Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Recz. fantastycznie – historycznie i autentycznie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 13/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

rocznica

Zdjęcia: Anna Goławska

Wystawa „Recz zatrzymany w kadrze”

Wystawa „Recz zatrzymany w kadrze”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Entuzjazm i determinacja kilkunastu pasjonatów, autentyczna potrzeba mieszkańców, przejawiająca się wyjątkową współpracą w tworzeniu pokoleniowej wystawy, profesjonalizm zaproszonych prelegentów i wreszcie zaangażowanie i wręcz pasja twórcza młodzieży spowodowały, że dwudniowa impreza dla mieszkańców gminy Recz stała się swoistym wydarzeniem kulturalno-oświatowym, którego, jak się wydaje, w takim zestawieniu, miasto to jeszcze nigdy nie doświadczyło.

„Recz. Fantastycznie” – pod takim hasłem świętowano w dniach 4-5 marca br. kolejną, 71. już rocznicę ostatecznego zdobycia Recza w 1945 r., po wyjątkowo brzemiennej w skutki bitwie czołgów, która rozegrała wówczas się w przestrzeni miasta i zebrała swoje okrutne żniwo w postaci 70% jego zniszczenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po zawierusze wojennej opadł już ponad 70-letni kurz. Przestrzeń czasu wypełniona została nowymi pokoleniami najpierw repatriantów, a następnie ich potomków, którzy pracowicie i efektywnie zagospodarowywali odzyskane Ziemie Zachodnie i Północne, sukcesywnie odkrywając te treści, których na przestrzeni większego marginesu dziejów ziemia ta była świadkiem, uczestnikiem i beneficjentem.

Anna Goławska

Ważnym wydarzeniem było sympozjum „Recz na tle dziejów”, które odbyło się w sali kinowej Domu Kultury

Ważnym wydarzeniem było sympozjum „Recz na tle dziejów”, które
odbyło się w sali kinowej Domu Kultury

Reklama

Uświadamianie sobie tego, a także wprost – przypominanie jeszcze niezabranych do grobu wspomnień miało na celu to wyjątkowe spotkanie, którego uczestnicy, od najstarszych do najmłodszych, mogli odnaleźć tych treści w przestrzeni wydarzeń dziejących się podczas imprezy „Recz. Fantastycznie” na różne sposoby niezmierne ilości. Była to także wyjątkowa możliwość spotkania mieszkańców, tych obecnych i tych byłych, z sobą nawzajem i z historią, opowiadaną na żywo i obecną w historycznych przedmiotach, których niezliczone bogactwo oglądać można na wystawie pod hasłem „Recz zatrzymany w kadrze” w holu Domu Kultury.

Pierwszym akcentem reckich wydarzeń była uroczysta koncelebrowana Msza św., której przewodniczył absolwent tutejszej Szkoły Podstawowej bp prof. zw. dr hab. Henryk Wejman wraz z innymi absolwentami: ks. prof. US dr. hab. Grzegorzem Wejmanem, prodziekanem Wydziału Teologicznego US i piszącym te słowa. Mszę św. koncelebrowali również reccy duszpasterze: proboszcz ks. Cezary Mroczek oraz ks. Ireneusz Guczkowski. Podczas Mszy św., w której uczestniczyli zaproszeni goście i licznie zebrani mieszkańcy na czele w władzami samorządowymi, usłyszeliśmy w homilii dostojnego Przewodniczącego podaną nieomal w pigułce receptę na twórcze zagospodarowywanie przez kolejne pokolenia przestrzeni reckiego życia, posiłkując się historyczną pamięcią, która niezmiennie poucza o trwałej wartości współpracy wszystkich dla wspólnego dobra, zwłaszcza rodziny, samorządu, Kościoła i szkoły.

Tak wprowadzeni w głębię wspominania, po Mszy św. towarzyszyliśmy Księdzu Biskupowi i Władzom miasta przy składaniu wiązanki kwiatów pod symbolicznym pomnikiem pamięci na miejskim rynku.

Reklama

Następnie akcja przeniosła się do Domu Kultury, gdzie licznie zgromadzeni mieszkańcy i goście z zaciekawieniem przez cztery godziny przysłuchiwali się niezwykle interesującym wykładom. Sympozjum naukowe „Recz na tle dziejów”, otwarte przez bp. prof. Henryka Wejmana, okazało się nieocenionym źródłem wiedzy i pasjonującą wędrówką po historycznych szlakach, na których Recz jawił się jako miejsce szczególne, a jednocześnie niezwykle trudne do opisania i umiejscowienia. Recz, okazuje się, jest szczególną historyczną zagadką, którą, dzięki przekazom wybitnych historyków zgłębialiśmy i odnajdywaliśmy na przestrzeni historii regionu, począwszy od początku, aż do czasów dzisiejszych.

Rzeczony „początek” to prawda, która w tym roku rozbrzmiewa symbolicznie w całej naszej Ojczyźnie, zatem jej przedstawienie w wykładzie ks. prof. US dr. hab. Grzegorza Wejmana, kierownika Katedry Historii Kościoła i Patrologii Wydziału Teologicznego US, była wręcz oczywista. 1050 lat temu jako naród przeżyliśmy chrzest! W tym kontekście muszą być odczytywane wszystkie wydarzenia rozgrywające się w wiekach średnich na terenach dzisiejszej Rzeczypospolitej, zwłaszcza tych ziem, o których dziś mówimy – także ziemi reckiej! Retoryczny kunszt prelegentów i wartościowa treść wykładów spowodowały, że przedstawienia, skądinąd trudne do odbioru, a także ze swej natury historycznie skomplikowane znalazły wytrwałych odbiorców wśród mieszkańców, a także gości.

Reklama

Problem lokacji, a także związanych z tym problemów miasta i jej konsekwencji, przedstawiony wnikliwie przez dr. Bogdana Brzustowicza i roli Recza w historycznej panoramie regionu, plastycznie przedstawiony przez dr. Grzegorza Brzustowicza, niewątpliwego specjalisty w tej dziedzinie, dał słuchaczom wyjątkowy przekaz treści, uzmysłowił prawdę o swoistej wyjątkowości miasta, które zamieszkują... Obaj panowie, (bracia!) reprezentowali Regionalne Towarzystwo Historyczne Ziemi Choszczeńskiej, które jest nieocenionym źródłem historycznych treści, i z którym związane są nadzieje na dalszą drobiazgową wiedzę na temat rzeczywistości, w której jako historyczni bohaterowie uczestniczymy.

„Recz. Fantastycznie” odkryliśmy jednak zupełnie wyjątkowo podczas prelekcji byłego burmistrza Recza Zbigniewa Ligusa (Dolnośląski Urząd Marszałkowski), który w plastycznej prezentacji przedstawił rzeczywistość znaną już dziś tylko z historycznych przekazów, a przecież niesłychanie niedawną, w której uczestniczyło wielu obecnych mieszkańców, a która stała się treścią reckiego krajobrazu, dla wielu spoza mieszkańców Recza, znaną przez wiele lat pod hasłem „Na kupieckim szlaku”. To, czego dokonali w mieście mieszkańcy, zaintrygowani stworzonym przez zapaleńców scenariuszem średniowiecznych wydarzeń, zaangażowanie i zapał wielu anonimowych „przebierańców”, a także tworzący się „wokół” „kupieckiego szlaku” krąg zainteresowań i historycznych pasji, poprzez slajdy i autorskie interpretacje sprawiły, że powróciły nie tylko wspomnienia, ale także nadzieje na swoiste, choć może nie analogiczne kontynuacje...

„Recz. Fantastycznie” objawił się jednak tego dnia w sposób szczególny dla właściwych odbiorców, czyli mieszkańców miasta i gminy wtedy, gdy do głosu doszli ci, którzy „par excellence” będą tworzyli przyszłość tej gminy i tego miasta. Popołudniowe spotkanie w reckim Domu Kultury wypełniła młodzież reckiego gimnazjum przedstawiająca w wyciskającym łzy z oczu programie wspomnieniowo-poetyckim dawne dzieje i całkiem współczesne problemy miejscowej społeczności. Na stronach internetowych miasta odnaleźć można autorów, moderatorów i bohaterów tego widowiskowego wydarzenia: www.recz.pl . Do wspaniałych treści scenariusza dodać należy niezwykłe zaangażowanie i emocjonalne wypełnienie ról podejmowanych przez gimnazjalistów w „widowisku wizualno-muzyczno-poetyckim” zaprezentowanym z niezwykłą ekspresją w reckim Domu Kultury.

Do całości wydarzenia, którego doświadczyliśmy w Reczu, tak podczas wspólnotowej modlitwy w wyjątkowej atmosferze wiekowej reckiej świątyni ze szczególnym zabytkowym wyposażeniem, jak również podczas naukowej sesji podkreślającej chrześcijańską tradycję regionu, a także bazując na współczesnych akcentach łączenia współpracy wielu środowisk dla dobra wspólnej przyszłości, dodać należy optymistyczne „orędzie” burmistrza Wiesława Łońskiego, który stojąc wobec wielu zagrożeń, sprowadzonych przez nieodpowiedzialny poprzedni zarząd, mimo wszystko budził w mieszkańcach nadzieję i wzywał do podejmowania wyzwań dla rozwoju i przyszłości. „Recz. Fantastycznie”, tak jak widział to w przeszłości burmistrz Ligus, okazuje się jednak być możliwe, a współpraca wielu środowisk i zaangażowanie młodych ludzi budzi nadzieję na przyszłość, ponieważ młodzi w Reczu mają fantastyczne możliwości.

2016-03-22 11:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

110 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Rozprzy

[ TEMATY ]

rocznica

straż pożarna

Robert Kabziński

Ochotnicza Straż Pożarna w Rozprzy ma już 110 lat. Z tej okazji w dniach 10-11 września zorganizowane zostały uroczystości jubileuszowe. Połączone one były ze 101. rocznicą utworzenia 6 Pułku Legionów walczących w wielkiej wojnie lat 1914-1918 o wyzwolenie Polski z jarzma zaborów.

Dwudniowe uroczystości rozpoczął w sobotę 10 września koncert, przybyłego staraniem Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Niechcic i Gminy Rozprza oraz Proboszcza Parafii Rozprza – ks. Prałata Wiesława Płomińskiego, Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W miejscowym kościele – Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny Matki Życia, wypełnionym nie tylko mieszkańcami Parafii, artyści dali wspaniały popis swojego kunsztu. W doskonałej akustyce świątyni pięknie zabrzmiały wykonywane przez orkiestrę i solistów pieśni patriotyczne (m. in. „Rota”), pieśni i piosenki wojskowe oaz wojenne z różnych okresów historii Polski. Nie zabrakło także utworów religijnych, muzyki klasycznej i operowej. Było też podchwycone przez słuchaczy popularne „Serce w plecaku”.
CZYTAJ DALEJ

Przedstawiono cud, który przyczynił się do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego

2024-12-17 12:40

[ TEMATY ]

bł. Pier Giorgio Frassati

Luciana Frassati, domena publiczna

bł. Pier Giorgio Frassati

bł. Pier Giorgio Frassati

Niewytłumaczalne medycznie uleczenie zerwanego ścięgna Achillesa u ówczesnego kleryka, a dziś kapłana, ks. Juana Gutierreza zostało uznane przez Stolicę Apostolską za cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego - poinformowano podczas wczorajszej konferencji prasowej w Los Angeles.

Liczący obecnie 38 lat ks. Juan Gutierrez podczas gry w koszykówkę w 2017 roku doznał kontuzji. Przeszedł rezonans magnetyczny i wkrótce dowiedział się, że ma zerwane ścięgno Achillesa. Zaniepokojony długą i bolesną rekonwalescencją oraz wydatkami, Gutierrez udał się następnego dnia do kaplicy seminaryjnej „z ciężkim sercem”. Modląc się poczuł potrzebę odprawienia nowenny do Frassatiego. Kilka dni po jej rozpoczęciu poszedł do kaplicy, aby się pomodlić, gdy nikogo tam nie było. Przypomniał sobie wówczas, że poczuł niezwykłe uczucie wokół zranionej stopy. „Modliłem się i zacząłem odczuwać ciepło w okolicy mojej kontuzji. I szczerze pomyślałem, że może coś się zapaliło pod ławkami” - wspominał ks. Gutierrez na poniedziałkowej konferencji prasowej w parafii św. Jana Chrzciciela w hrabstwie Los Angeles, gdzie obecnie pełni funkcję wikariusza. Sprawdził, czy nie ma ognia, ale nic nie zobaczył, mimo że wciąż czuł ciepło w swojej ranie. Pamiętał ze swoich doświadczeń z ruchem Odnowy Charyzmatycznej, że ciepło może być związane z uzdrowieniem od Boga. Zaczął wpatrywać się w tabernakulum i płakać. Został nie tylko dotknięty duchowo, ale także uzdrowiony fizycznie. W niewiarygodny sposób był w stanie znów normalnie chodzić i nie potrzebował już ortezy. Kiedy ks. Gutierrez odwiedził chirurga ortopedę, ten potwierdził, że nie potrzebuje operacji. Rozdarcie, które kiedyś pojawiło się na skanie rezonansu magnetycznego, zniknęło, co jest niespotykane w tego typu urazach, powiedział chirurg. Jego opinia była początkiem watykańskiego dochodzenia w sprawie cudu, które ostatecznie doprowadziło do kanonizacji Frassatiego.
CZYTAJ DALEJ

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w Watykanie

2024-12-17 19:01

[ TEMATY ]

Watykan

wizyta

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski

ks. Michał Siennicki SAC/episkopat.pl

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, wybrane w tym roku przez Zebranie Plenarne na pięcioletnią kadencję, przebywa w Watykanie. W programie wizyty przewidziana jest m.in. audiencja prywatna u Ojca Świętego Franciszka.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję