Reklama

Niedziela Sandomierska

Chrzest, miłosierdzie i młodzi

Niedziela sandomierska 2/2016, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

ks. Adam Stachowicz

Zakończenie jubileusz 800-lecia w Gawłuszowicach

Zakończenie jubileusz 800-lecia w Gawłuszowicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia, Jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski i przygotowania do Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) – te wydarzenia niewątpliwie będą nam towarzyszyć przez cały 2016 r. Ich inauguracja była ważnym wydarzeniem w zakończonym niedawno roku. Warto więc przypomnieć sobie bogactwo treści, jakie przyniósł zakończony właśnie rok kalendarzowy. Redakcja „Niedzieli Sandomierskiej” starała się pokazywać na swoich łamach wszystkie ważne i naszym zdaniem godne uwagi wydarzenia dla życia naszej diecezji.

Po pierwsze ŚDM

Rok 2015 rozpoczęliśmy od prezentacji projektów: Czuwania młodych, Strefa Modlitwy, „GPS – kierunek Kraków”, „Słowo na drogę” czy „Projekt L4”, adresowany do chorych prośbą o wsparcie modlitewne młodzieży. Towarzyszyliśmy liderom ŚDM w szkoleniach wolontariuszy (Sandomierz, Janów Lubelski i Radomyśl nad Sanem), czy szkoleniach medialnych „Zrozumieć media” w Sandomierzu, Stalowej Woli oraz Tarnobrzegu. I w końcu najważniejsze wydarzenie w tym temacie: pielgrzymka Krzyża ŚDM oraz kopii Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani po diecezji. Była to bardzo ważna forma duchowego przygotowania do spotkania w Krakowie. U nas Symbole wędrowały przez wszystkie dekanaty od 19 kwietnia do 2 maja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jubileusze

Były te duże i okrągłe, jak chociażby 800 lat istnienia parafii Wielowieś czy Gawłuszowice oraz 200 lat kościoła w Raniżowie. Wszędzie staraliśmy się regularnie informować Czytelników o ważniejszych wydarzeniach w tych miejscowościach. Były też jubileusze mniej okrągłe, jak: 450 lat Zaklikowa czy 490 lat Staszowa. I te nieco mniejsze, ale nie mniej ważne, jak 20 lat stowarzyszenia Cudownego Medalika z uroczystościami w katedrze, czy 10 lecie tarnobrzeskiego Komicjom Legionu Maryi. Towarzyszyliśmy również małżonkom, którzy w różnych parafiach obchodzili złote i srebrne jubileusze.

Tematy numeru

Każdy numer naszej „Niedzieli Sandomierskiej” ma swój temat wiodący, zwany „tematem numeru”. Można z pewnością wyróżnić w tym względzie poruszane na naszych łamach w 2015 r. zagadnienia związane z sakramentem pokuty, działalnością Caritas, jak np. prezentacja świeżo odremontowanego ośrodka w Bojanowie, czy promocja projektu „Szlachetna Paczka”. Dużo miejsca poświęciliśmy też różnorakiej aktywności świeckich w Kościele. Zajmowaliśmy się też kwestiami społecznymi, jak np. uczczenie pamięci ofiar wypadków drogowych czy stanu wojennego. Pochylaliśmy się nad bohaterami walczącymi o niepodległość Polski. Staraliśmy się pomagać rolnikom, których dotknęła klęska suszy.

Reklama

Były też tematy związane z rokiem liturgicznym: Pascha, Pierwsza Komunia św. oraz rozwój kultu Serca Jezusa. Nie można też było zapomnieć o trwających przygotowaniach do koronacji wizerunku Matki Bożej w Radomyślu nad Sanem.

Rodzina

Dużo miejsca w ciągu całego roku poświęciliśmy rodzinie. W sprawach dotyczących wychowania oraz trwania we wspólnocie rozmawialiśmy z Małgorzatą i Adamem Michajłyszyn. Niewątpliwie największym wydarzeniem poświęconym rodzinom podczas tego roku był synod biskupów w Rzymie i światowe spotkanie Ojca Świętego Franciszka z rodzinami w Filadelfii.

Na naszym krajowym podwórku była to Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin oraz Doradców Życia Rodzinnego na Jasną Górę, której w tym roku przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. W rozważaniu apelowym mówił: – Małżeństwo i rodzina są przecież – zgodnie z nauką św. Jana Pawła II – jednym z najcenniejszych dóbr ludzkości; przez nie idzie przyszłość świata i Kościoła.

Podczas homilii Pasterz diecezji podkreślał także znaczenie małżeństwa i rodziny, która jest wzorem wzajemnej miłości i jedności: – Rodzina jest prawdziwym arcydziełem Boga. Wy nim jesteście, drodzy małżonkowie, rodzice, dzieci, dziadkowie złączeni więzami pięknej miłości na wzór Chrystusa – Boskiego Oblubieńca i Kościoła – Jego oblubienicy. Wy ukazujecie to arcydzieło światu poprzez wzajemną miłość i wytrwałość w stawianiu czoła trudnościom. Jesteście źródłem wielorakiego dobra; przypominacie drzewo rodzące wspaniałe, dorodne owoce – mówił Ordynariusz Sandomierski.

Reklama

By sakrament małżeństwa był szanowany, Grupy Modlitwy św. Ojca Pio podjęły modlitwę przebłagalną za znieważanie tego sakramentu, z prośbą o miłość miłosierną dla małżonków. Natomiast Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, w sandomierskim ośrodku „Quo Vadis” pochylał się nad tematyką „Komunikacji w małżeństwie”. Niewątpliwie ciekawe było też spotkanie naukowo-formacyjne środowisk prorodzinnych na temat troski prawnej i medycznej w sprawie ochrony życia ludzkiego. Jego mottem były słowa: „Życie – wartość najwyższa”. Wśród prelegentów znaleźli się: dr Krystyna Zając i prof. Bogdan Chazan. W troskę o rodzinę wpisuje się również często przez nas opisywany „Marsz dla życia i rodziny”.

Powołanie

Temat powołanych, kapłaństwa i życia konsekrowanego cyklicznie pojawiał się na łamach „Niedzieli Sandomierskiej”. Regularnie towarzyszymy uczestnikom dekanalnych pielgrzymek o powołania na Jasną Górę. Relacjonowaliśmy przebieg święceń diakońskich i kapłańskich oraz przekazywania posług w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Niewątpliwie ważnym zadaniem Kościoła jest sprawa misji i tu też zauważyliśmy ks. Mateusza Kusztyba, którego Ksiądz Biskup posłał na pracę misyjną do Botswany.

W tym roku więcej niż zwykle miejsca poświęciliśmy świętowaniu Dni Życia Konsekrowanego. Wskazaliśmy chociażby statystyki: w naszej diecezji posługuje 10 męskich zgromadzeń zakonnych, prowadząc 12 placówek, w których pracuje blisko 80 zakonników. Jest też 21 żeńskich zgromadzeń zakonnych, prowadzących 48 domów, gdzie swoje powołanie realizuje blisko 400 sióstr. Bardzo ważne było też wejście kobiet w szeregi dziewic oraz wdów konsekrowanych, bo takiej uroczystości jeszcze w naszej diecezji nie było.

Reklama

Na łamach „Niedzieli” żegnaliśmy również kapłanów posługujących w diecezji, którzy odeszli do Pana: ks. Stefan Wilk, ks. Henryk Smaroń, ks. Leonard Marianowski, ks. Stanisław Frączek, ks. Stanisław Misiak i ks. Józef Lisowski.

Imprezy cykliczne

Towarzyszyliśmy festiwalowym zmaganiom w przeglądzie „Eutrapelia”, spotkaniom Rodziny Szkół św. Jana Pawła II czy Kół Żywego Różańca w Ożarowie. Zamieściliśmy fotogalerią z Orszaku Trzech Króli, pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę, wakacyjnego wypoczynku, papieskiego rajdu rowerowego, czy Dni Młodzieży. Nie mogło zabraknąć też regularnego podglądania pracy grup młodzieżowych oraz dorosłych i śledzenia realizacji drogi formacyjnej.

Tradycyjnie pojawił się wakacyjny cykl, w którym zachęcaliśmy Czytelników do aktywnego i poznawczego spędzania lata. Tym razem prowadziliśmy szlakami historii czy śladami kard. Adama Kozłowieckiego. Nie mogło również zabraknąć odwołania się do osoby św. Jana Pawła II, i tak byliśmy w Pysznicy, Ostrowcu Świętokrzyskim, Stalowej Woli i Nowej Dębie. Mocniej przyglądaliśmy się także bieszczadzkim ośrodkom, a szczególnie często zaglądaliśmy do Olchowej.

Niewątpliwie dużo czasu poświęciliśmy także Liturgicznej Służbie Ołtarza. Relacjonowaliśmy rozgrywki na wszystkich szczeblach i w wielu kategoriach. Przy okazji przypominamy o sukcesie naszych ministrantów i lektorów z parafii św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opatowie, którzy na mistrzostwach w piłce halowej w Elblągu zajęli pierwsze miejsca w różnych kategoriach i przez to nasza diecezja zdominowała rozgrywki.

Różne, a ciekawe

W diecezji pojawiła się nowa inicjatywa, by na cmentarzach w miastach powiatowych powstawały Groby Dzieci Utraconych. Towarzyszyliśmy poświęceniu takich miejsc w Sandomierzu i Stalowej Woli. Jednocześnie pozostając w tematyce dzieci informowaliśmy, iż w sandomierskim Oknie Życia zostało pozostawione niemowlę, które natychmiast znalazło opiekę u sióstr zakonnych i zgodnie z procedurami trafiło najpierw do szpitala, a potem do procesu adopcyjnego.

Reklama

Niewątpliwie ważnym wydarzeniem było podniesienie janowskiego kościoła św. Jana Chrzciciela do rangi kolegiaty i ustanowienia przy nim Janowskiej Kapituły Kolegiackiej.

Natomiast w Stalowej Woli czy w Przędzelu wierni mogą cieszyć się nową świątynią.

Pokazaliśmy również sylwetkę Andrzeja Stefanowicza, zakrystianina w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnobrzegu-Zakrzowie, który swoją 25-letnią posługę pełni całkowicie bezinteresownie. W końcówce roku przyglądaliśmy się baczniej rozwojowi wspólnot Rycerzy Niepokalanej, oraz postępom w prowadzeniu procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła.

2016-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże miłosierdzie na co dzień

Niedziela rzeszowska 50/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

wywiad

Rok Miłosierdzia

Ks. Tomasz Nowak

Bp Jan Wątroba otwiera Bramę Miłosierdzia w katedrze rzeszowskiej 13 grudnia 2015 r.

Bp Jan Wątroba otwiera Bramę Miłosierdzia w katedrze rzeszowskiej 13 grudnia 2015 r.

Z biskupem rzeszowskim Janem Wątrobą rozmawia ks. Tomasz Nowak

KS. TOMASZ NOWAK: – Papież Franciszek powiedział, że za Rokiem Miłosierdzia nie kryje się żadna strategia, ale głębokie przeczucie, że Duch Święty chce nas wzruszyć i poruszyć. Czy obserwując to, co się działo w Kościele, zauważył Ksiądz Biskup owo wzruszenie i poruszenie?

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach paliw: to ochrona młodego pokolenia Polaków

2024-04-23 13:30

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Bronakowski

Karol Porwich/Niedziela

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

- Niwelowanie zagrożeń związanych z promocją i dostępnością alkoholu to przede wszystkim ochrona młodego pokolenia Polaków - zaznaczył bp Tadeusz Bronakowski w komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wyraził tę opinię w odpowiedzi na propozycję wprowadzenia w Polsce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić do zmniejszenia dostępności alkoholu.

Publikujemy pełną treść komentarza bp. Tadeusza Bronakowskiego - przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych:

CZYTAJ DALEJ

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję