Reklama

Wiadomości

Chrześcijanie nie obchodzą Halloween

Przed uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym Komisja Episkopatu Polski zaapelowała do katechetów i duszpasterzy, by przygotowali uczniów do właściwego ich przeżycia i ostrzegali przed zagrożeniami związanymi z Halloween.

- Na pewnym etapie do naszej kultury, która jest kulturą Zachodu, weszły akcenty pogańskie, wszystko, co było związane z kultem przodków w kulturach celtyckich - mówił na antenie radia Fiat ks. Adam Polak, duszpasterz młodzieży archidiecezji częstochowskiej . - Zagrożeniem dla nas może być wypieranie chrześcijańskiej wartości tego święta. Obchodzenie Halloween, zdaniem ks. Polaka, może nieść konsekwencje duchowe. - Często to nie są dziecięce igraszki, zabawy, tylko są to pogańskie ryty na pograniczu satanizmu, kultur celtyckich, czy pogańskich i może być "otwarciem furtki Złemu".

Zaniepokojeni sa też rodzice, wychowawcy i działacze katoliccy, którym leży na sercu sprawa wychowania dzieci i mlodzieży. Członkowie Akcji Katolickiej przy Bazylice Świętych Apostołów Piotra I Pawła w Zawierciu wystosowali do szkół i przedszkoli powiatu zawierciańskiego specjalny list ostrzegajacy przed obchodami Halloween. Oto treść tego listu."W związku ze zbliżającym się Halloween i planowanym w wielu szkołach publicznych jego „uczczeniem”, pragniemy wyrazić nasze zaniepokojenie. Wokół zwyczajów związanych z powyższym pseudo świętem pojawiają się kontrowersje z różnych powodów. Zabawa odwołująca się do upiorów, duchów, demonów, wampirów, śmierci może napawać co niektórych lękiem, rodzić strach (zwłaszcza u małych dzieci), bądź najzwyczajniej godzić w podstawowe poczucie estetyki. Nie tylko jednak te aspekty budzą nasz niepokój. Biorąc bowiem pod uwagę charakter, genezę i filozofię tych zwyczajów, a także obrzędów im towarzyszących, należy stwierdzić, że - wbrew pozorom - nie jest to obyczaj niewinny i bezpieczny.

Reklama

W naszym głębokim przekonaniu - popartym wiedzą historyczną, a także doświadczeniem kapłanów pełniących posługę duszpasterską i egzorcystyczną - Halloween jest świętem o podłożu okultystycznym. Uczestniczenia w tego typu zwyczajach natomiast, wspólnocie katolickiej, zabrania Katechizm Kościoła Katolickiego w pkt. 2115-2117. W związku z okultystyczną ich genezą, Halloween spotyka się z otwartą krytyką także innych kościołów i związków wyznaniowych, w tym kościoła prawosławnego, episkopalnego i luterańskiego oraz innych kościołów protestanckich czy Świadków Jehowy.

Z uwagi na powyższe, wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec organizowania w szkołach publicznych wszelkich zajęć (lekcyjnych czy też pozalekcyjnych) o podłożu okultystycznym, których charakter godzi w podstawowe wartości chrześcijańskie i, które niosą realne zagrożenie duchowe dla naszych dzieci. Dotyczy to wszelkiego rodzaju zabaw Halloween, Andrzejek, przepowiadania przyszłości, wróżenia, wywoływania duchów, itp. praktyk, choćby one miały pozór tylko zabawy. Powyższe zwyczaje bowiem stoją w oczywistej sprzeczności z nauką Kościoła katolickiego.

Szkołom, a ściślej zatrudnionym w nich pedagogom i wychowawcom rodzice powierzają swe dzieci - będące ich dobrem największym. Na wychowawcach ciąży współopowiedzialność za kształtowanie właściwych postaw u dzieci i młodzieży. Od wychowawców też rodzice oczekują zachowania roztropności w procesie wychowawczym oraz poszanowania ich poglądów. Oczekiwania te kierowane są zwłaszcza wobec szkół publicznych, które z racji funkcjonowania w strukturach polskiego systemu oświaty podlegają zasadom i rygorom wynikającym z regulacji prawnych tego systemu. Należy zaś zauważyć, że zgodnie z preambułą do ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (Dz.U. Nr 256, poz. 2572):„Oświata w Rzeczypospolitej Polskiej stanowi wspólne dobro całego społeczeństwa; kieruje się zasadami zawartymi w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a także wskazaniami zawartymi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Konwencji o Prawach Dziecka. Nauczanie i wychowanie - respektując chrześcijański system wartości - za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki. Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata (…)”.

Reklama

Preambuła zamieszczana w aktach prawnych ma zawsze szczególne znaczenie. Ma ona za zadanie określić cele, jakim ten akt powinien służyć. W duchu takiej preambuły bezwzględnie muszą być też interpretowane wszystkie normy prawne zawarte w tym akcie.

Zwracamy uwagę, że preambuła do ustawy o systemie oświaty kładzie wyraźny nacisk na poszanowanie w nauczaniu i wychowaniu dzieci, chrześcijańskiego systemu wartości i uniwersalnych zasad etyki oraz polskiego dziedzictwa kulturowego. Tym samym wszelkie działania szkoły publicznej - z uwagi na obowiązek zachowywania wszystkich wytycznych ustawy - muszą być również ukierunkowanie na przestrzeganie wartości głoszonych przez Kościół katolicki, który niewątpliwie należy do grupy kościołów chrześcijańskich.

Mając na uwadze powyższe, stanowczo domagamy się respektowania przez szkoły publiczne, przynależnych uczniom praw - wynikających z Konstytucji RP i ustaw szczególnych - polegających na uwzględnieniu ich uczuć religijnych i światopoglądu, w którym są wychowywani w swych domach rodzinnych. Tym samym, w trosce o ogólnie pojęte dobro naszych dzieci, wzywamy do zaprzestania wszelkich działań nawiązujących do wyżej opisanych praktyk okultystycznych, ewentualnie do każdorazowe występowanie do opiekunów prawnych dzieci o wyrażenie przez nich zgody na uczestnictwo uczniów w tego typu zabawach".

Na Facebooku katolicy utworzyli fanpage "Jestem chrześcijaninem - nie obchodzę Halloween". Zachęcamy do uczestnictwa w proteście przeciw kultywowaniu tej tradycji.

2014-10-28 07:55

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Halloween to pogaństwo - przestrzega Arcybiskup

[ TEMATY ]

Halloween

abp Marek Jędraszewski

Archiwum kurii łódzkiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

"Halloween jest świętem z gruntu antychrześcijańskim" - przestrzega abp Marek Jędraszewski w liście do wiernych. Metropolita łódzki podkreśla, że nie powinny w nim uczestniczyć, nawet w formie zabawy, osoby wierzące. Dorośli zaś "powinni chronić dzieci i młodzież przed obrazami grozy i strachu związanymi z tym pseudoświętem". Abp Jędraszewski podkreśla w liście, że w uroczystość Wszystkich Świętych wierni czczą "nieznaną nam w większości z imienia i nazwiska ogromną rzeszę ludzi cieszących się już szczęściem wiecznym". "Poprzez nich chcemy uwielbić samego Boga, który 'jest źródłem wszelkiej świętości'" - wyjaśnia metropolita łódzki. Z kolei Dzień Zaduszny jest wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych. "W Dniu Zadusznym wspomina się zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu. Chodzi więc o tych zmarłych, którzy nie mogą wejść do nieba, ponieważ mają jeszcze pewne długi do spłacenia Bożej sprawiedliwości" - tłumaczy pasterz Kościoła w Łodzi. Obydwa święta mają długą tradycję - kult świętych rozpoczął się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa od oddawania czci męczennikom, a Dzień Zaduszny wziął swój początek w opactwie Cluny w końcu X wieku.

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

2023-01-07 15:27

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 53-56.

Poniedziałek, 6 lutego 2023. Świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda wysłał depeszę kondolencyjną do prezydenta Turcji

2023-02-06 17:05

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Pragnę przekazać na Pana ręce wyrazy najgłębszego współczucia dla bliskich ofiar oraz dla poszkodowanych. Polska i Polacy łączą się z nimi w bólu i smutku - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do prezydenta Turcji Recepa Erdogana po trzęsieniu ziemi na południowym wschodzie kraju.

W poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Zginęło blisko 1,5 tys. osób. Jak poinformowała w poniedziałek turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD), ranne są 7634 osoby. Co najmniej 810 osób zginęło w Syrii - podało ministerstwo zdrowia w Damaszku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję