Reklama

Niedziela Sandomierska

Miłosierni z Caritas

Niedziela sandomierska 14/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas

Siedziba diecezjalnego Caritas w Sandomierzu

Siedziba diecezjalnego Caritas w Sandomierzu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiele razy słyszy się przy różnych okazjach, najczęściej dramatycznych, że gdyby nie Caritas, to nieszczęście byłoby jeszcze większe i trudniejsze do zniesienia. Tak było np. w przypadku powodzi, które niszczyły w mienionych latach kilkakrotnie nasz region. Ale Caritas pojawia się nie tylko przy okazji klęsk żywiołowych. Jest systematyczna w pomocy także wtedy, gdy dzieje się krzywda pojedynczej osobie, czy grupie. Wypracowali sobie bowiem metody działań, które sprawiają, że mogą działać celnie i mądrze. Bo niesienia pomocy drugiemu człowiekowi też trzeba się nauczyć. Znaleźć sposób i ludzi, nieobojętnych na los bliźnich. I dobrze jest tę pracę nie tylko zauważać, ale także za nią dziękować. Okazją jest obchodzone właśnie Międzynarodowe Święto Caritas. Wiele jest bowiem mądrości w stwiedzeniu, że najłatwiej o miłosierdziu mówić, trochę trudniej pisać, ale najtrudniej je czynić w szarej codzienności, regularnie i niezmordowanie przez wiele dekad. A tak właśnie działa Caritas, w tym Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Miłość innego rodzaju

Reklama

Caritas to łacińskie słowo oznaczające „miłość”. Biblia mówi, że jest to określenie wyjaśniające istotę Boga – „Deus caritas est – Bóg jest miłością”. Słowem „caritas” od wieków opisuje się miłość braterską, wspierającą, akceptującą drugiego człowieka bez względu na jego wiek, zawód, sytuację materialną, przeszłość czy nawet wyznanie. W Kościele katolickim Caritas to nazwa organizacji dobroczynnej, znanej na całym świecie. W Polsce w każdej diecezji działa Caritas lokalna, skupiona na pomaganiu ludziom zamieszkującym teren danej diecezji. Istnieje też Caritas Polska, która jednoczy samodzielne diecezjalne organizacje w akcjach wymagających działań zakrojonych na większą skalę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Caritas obejmuje opieką bardzo szerokie grono osób. Są to ludzie starsi i samotni, dzieci dotknięte ubóstwem, rodziny wielodzietne, osoby niepełnosprawne, bezrobotni i bezdomni, osoby uzależnione, rodziny w trudnej sytuacji materialnej, ofiary wypadków i katastrof, chorzy i cierpiący wreszcie ofiary przemocy.

Caritas ma swoją siedzibę w Sandomierzu przy ul. Opatowskiej 10. Tam mieście się centrum zarządzania instytucji. Natomiast w całej diecezji działają Szkolne Koła Caritas i Parafialne Zespoły Caritas.

Metoda i cele

Caritas sandomierska prowadzi szereg rozmaitych placówek, których zadaniem jest niesienie określonego rodzaju pomocy opiekuńczej, medycznej czy edukacyjnej. W chwili obecnej są to 24 placówki.

W Domu Samotnej Matki w Rudniku nad Sanem schronienie znajdują kobiety pozbawione dachu nad głowa, ze skomplikowaną sytuacją rodzinną. Mogą tam zamieszkać w tzw. okresie okołoporodowym (3 miesiące przed i 3 miesiące po porodzie).

W tej samej miejscowości działa Ośrodek Interwencji Kryzysowej, który jest w stanie przez całą dobę udzielić po­mocy matkom z dziećmi oraz ko­bietom w ciąży dotkniętych przemocą. Bezcenne jest to, że w Ośrodku tym kobiety mogą nie tylko poczuć się bezpieczne, ale także otrzymać pomoc od psychologa czy prawnika. Ktoś zajmie się nimi życzliwie, pomoże uregulować życie osobiste, podpowie drogi wyjścia z kryzysu.

Reklama

Pod opieką Caritas są też Schroniska dla Bezdomnych Kobiet i oddzielne dla Bezdomnych Mężczyzn. O obu miejscach przypominamy sobie szczególnie w okresie zimy, a działają one przecież przez cały rok. Do Schronisk trafiają nie tylko osoby z naszej diecezji, ale także z całego województwa podkarpackiego czy świętokrzyskiego. Co uświadamia nam, jak mało jest tego rodzaju placówek w regionie. Caritas jest np. bodaj jedyną instytucją dostrzegającą problem bezdomności kobiet. Schroniska dają szansę na powrót do normalności, na terapie antyuzależnieniowe, a czasem na zwyczajne leczenie medyczne. Pracownicy obu Schronisk starają się stworzyć podopiecznym namiastkę domu, – ma być kameralnie, spokojnie i bezpiecznie. Pracuje tam wykwalifikowana kadra, która poradzi sobie w rozmaitych sytuacjach, jakie niesie życie.

Tam, gdzie trudno o pomoc

Środowiskowy Dom Samopomocy w Rudniku nad Sanem zajmuje się dzienną opieką nad ludźmi z różnego rodzaju upośledzeniem. Możemy tylko sobie wyobrazić, jak wielką wyręką jest to miejsce dla opiekunów osób niepełnosprawnych – daje możliwość oddania ich na 8 godzin w ręce wykwalifikowanego personelu Domu.

Następną formą wsparcia, tym razem skierowaną do seniorów jest niedawno powstały Dzienny Dom „Senior-WIGOR” w Modliborzycach. Świadczy on usługi dla osób w wieku 60+, którzy mają w nim do dyspozycji salę klubowo – biblioteczną, pokój do terapii indywidualnej, gabinet pielęgniarski, pokój do wypoczynku, jadalnię z aneksem kuchennym i mogą mieć codziennie zagospodarowany czas przez 8 godzin.

Kolejną formą są świetlice socjoterapeutyczne, których rolą jest opieka nad dziećmi z rodzin niezamożnych, niewydolnych wychowawczo lub patologicznych. Dzieci mogą tam odrobić lekcje z pomocą personelu, rozbudzić zainteresowania, a czasem zwyczajnie pobyć w przyjaznym, pozbawionym przemocy miejscu. Takie świetlice działają w Tarnobrzegu i w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Reklama

W sferze opieki medycznej warto zwrócić uwagę na Centra Pielęgniarstwa Środowiskowo-Rodzinnego i Rehabilitacji w wielu miejscach diecezji w Sandomierzu, Tarnobrzegu, Nisku, Rudniku nad Sanem, Janowie Lubelskim, Domostawie, Modliborzycach, Majdanie Golczańskim. Każdy, kto ma w rodzinie kogoś obłożnie chorego, zniedołężniałego, wie jaką ogromną wyręką są pielęgniarki i rehabilitantki z Caritas, jak cenne są ich rady i pomoc.

Ośrodek Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci mieści się przy Caritas sandomierskiej, w budynku Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego „Radość Życia”. Ośrodek prowadzi rehabilitacje najmłodszych dostosowaną do indywidualnych potrzeb każdego dziecka. Pracuje tam doświadczony i wykwalifikowany zespół fizjoterapeutów, który ma do dyspozycji 5 sal wyposażonych w specjalistyczny sprzęt. Z rehabilitacji korzysta codziennie ok. 60 małych pacjentów.

Wspieranie edukacji i nie tylko

Oddzielną dziedziną zainteresowania naszej Caritas jest edukacja, a raczej wspieranie edukacji młodego pokolenia. Ważnym miejscem w tej dziedzinie jest Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sandomierzu, która przyjmuje osoby z całej diecezji. Placówka nastawiona jest na pomoc psychologiczno-pedagogiczną i logopedyczną wobec dzieci i młodzieży. Diagnozuje, konsultuje, prowadzi terapie, psychoedukacje, doradza szkole i rodzicom, gdy trzeba interweniuje w środowisku ucznia.

Bodaj najbardziej znane są wakacyjne akcje Caritas. Co roku organizowane są kolonie nie tylko dla dzieci i młodzieży z rodzin o niskich dochodach z terenu diecezji sandomierskiej, ale także dla Polonii z Białorusi, Litwy i Ukrainy.

Reklama

Sandomierska Caritas dysponuje również placówkami kolonijnymi. To niedawno oddany do użytku Ośrodek Rehabilitacyjno-Adaptacyjny w Bojanowie, Ośrodek Formacyjno-Wypoczynkowy „Arka” w Mszanie Dolnej oraz niedawno otwarty Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny w Nasiczne.

Ważnym na caritasowskiej mapie jest Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny „Radość Życia” dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Sandomierzu. Zajmuje się niepełnosprawnymi dziećmi i młodzieżą z całego powiatu sandomierskiego. Jest jedyną tego typu placówką w rejonie. Potrafi edukować osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, a także z niepełnosprawnością sprzężoną, np. niedowidzeniem, niedosłuchem, z epilepsją i z autyzmem itp. Ośrodek ma specjalistyczne placówki oświatowe od przedszkola, przez szkołę podstawową po szkołę przygotowującą do pracy oraz niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Prowadzą zajęcia edukacyjne, rehabilitacyjne i rewalidacyjne. Z Ośrodka korzysta 169 uczniów.

Inną diedziną wsparcia zajmują się Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone w Rudniku nad Sanem i w Janowie Lubelskim. To placówki o charakterze socjalno-bytowym (dziennym). Czym są warsztaty? Próbą nauczenia osób z rozmaitymi problemami i dysfunkcjami samodzielności, panowania nad własnym zachowaniem, czy zaradności życiowej. Opiekują się nimi instruktorzy, psycholog, pielęgniarki oraz rehabilitanci. A warsztaty prowadzi się z wikliniarstwa, stolarki, gospodarstwa domowego, rzemiosł różnych, fryzjerstwa, obsługi komputerów, muzyki i teatru, krawiectwa czy dekoracji.

Akcje, projekty i programy

Reklama

Caritas prowadzi też wiele projektów adresowanych do rozmaitych grup społecznych. Najsłynniejsze jest oczywiście Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, czy Jałmużna Wielkopostna. Na lata rozpisany jest program pomocy żywnościowej z zasobów Unii Europejskiej dla najuboższej ludności. Program „Skrzydła” wspiera zdolnych uczniów w procesie edukacji, a zakończona już „Długa fala” miała za cel wspieranie rodzin dotkniętych klęską powodzi. Najnowszym projektem Caritas jest „Linia wsparcia” dla osób z autyzmem i zespołem Aspergera. Dobrze przyjmowany jest też program na rzecz aktywności społecznej osób starszych, czy „Nowy start” dla aktywizacji osób niepełnosprawnych.

„Apelują o pomoc”, to chyba najbardziej chwytający za serce program Caritas. Na ich stronie internetowej publikowane są historie pojedynczych osób, najczęściej ciężko chorych dzieci i ich bohaterskich rodziców. Caritas pośredniczy w zbiórce funduszy na leczenie czy inną konieczną pomoc. Ofiarodawca konkretnie wie komu pomaga, co dla wielu jest kwestią niezmiernie ważną.

Podobna możliwość sprawdzenia komu się pomaga istnieje przy 1 proc. z naszego podatku. Na stronie internetowej znajdują się coroczne raporty finansowe z dokładnym wyliczeniem ile przeznaczono na rozmaite programy i projekty pomocowe. Polecamy zajrzenie tam, ponieważ choćby pobieżna lektura daje pojęcie o skali pracy, jaką wykonują pracownicy i wolontariusze Caritas i o ilości ludzi biednych, chorych i zniedołężniałych, którym ta instytucja niesie regularną pomoc.

Okażmy im dziś wdzięczność, ofiarujmy modlitwę, bo bez ich szlachetności, determinacji i dobrego serca życie wielu naszych bliźnich byłoby jeszcze trudniejsze i bardziej bolesne.

* * *

Zapamiętaj: KRS: 0000213751 i oddaj swój 1 proc. podopiecznym Caritas

2016-03-30 12:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: rogale świętomarcińskie od Caritas także w formie wirtualnej

[ TEMATY ]

Caritas

tradycja

Graziako

Caritas Archidiecezji Poznańskiej zachęca w tym roku do zamawiania rogali świętomarcińskich w większych ilościach, a także do włączenia się w akcję e-rogal. Rogal świętomarciński stanowi tradycyjny wielkopolski wypiek z okazji liturgicznego wspomnienia św. Marcina z Tours i Święta Niepodległości. W tym roku jednak 11 listopada – z uwagi na pandemię koronawirusa – nie będzie można nabyć smakołyków przy stoiskach Caritas.

„Niestety w tym roku długoletnią tradycję rozprowadzania rogali świętomarcińskich przez Caritas Poznań mocno komplikuje aktualna sytuacja epidemiologiczna. Ani Szkolne Koła Caritas, ani Parafialne Zespoły Caritas nie będą ich dystrybuować. Zachęcamy jednak do zamawiania za pośrednictwem Caritas tego smakołyku w ilościach minimum 50 sztuk. Zapraszamy instytucje i osoby prywatne, aby wsparły nasze dzieło” – mówi KAI ks. Marcin Janecki.
CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Kolejne dziecko w Oknie Życia

2024-11-28 21:12

[ TEMATY ]

okno życia

Karol Porwich/Niedziela

W Oknie Życia zostało uratowane dziecko - chłopiec - informuje rzecznik archidiecezji częstochowskiej ks. dr. Mariusz Bakalarz. O dalszym losie dziecka zadecyduje sąd, zgodnie z procedurami przyjętymi dla „Okien Życia”

W godzinach wieczornych w dniu 28.11.2024 r w Interwencyjnym Ośrodku Proadopcyjnym „Dom Życia” im. S. Leonii Nastał w Częstochowie już poraz ósmy w znajdującym się tam Oknie Życia znaleziono dziecko.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat strony kościelnej po spotkaniu Podkomisji ds. religii w szkole

2024-11-28 16:08

[ TEMATY ]

MEN

komunikat

religia w szkołach

M.K.

28 listopada 2024 roku, w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej, odbyło się drugie posiedzenie Podkomisji ds. religii w szkole, powołanej przez Komisję Wspólną Przedstawicieli Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Z powodu braku porozumienia przedstawiciele Kościoła zapowiedzieli odwołanie się w trybie pilnym do Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję