Reklama

Tu widać wyobraźnię miłosierdzia

- Wokoło widać wiele ludzkiej biedy. Staramy się jej w rozmaity sposób zaradzać - mówi ks. Edmund Robek SAC, proboszcz parafii św. Wincentego Pallottiego przy ulicy Skaryszewskiej. Parafia znana jest nie tylko z bogatej działalności charytatywnej. Przez cały dzień trwa tu adoracja Najświętszego Sakramentu oraz dyżur spowiedników. Od lat działa duszpasterstwo Małżeństw Niesakramentalnych i duszpasterstwo akademickie "Studnia".

Niedziela warszawska 7/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaraz po otwarciu drzwi prowadzących do dolnego kościoła, gdzie odbywa się adoracja, wchodzący niemal potykają się o śpiącego na podłodze mężczyznę. Przykryty starymi kocami spędza tak większą część dnia. Wieczorem wychodzi. To jeden z wielu bezdomnych, którzy codziennie odwiedzają kościół na Skaryszewskiej, zwabieni możliwością ogrzania się w ciepłym pomieszczeniu, otrzymania posiłku i innej pomocy.
- Na terenie parafii mieszka bardzo dużo ludzi biednych. Natomiast bliskość dworca Warszawa Wschodnia sprawia, że codziennie odwiedzają nas koczujący tam bezdomni - wyjaśnia ks. Robek. Wszystkim udzielana jest wszechstronna pomoc charytatywna. Wydawane są obiady, odzież oraz bezpłatne talony na zakupy w pobliskim sklepie spożywczym, z którym parafia zawarła specjalną umowę. - Talony wprowadziłem po to, aby nie dawać ludziom do ręki pieniędzy. Za talony można kupić wszystko, co potrzeba, z wyjątkiem papierosów i alkoholu - mówi proboszcz. Wiele razy próbował już nakłonić bezdomnych z dworca, aby zgodzili się zamieszkać w domach opieki czy noclegowniach. Oferował im nawet transport. Niestety, większość nie chciała. A ci, którzy pojechali, po kilku dniach wracali. Jeden wytrwał całą zimę. Ale potem natychmiast wrócił na dworzec. Tłumaczył, że jest człowiekiem wolnym, a w noclegowni wszystko trzeba robić na dzwonek. - Cóż zrobić, bezdomność dla wielu to jest sposób na życie - mówi ze smutkiem ks. Robek.
Pozostaje udzielanie doraźnej pomocy. W ubiegłym roku oszacowano ją na ponad 147 tys. zł. Oczywiście pieniądze te nie pochodzą tylko z tacy. W zbieraniu środków pieniężnych bardzo aktywnie pomaga młodzież gromadząca się w parafialnej grupie Ruchu Światło-Życie. Organizują różne kiermasze świąteczne, sprzedaż książek, zniczy czy palm. W parafialnej kawiarence sprzedają natomiast upieczone przez siebie ciasta. Zebrane w ten sposób pieniądze zasilają nie tylko fundusz charytatywny, ale także przeznaczone są na regularną pomoc dzieciom chorym na raka i na wyjazdy wakacyjne.

Reklama

Tydzień bez kłamstwa

Kościół na Skaryszewskiej znany jest z całodziennej spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu. Korzystają z tego ludzie z całej Warszawy i nie tylko. Przychodzą też podróżni z dworca. W specjalnie odgrodzonym od reszty świątyni pomieszczeniu spowiada codziennie wielu doświadczonych pallotyńskich spowiedników i kierowników duchowych. Wśród nich ks. Jan Pałyga SAC, jeden z prekursorów duszpasterstwa osób żyjących w związkach niesakramentalnych, autor wielu książek i publikacji adresowanych do tych osób. Organizowane są regularnie specjalne rekolekcje oraz spotkania formacyjne. W każdą I niedzielę miesiąca grupa małżeństw niesakramentalnych ma swoją Mszę św. o godz. 17.00. Ks. Pałyga odprawia też Mszę św. w każdą niedzielę o godz. 20.00. Msza ta posiada już kilkunastoletnią tradycję i - jak twierdzi ks. Pałyga - otwarta jest dla konwertytów i wszystkich, którzy nie lubią długich kazań, śpiewu i muzyki, a cenią sobie chwile ciszy. Na zakończenie uczestnicy otrzymują zadanie do domu, np. tydzień bez kłamstwa. Po tej Mszy św. w pomieszczeniach parafialnych odbywa się spotkanie przy herbacie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Młodzież i kombatanci

Parafia św. Wincentego Pallottiego liczy ponad 5 tys. wiernych. Ksiądz Proboszcz bardzo chwali swoich parafian, podkreśla rolę Rady Duszpasterskiej, która wydatnie pomaga mu w zarządzaniu parafią. Co ciekawe, wśród parafian wcale nie dominują ludzie starsi, jak to bywa w praskich parafiach, ale większość stanowią młodzi, którzy osiedlają się w pobliskich blokach nowego osiedla. Ludzie ci aktywnie działają w grupach i wspólnotach parafialnych. Oprócz wspomnianego duszpasterstwa rodzin niesakramentalnych, "Studni" i grup charytatywnych, działają jeszcze: Anonimowi Alkoholicy, Akcja Katolicka, Asysta Kościelna, Kościół Domowy, lektorzy, ministranci, bielanki, neokatechumenat, Ruch Światło-Życie (dzieci, młodzież, młodzież pracująca), Wspólnota Adoracji Najświętszego Sakramentu, Ruch Rodzin Nazaretańskich. Wydawane jest także pisemko parafialne Królowa Apostołów.
Swoje regularne spotkania w pomieszczeniach duszpasterskich mają również kombatanci. W świątyni znajdują się relikwie bł. Józefa Stanka, pallotyna, kapelana powstańców powieszonego w czasie Powstania Warszawskiego. Został on wyniesiony na ołtarze w gronie 108 męczenników II wojny światowej.
Z inicjatywy Proboszcza w jednej z sal powstało muzeum V Rejonu Armii Krajowej. Zgromadzono tam wiele eksponatów związanych z Powstaniem Warszawskim: odznaczenia, mapy, stroje, portrety przywódców i kapelanów, a także spisane wspomnienia żyjących kombatantów. Są oni bardzo związani z praskim kościołem, gdyż właśnie tutaj gromadzili się podczas powstania na swoje wojenne narady. Było to bardzo ryzykowne, gdyż tuż obok, na Skaryszewskiej 8 mieścił się obóz przejściowy, do którego przywożono ludzi z łapanek i przetrzymywano z zamiarem późniejszego wywiezienia, najczęściej do obozu koncentracyjnego.

Chrystus Król Adama Styki

Przy ul. Skaryszewskiej pallotyni pojawili się w 1927 r. Przejęli małą kapliczkę, z czasów zaboru rosyjskiego. Przez pewien czas należała ona do mariawitów. Przeciwstawiające się polskości i katolicyzmowi władze rosyjskie pragnęły, aby prawobrzeżna Warszawa była przede wszystkim prawosławna. Popierały też wszystko to, co godziło w jedność Kościoła katolickiego. Mariawici byli dla nich narzędziem, które tę jedność mogło zburzyć. Rosjanie pomogli mariawitom tu przybyć i osiedlić się. Po odzyskaniu niepodległości kościółek został sprzedany prywatnemu właścicielowi, który przechowywał w nim materiały budowlane. Pallotyni odkupili kapliczkę i nadali jej tytuł Chrystusa Króla Pokoju. Kaplicę poświęcił bp Stanisław Gall 30 kwietnia 1927 r.
Podczas wojny odbudową zniszczonej w 1939 r. kaplicy kierował ks. Józef Szyszkowski, pallotyn. I już w 1941 r. w odbudowanej świątyni wstawiono nowy ołtarz z obrazem Chrystusa Króla Wszechświata, namalowanym przez Adama Stykę. W dalszych latach wojny kościół już nie ucierpiał i przetrwał aż do 1985 r. Wtedy wybudowano obecnie istniejący kościół według projektu inżyniera Janusza Maliszewskiego. Świątynię konsekrował 22 stycznia 1989 r. kard. Józef Glemp. W sierpniu tego samego roku bp Władysław Miziołek poświęcił kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej, czyli dolny kościół. Od 1 stycznia 1976 r. kościół ma status świątyni parafialnej. Parafię erygował kard. Stefan Wyszyński z części parafii Bożego Ciała na Kamionku oraz św. Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze.
W wyposażeniu pallotyńskiej świątyni uwagę zwracają szczególnie freski artysty Michała Zaborowskiego przedstawiające Niebieską Jerozolimę. W prezbiterium umieszczono wspomniany już duży obraz Chrystusa Króla Wszechświata, dzieło Adama Styki. W pobliżu ołtarza widoczne są figury św. Wincentego Pallottiego i Matki Bożej Fatimskiej. Jest to dar Sanktuarium Matki Bożej z Fatimy w Portugalii. Jest też obraz Jezusa Miłosiernego, dar warszawiaków jako wotum za ocalenie w czasie wojny.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

CZYTAJ DALEJ

Święty od trudnych spraw

Nie ma tygodnia, żeby na Marianki, do Wieczernika, nie trafiło świadectwo cudu lub łaski za sprawą św. Stanisława Papczyńskiego

Ten list do sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego na Marianki w Górze Kalwarii nadszedł z jednej z okolicznych miejscowości. Autorem był kompozytor i zarazem organista w jednej z parafii. Załączył dwie pieśni ku czci św. Stanisława, jako wotum dziękczynne za uzdrowienie żony. Oto, gdy dowiedzieli się, że jeden z guzów wykrytych u żony jest złośliwy, od razu została skierowana na operację. „Rozpoczęły się modlitwy. Nasze rodziny, zaprzyjaźnieni ludzie i ja osobiście polecałem zdrowie żony nowemu świętemu, o. Papczyńskiemu. Nowemu, a przecież staremu, bo znam go od dzieciństwa, pochodzę z parafii mariańskiej” – napisał w świadectwie.

CZYTAJ DALEJ

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej?

2024-05-19 07:08

[ TEMATY ]

Duch Święty

Kard. Grzegorz Ryś

Materiał prasowy

Czy faktycznie jest równy Ojcu i Synowi? Jak działa? Czym są dary Ducha Świętego? Dlaczego tak mało o Nim wiemy? Duch Święty to niezaprzeczalnie najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej. Jest niewidoczny jak wiatr, a jednak działa.

W Starym Testamencie bywa przedstawiany jako potężna moc, którą posługuje się Bóg, a dzisiaj najczęściej kojarzymy Go z obrazem gołębicy, płomienia czy silnego podmuchu. Jego nieoczywista moc, o której mówią te wizerunki, może zdziałać cuda. Wystarczy poznać Go i dać się Mu poprowadzić. Dopiero w Nowym Testamencie ukazuje nam się nie jako jakaś siła, wiatr, tchnienie czy moc, ale Osoba Boża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję