Organizatorem konkursu, adresowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatów: oleskiego, kłobuckiego, pajęczańskiego, wieruszowskiego i wieluńskiego było Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Uczestnicy zgłoszeni do konkursu brali w nim udział indywidualnie. Po I etapie, pisemnym, w którym każdy z uczestników, a było ich 14, odpowiadał na 20 pytań, wyłonieni zostali 3 finaliści z największą liczbą zdobytych punktów. Pomiędzy nimi został rozstrzygnięty finał. Finalistami zostali: Mateusz Jakubiszyn (18 punktów), Piotr Pacholik (18 punktów), Ewa Graczyk (18 punktów) – wszyscy z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu.
Po II etapie (ustnym), w czasie którego każdy finalista odpowiadał na 4 pytania, zwycięzcą okazał się Mateusz Jakubiszyn, zdobywca 4 punktów. II miejsce przypadło Piotrowi Pacholikowi (zdobył 3 punkty,) III – Ewie Graczyk (zdobyła 2 punkty). Finaliści zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi. Zwycięzcy i pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz katalogi wystawy: „Jan Długosz i jego czasy – wystawa w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w 600. rocznicę urodzin kronikarza”. Zdobywca I miejsca otrzymał dodatkowo pamiątkowy medal wybity z okazji Roku Długosza.
Konkurs odbył się 1 grudnia br. i stał się niejako podsumowaniem wszystkich poczynań związanych z trwającym Rokiem Długosza. Cieszy fakt, że 14 uczniów: 6 z I LO im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu, 2 z Zespołu Szkół im. Jana Długosza w Kłobucku, 2 z Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu i 4 z Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu, odpowiedziało na apel Muzeum Ziemi Wieluńskiej i zdecydowało się sprawdzić swoją wiedzę o życiu i działalności ks. kan. Jana Długosza z Niedzielska właśnie w konkursie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu