawiedliwieniu przez wiarę w Chrystusa jest dla wielu katolików wciąż nieznana. Czy wynika to z nieznajomości Biblii? Czy jest zbyt trudna w zrozumieniu? Czy wynika z przekonania, że tylko przez dobre uczynki człowiek może być zbawiony? Wyjątkową okazją do przypomnienia tej prawdy była „Wspólna deklaracja w sprawie nauki o usprawiedliwieniu” (WDU), podpisana 31 października 1999 r. w Augsburgu przez przedstawicieli Kościoła katolickiego i Światowej Federacji Luterańskiej. Dokument ten stał się kamieniem milowym w próbach pokonania rozbieżności co do nauki o usprawiedliwieniu, istniejących między kontynuatorami Marcina Lutra i Kościołem katolickim. Uzyskano konsensus, który stanowi epokowe znaczenie na drodze luterańsko-katolickiej ekumenii, zatwierdzony przez Magisterium Kościoła. W ten sposób Kościół postawił w centrum uwagi wszystkich chrześcijan temat ludzkiego zbawienia, który dzisiaj ludziom niewiele mówi. Utrata świadomości grzechu spowodowała, że dzisiejszy człowiek nie rozpoznaje działania łaski, co jest niewątpliwie powodem dechrystianizacji życia. W Deklaracji zawarte jest życzenie, by wspólna doktryna na temat usprawiedliwienia weszła w życie, stając się częścią doświadczenia wszystkich wierzących, a nie tylko przedmiotem dyskusji teologów. Uczyńmy więc zadość temu życzeniu.
W Liście św. Pawła do Rzymian czytamy: „Wszyscy bowiem zgrzeszyli i pozbawieni są chwały Bożej, a dostępują usprawiedliwienia darmo, z Jego łaski, przez odkupienie, które jest w Chrystusie Jezusie” (Rz 3, 23-24). Czym jest usprawiedliwienie? Jest ono odpuszczeniem grzechów, działaniem Bożym, które grzesznego człowieka czyni sprawiedliwym, czyli świętym. Opisując zbawcze działanie Boże w akcie usprawiedliwienia, wskazuje się na Jezusa, który sam wychodzi naprzeciw człowiekowi i darmo gładzi jego grzech. Usprawiedliwienie jest uświęceniem i odnowieniem wnętrza człowieka przez dobrowolne przyjęcie łaski, dzięki jego współpracy z Bogiem. Oznacza więc łaskę otrzymaną w sakramencie i zmieniającą grzesznika w sposób wewnętrzny w nowe stworzenie. Wciąż jednak pozostaje w człowieku skłonność do grzechu, która sama w sobie nie jest grzechem, staje się nim dopiero, gdy na niego przyzwolimy. W akcie usprawiedliwienia Bóg wyprowadza człowieka z jego grzechu i otwiera przed nim nową, właściwą relację do samego siebie.
Pod wpływem zarzutów stawianych przez reformację Sobór Trydencki (1545-63) podał formułę katolicką, która łączyła wiarę i dobre uczynki: „Nie jesteśmy zbawieni przez dobre uczynki, ale też nie ma zbawienia bez dobrych uczynków”. Wobec jednostronnego podkreślenia wiary przez protestantów katolickie kaznodziejstwo podjęło przypomnienie o dobrych uczynkach i osobistym udziale człowieka w zbawieniu. Skutek był taki, że wielu katolików przez całe swoje życie nie słyszało nigdy jasno orędzia o darmowym usprawiedliwieniu przez wiarę.
Sprawiedliwość Boża - w przekonaniu Marcina Lutra - nie oznacza karania czy też zemsty ze strony Boga w stosunku do człowieka, przeciwnie, jest aktem, przez który Bóg czyni człowieka sprawiedliwym. Św. Augustyn dużo wcześniej napisał: „Podobnie sprawa się ma ze sprawiedliwością Bożą, która dzięki Jego darowi czyni nas sprawiedliwym”. Pojęcie sprawiedliwości Bożej wyjaśnia św. Paweł w Liście do Tytusa: „Gdy zaś ukazała się dobroć i miłość Zbawiciela naszego, Boga, do ludzi, nie ze względu na sprawiedliwe uczynki, jakie spełniliśmy, lecz z miłosierdzia swego zbawił nas przez obmycie odradzające i odnawiające w Duchu Świętym” (Tt 3, 45). Sprawiedliwość Boża jest więc dobrocią i miłością Boga, Jego miłosierdziem.

CZYTAJ DALEJ

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r., 266 mniej niż rok wcześniej

2024-04-16 07:23

[ TEMATY ]

klerycy

powołanie

powołania

Episkopat News

Do przyjęcia sakramentu kapłaństwa w seminariach diecezjalnych i zakonach Kościoła katolickiego w Polsce przygotowuje się 1690 alumnów. Jest ich o 266 mniej niż rok wcześniej. Z 329 do 280 spadła liczba kleryków, którzy w tym roku rozpoczęli formację.

W Kościele katolickim czwarta niedziela wielkanocna, przypadająca w tym roku 21 kwietnia, nazywana niedzielą Dobrego Pasterza. To także 61. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, a w Polsce - początek tygodnia modlitw o powołania.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Klinikę Budzik dla dorosłych opuszcza dwoje pacjentów!

2024-04-18 14:19

[ TEMATY ]

klinika

PAP/Albert Zawada

Dyrektor Kliniki Budzik dla dorosłych prof. Wojciech Maksymowicz przekazał w czwartek, że dwoje chorych, po ponad rocznym leczeniu i rehabilitacji, opuszcza klinikę. 18 kwietnia w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce.

Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce ma na celu lepsze zrozumienie problemów pacjentów w stanie śpiączki, a także pomoc w stworzeniu systemu, pozwalającego na wybudzanie pacjentów ze śpiączki w każdym możliwym przypadku. Ponadto obchody Dnia Pacjenta w Śpiączce mają przyczynić się do zwiększenia społecznej świadomości istnienia problemu pacjentów znajdujących się w tym stanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję