Reklama

Jubileusze i nagrody

„Niedzielo", trwaj i pozostań sobą

Z urodzinowych listów do Redakcji „Niedzieli”

Rok 2016 jest wyjątkowy dla „Niedzieli”, bo przypadają w nim dwie rocznice: 90 lat od wydania pierwszego numeru pisma i 35 lat od jego wznowienia po długiej przerwie, trwającej od 1953 do 1981 r., spowodowanej prześladowaniem Kościoła w czasach zniewolenia komunistycznego. Do Redakcji docierają serdeczne listy urodzinowe. Uroczystości rocznicowe planujemy na wrzesień. Wtedy też zostanie wydana Księga Pamiątkowa „Niedzieli”, zawierająca m.in. tę korespondencję. Niezależnie od naszych planów, w dniu urodzin dzielimy się z naszymi Czytelnikami fragmentami niektórych listów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Redakcja „Niedzieli”

Abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski życzy, „by przygotowywanie tekstów i ich lektura służyły pogłębianiu pobożności, znajdującej odzwierciedlenie w uległości sumień wobec Bożych natchnień i w wierniejszej realizacji przyrzeczeń chrztu świętego”.

Prymas Polski abp Wojciech Polak napisał: „Każda epoka z pewnością niosła ze sobą różnego rodzaju wymagania czy wręcz zagrożenia. Trzeba jednak przyznać, że działalność «Niedzieli», wykraczająca daleko poza same przedsięwzięcia redakcyjne, owocowała zawsze tworzeniem szczególnego miejsca spotkania współczesnego człowieka z Ewangelią”. Ksiądz Prymas życzy, „aby w kontekście rewolucji środków przekazu i informacji, której jesteśmy świadkami, «Niedziela» stawała się coraz bardziej narzędziem swoistej «rewolucji miłosierdzia i czułości», do której Piotr naszych czasów zaprasza cały Lud Boży”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kard. Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski dzieli się refleksją o naszej historii: „Tygodnik Katolicki «Niedziela», zamykany w czasie II wojny światowej przez okupantów (1939-45) i podczas ciemnej nocy komunizmu (1953-81), powstawał jak Feniks z popiołów, by dawać świadectwo o zbawczej mocy Chrystusa i Jego Ewangelii”, i dodaje: „Dziś «Niedziela» zajmuje bardzo ważne miejsce w świadomości katolików w Polsce, podejmując w artykułach ważne sprawy wiary katolickiej, a także kwestie społeczne, kulturowe, gospodarcze i światopoglądowe”.

O znaczeniu Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w kształtowaniu chrześcijańskiego życia w Kościele w Polsce pisze również kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, który życzy, by „pismo docierało do nowych pokoleń czytelników, niosąc wszystkim ducha mądrości, radości i pocieszenia, ucząc przy tym, jak z oddaniem służyć innym”, oraz życzy, „aby «Niedziela» była czytana nie tylko w niedzielę, tj. od święta”, lecz była „przewodnikiem każdego dnia, ucząc, jak należy kochać Boga i bliźniego”.

Refleksją o charakterze historycznym dzieli się kard. Zenon Grocholewski, który gratuluje twórczego wkładu, jaki tygodnik „Niedziela” „wnosił i wnosi w dobro Kościoła i Polski”, oraz ubogacania Czytelników „wartościami prawdy i dobra, a także bronienia ich przed różnego rodzaju zakłamaniami”.

Swoistym uzupełnieniem tych słów są życzenia kard. Mariana Jaworskiego, który pisze: „Niech Duch Święty nadal umacnia i prowadzi trudną i odpowiedzialną pracę Redakcji «Niedzieli» w dalszym posługiwaniu Prawdzie, która stanowi fundament godności człowieka”.

Reklama

Abp Zygmunt Zimowski – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych dziękuje za to, że „Niedziela” chętnie i rzeczowo informuje o działaniach Rady oraz charytatywnych dziełach Kościoła. Zauważa, że tygodnik jest duchowym wsparciem i przyjacielem osób chorych, cierpiących i samotnych. Życzy wielu pomysłów, aby docierać „ze słowem pocieszenia i umocnienia do tych, którzy cierpią w domu rodzinnym, w sali szpitalnej czy w domu opieki”.

Dynamizm i zapał zespołu docenia abp Marek Jędraszewski – metropolita łódzki, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który dziękuje za pismo, a także za pojawiające się na przestrzeni dziesięcioleci inne inicjatywy: dodatki, pisma adresowane do konkretnych grup czytelniczych oraz książki. Dziękuje również za to, że „Niedziela” „zawsze była i pozostała sobą – w swojej wierności wobec Kościoła i w swojej służbie polskiemu Narodowi, jak również za to, że jej twórcy zawsze i niezmiennie stosowali w swojej pracy zasadę, którą usłyszeli w Rzymie z ust papieża Jana Pawła II podczas Jubileuszu Roku 2000: «Bądźcie wierni prawdzie!»”.

Abp Andrzej Dzięga – metropolita szczecińsko-kamieński zwraca uwagę na ciężar gatunkowy tekstów ukazujących się na naszych łamach. „Lektura tekstów Tygodnika – Jubilata ciągle ukazuje nam nasz Kościół jako dojrzały i zdrowy owoc miłości, którą Trójca Święta rozlewa w ludzkich sercach. Uczy także, jak w praktyce rodzinnej i pastoralnej przeżywać Dzień Pański. Wszystkie te zadania «Niedziela» spełnia z wielką odpowiedzialnością eklezjalną. Nie zawłaszcza sobie informacji, nie akcentuje bogactwa i potęgi samego słowa, ale służy człowiekowi, rodzinie, Narodowi polskiemu i Kościołowi”.

Reklama

Rolę formacyjną i informacyjną naszego tygodnika podkreśla abp Stanisław Budzik – metropolita lubelski, który dziękuje za „trwanie na straży ładu moralnego poprzez słowo pisane, dziennikarski komentarz, relacjonowanie istotnych wydarzeń, a zwłaszcza za formowanie ludzi sumienia, dających świadectwo konsekwentnego życia chrześcijańskiego”.

Dla metropolity przemyskiego abp. Józefa Michalika „Niedziela” to „nie tylko wiedza i mądrość zawarta w artykułach, ale także środowisko skupione na chrześcijańskich wartościach. Kiedy zna się autora, inaczej się czyta jego artykuł. «Niedziela» zawsze czyniła ten wysiłek, żeby być blisko swoich Czytelników”.

Abp Józef Kupny – metropolita wrocławski w liście do „Niedzieli” pisze: „Świętując 90. rocznicę ukazania się pierwszego numeru tygodnika «Niedziela», wraz z gratulacjami i słowami uznania pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia. Przez te długie lata zmieniała się rzeczywistość, w jakiej realizowaliście dzieło docierania z przesłaniem ewangelicznym do różnych grup społecznych. Zmieniali się ludzie pracujący w Waszej Redakcji. Jedno się nie zmieniło: Wasze poczucie odpowiedzialności za słowo”.
Abp Kupny zwraca się do Redakcji z wezwaniem: „Przyciągajcie do Chrystusa i dawajcie wszystkim najcenniejsze dobro, jakiego nikt inny dać nie może: jest to wiara w Jezusa – źródło nadziei, która nie zawodzi”.

Reklama

Abp Wacław Depo – metropolita częstochowski życzy, aby wydarzenia jubileuszowe „stawały się źródłem dalszych inspiracji i zapału w redagowaniu Tygodnika, który od 90 lat jest dla Czytelników z naszej Archidiecezji, z Polski i ze świata «pokarmem» kształtującym ich dojrzałą wiarę. Niech Pani Jasnogórska nieustannie wyprasza łaskę umocnienia w służbie Bogu i bliźniemu” – napisał abp Depo.

O dwóch skrzydłach „Niedzieli” pisze w liście bp Artur Miziński – sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Są nimi słowa „Regina Poloniae” w wizerunku Matki Bożej, który umieszczony obok winiety „Niedzieli” pieczętuje każdy numer i każdy egzemplarz pisma. Bp Miziński pisze: „Na tych skrzydłach «Niedziela» – już od 90 lat – wzbija się w niebo i innych uskrzydla. Termin «Regina» – Królowa jest odniesieniem do Maryi, Pani Jasnogórskiej, wskazującej zawsze na Jezusa Chrystusa. Drugie skrzydło «Niedzieli» – «Poloniae» wskazuje na dziedzictwo, któremu na imię Polska”.

Bp Andrzej Suski z Torunia napisał: „Jestem wdzięczny redakcji «Niedzieli» za «Głos z Torunia» i zamieszczane tam na bieżąco informacje z życia diecezji. Stanowią one ważny składnik integracji wspólnoty diecezjalnej oraz czynnik inspirujący w zakresie działań duszpasterskich i ewangelizacyjnych”.

Reklama

Bp Zbigniew Kiernikowski – ordynariusz legnicki dokonuje krótkiego podsumowania naszej, trwającej ponad 20 lat, obecności w tamtejszym Kościele lokalnym: „«Niedziela Legnicka» na przestrzeni tych lat przeszła znaczną ewolucję – dociera do diecezjan, przynosząc na swoich łamach relacje z wydarzeń diecezjalnych i parafialnych, informując o planowanych inicjatywach, a także publikując artykuły formacyjne m.in. z zakresu historii Kościoła, etyki czy liturgii. Ponadto (...) stała się sponsorem, fundatorem nagród w konkursach, olimpiadach, festiwalach piosenki, wspomaga też okresowe akcje charytatywne, pielgrzymki. Jest organizatorem sympozjów i innych wydarzeń służących propagowaniu mediów katolickich. Widzimy, że obecność tego pisma daje dobre owoce w różnych dziedzinach naszego diecezjalnego życia”.

Pasterz diecezji bielsko-żywieckiej – bp Roman Pindel lokuje nas na mapie swojej diecezji w następujący sposób: „Przez ponad dekadę «Niedziela na Podbeskidziu» informuje zarówno o podniosłych i historycznie ważnych dla naszego partykularnego Kościoła wydarzeniach, jak i o codziennym rytmie życia poszczególnych wspólnot i społeczności, dla których wartości chrześcijańskie są inspiracją do działania”.

Ordynariusz drohiczyński – bp Tadeusz Pikus docenia w naszym tygodniku wielowątkowość: „«Niedziela» pełni misję ewangelizacyjną z uwzględnieniem kontekstu kulturowego. Na przestrzeni tych dziewięćdziesięciu lat tygodnik był pomocą dla Kościoła w Polsce i poza jej granicami. Musiał niejednokrotnie odpierać zakusy nieprzyjaciół, pełnił funkcję przewodnika, pobudzając czytelników do refleksji, która stopniowo stawała się ich swoistym rachunkiem sumienia nad własnym życiem oraz w sprawach osobistego zaangażowania w życie Kościoła i ojczyzny. W przekazie swym tygodnik uwzględniał szerokie spektrum odbiorców. Teksty i ilustracje adresowane były do wielopokoleniowej rodziny, do osób samotnych, młodych i starszych, poszukujących wiary i wierzących, do chorych i zdrowych, świeckich i duchownych”.

Reklama

„Upływa szybko życie...” – zatytułował swój list do „Niedzieli” poprzedni pasterz drohiczyński bp Antoni Pacyfik Dydycz, w którym zawarł wykład na temat słowa „niedziela”: uświadomił nam, skąd jesteśmy, i przez to zwrócił uwagę na rolę formacyjną naszego tygodnika. Bp Dydycz pisze, że nasze pismo „w komentarzach i artykułach tematycznych stara się docierać do sumień, umysłów i serc, wnosząc pokój, ład wewnętrzny. Powiedzielibyśmy, że oczyszcza nasze wnętrza, przygotowując jak największą przestrzeń na przyjmowanie darów Ducha Świętego, Jego natchnień. A to oznacza, że sprawia, iż «Niedziela» jest istotnie Dniem Pańskim, i to nie z nazwy, ale ze względu na funkcję, a nawet misję, którą sumiennie wypełnia”.

Ordynariusz diecezji rzeszowskiej bp Jan Wątroba, który przez wiele lat był naszym sąsiadem i pozostał przyjacielem, pisze, że zawsze imponowała mu nasza obecność podczas najważniejszych wydarzeń w życiu Kościoła. Szczególnie docenia tę aktywność na łamach edycji rzeszowskiej „Niedzieli”, która „wywiązuje się z tego zadania bardzo dobrze, pisząc o życiu Kościoła z wrażliwością, której czasami brakuje w publikacjach innych mediów. Bieżące relacje mają jeszcze jeden walor – przyciągają uwagę czytelników z konkretnych miejscowości czy wręcz parafii, bo miło i najchętniej czyta się o wydarzeniach, w których samemu brało się udział lub które miały miejsce blisko nas”.

Bp Krzysztof Nitkiewicz – ordynariusz sandomierski przyznaje, że nie pamięta, kiedy po raz pierwszy zetknął się z naszą „Niedzielą”, zapewne był to jeszcze dom rodzinny. „Z «Niedzielą» nie rozstawałem się nawet podczas lat spędzonych w Rzymie – wspomina. – Dzięki ks. prał. Ryszardowi Selejdakowi, który po koleżeńsku dostarczał mi regularnie częstochowskie wydanie tygodnika, miałem w ten sposób obraz nie tylko Kościoła w Polsce, ale również jej duchowej stolicy. Te kontakty pozostały żywe po dzień dzisiejszy, tym bardziej że posiadamy w diecezji sandomierskiej lokalną edycję «Niedzieli». Jest ona naszym oknem na Ewangelię, Kościół i świat”.

Reklama

Bp Tadeusz Lityński, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski, zwrócił uwagę na rolę „Niedzieli” związaną z jej „genius loci”. Sąsiedztwo Jasnej Góry bowiem zobowiązuje. W liście bp. Lityńskiego czytamy: „Jubileusz 90-lecia Tygodnika Katolickiego «Niedziela» skłania nas do wdzięczności za dzieło, które pod okiem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski umacnia ducha całego Narodu. Dzieje się tak poprzez bogate w treść artykuły, relacje wydarzeń z życia Kościoła i Ojczyzny, a nade wszystko propagowanie słowa Bożego i nauczania Kościoła. Jestem wdzięczny, że «Niedziela» kształtuje w nas wszystkich właściwe postawy, ucząc wierności Chrystusowi oraz zawierzania naszej codzienności Maryi.
Przy okazji tak dostojnego jubileuszu dziękuję za formowanie naszych sumień, byśmy mogli więcej kochać Boga, człowieka i Polskę”.

Emerytowany pasterz zielonogórsko-gorzowski bp Stefan Regmunt także przyznaje się do trwającej wiele lat przyjaźni z naszym tygodnikiem. „Odkąd sięgam pamięcią – pisze w liście do nas – «Niedziela» znajduje się wśród moich lektur obowiązkowych”. Wskazuje też na nasz rys charakterystyczny: „Nie boi się wskazywać na błędy i problemy, ale pokazuje też dobro, jakie dzieje się w Polsce i w Kościele. Promuje postawę szacunku do drugiego człowieka i staje po stronie słabszych: ubogich, prześladowanych, chorych, pokrzywdzonych pracowników. Wnosi również cenny wkład w dzieło nowej ewangelizacji”.

Ordynariusz diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec pisze o zadaniach dziennikarzy katolickich oraz potrzebie przywoływania światła Ducha Świętego, by pozostawać zawsze na drogach prawdy, dobra i piękna. Dziękuje również za ukazującą się od ponad 9 lat edycję świdnicką „Niedzieli”, którą ocenia jako ważne narzędzie ewangelizacji.

Reklama

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz dziękuje za zauważanie na naszych łamach tematyki polonijnej. „Gdyby mi przyszło podsumować zasługi «Niedzieli» dla Polaków żyjących poza granicami kraju, to wskazałbym na słowa Apelu Jasnogórskiego: «jestem, pamiętam, czuwam». «Niedziela» była i jest z Polakami doświadczającymi losu emigranta, pamiętała i pamięta o nich oraz czuwała i nadal czuwa, by nasi rodacy, gdziekolwiek przebywają, zachowali swą tożsamość religijną i patriotyczną”.

Bp Ryszard Karpiński z Lublina, który „Niedzielę” czyta od wielu lat, pisze o swojej wdzięczności wobec Redakcji: W sposób szczególny dziękuję „za rzetelne informacje o życiu i działalności Papieża i Stolicy Apostolskiej. Pisze: „Myślę zwłaszcza o naszym Wielkim Rodaku – św. Janie Pawle II i o czasach, gdy jeszcze nie było innych możliwości dotarcia nawet do Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego”. Bp Karpiński zwraca uwagę, że „dzięki współpracy z profesjonalnymi dziennikarzami «Niedziela» pomaga Czytelnikom lepiej zrozumieć zmiany zachodzące w naszej Ojczyźnie, w Europie i na świecie”.

Z Włocławka napisał do nas bp Wiesław Mering. Wyraził „szacunek z powodu odwagi, przejrzystej linii i wierności wartościom, których źródłem jest nasza wiara”.

Bp Grzegorz Kaszak – pasterz diecezji sosnowieckiej swój list do „Niedzieli” kończy słowami: „Pragnę złożyć wyrazy wdzięczności i uznania dla wszystkich Twórców, Redaktorów, Pracowników na przestrzeni czasu. Życząc mocnej wiary, głębokiej nadziei i pięknej miłości, pragnę dołączyć do radosnego świętowania i ze wszystkimi wyśpiewać «Te Deum»”.

Reklama

„Z radością przyjąłem zaproszenie do Komitetu Honorowego Księgi Jubileuszowej «Niedzieli». Wyrażam nadzieję, że ta szlachetna inicjatywa – w 90-lecie Tygodnika Katolickiego «Niedziela» – przyczyni się do lepszego poznania bogatego dorobku Redakcji. Łączę wyrazy szacunku i modlitwy” – napisał bp Jan Piotrowski z Kielc.

Jubileuszowy list przysłał do nas również bp Józef Zawitkowski z diecezji łowickiej, który w ciągu kilku dekad zamieścił na łamach „Niedzieli” wiele tekstów, a nawet niektóre swoje książki drukował w Bibliotece „Niedzieli”. Zostawił w nich kawałek swojego serca. W liście czytamy: „Bogu Wszechmocnemu, do którego należą czasy i pokolenia, śpiewam dziękczynne «Te Deum» za pismo jubileuszowe, którego imię «Niedziela». Spełniło się pragnienie pierwszego biskupa Częstochowy Teodora Kubiny, który na dzień święty dał nam pismo «Niedziela». (...) Byłem dumny, gdy moja «Niedziela» w 90. roku swego życia odbierała zaszczytny tytuł Ministerstwa Kultury: «Zasłużony dla Kultury Polskiej»”.

* * *

Nasz czas jubileuszowy dopiero się zaczyna. Nadal docierają listy do Redakcji. Za wszystkie serdecznie dziękujemy i uwiarygodnieni swoją 90-letnią historią oraz 35-letnim doświadczeniem pracy redakcyjnej w najnowszym etapie działalności „Niedzieli”, pełni energii, w rytmie tygodniowym planujemy kolejne wydania ogólnopolskie i edycyjne naszego tygodnika, a codziennie redagujemy gazetę internetową.

2016-03-29 14:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela” z błogosławieństwem Franciszka

– Tygodnik „Niedziela” jest wielkim darem Bożej Opatrzności dla polskiego Narodu, który w tym czasopiśmie od lat znajduje rzetelny przekaz informacji o Kościele i oparcie w trudnych momentach waszej historii – stwierdził Ojciec Święty Franciszek

Przytoczone powyżej papieskie słowa, wypowiedziane podczas audiencji generalnej 6 kwietnia br., są kwintesencją misji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, którą redakcja realizuje dokładnie od 90 lat. Owoce pielgrzymki redakcji i czytelników do Rzymu to najlepszy urodzinowy prezent okrągłego jubileuszu, bo przecież dla katolickiego pisma błogosławieństwo i życzenia Następcy św. Piotra są najważniejsze.
CZYTAJ DALEJ

Depenalizacja aborcji - sprzeczna z Konstytucją i prowadząca do aborcji "na życzenie"

2024-11-07 13:38

[ TEMATY ]

aborcja

projekt

konstytucja

depenalizacja aborcji

Adobe Stock

Projekt depenalizacji aborcji jest niezgodny z Konstytucją RP, nielogiczny wobec ustawy z 1993 r. oraz prowadzi do aborcji "na życzenie", a nawet uchyla furtkę dla trudnej do udowodnienia aborcji pod przymusem - takie wnioski krytyczne płyną z jego analizy, której podjęli się konstytucjonaliści, posłowie i organizacje opowiadające się za ochroną życia.

Na trwającym obecnie posiedzeniu Sejmu posłowie ponownie zajęli się poselskim projektem nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącej tzw. depenalizacji aborcji.
CZYTAJ DALEJ

Abp Gudziak: naszą największą nadzieją jest obrona godności

2024-11-07 18:20

[ TEMATY ]

Ukraina

godność

rosyjska agresja na Ukrainę

Vatican Media

Abp Borys Gudziak

Abp Borys Gudziak

„W naszej historii doświadczyliśmy wielu traum, a Kościół zawsze był przestrzenią pomocy i miejscem odrodzenia” – mówi w rozmowie z watykańskimi mediami arcybiskup Filadelfii Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który od początku rosyjskiej inwazji, już 11 razy odwiedził Ukrainę.

„Kiedy żyje się w trudnych warunkach, nadzieja jest bardzo ważna” - mówi abp Borys Gudziak, arcybiskup metropolita Filadelfii. W rozmowie z watykańskimi mediami opowiada o tym, jak Kościół ukraiński, pomimo całego horroru wojny, pomaga ludziom pielęgnować cnotę nadziei. „Nasza nadzieja nie jest nadzieją na sukces lub zwycięstwo, ponieważ nie możemy ich zagwarantować. Nie jest też optymizmem. Optymizm mówi, że wszystko będzie dobrze. Być może tak, życzymy sobie tego. Ale nadzieja oznacza: zachowam swoją godność, pomimo trudności lub porażek, ponieważ główną porażką w naszym życiu jest śmierć” – wyjaśnia.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję