Reklama

Niedziela w Warszawie

Arkady pełne książek

Już 7 kwietnia rozpoczną się XXII Targi Wydawców Katolickich. Przez cztery dni Arkady Kubickiego odwiedzi niemal 30 tys. miłośników książek. Dlaczego warto do nich dołączyć?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Targi Wydawców Katolickich w Warszawie to bez wątpienia najważniejsze tego typu wydarzenie w kraju. I to zarówno dla czytelników książek religijnych, jak i dla nas wydawców – mówi „Niedzieli” Krzysztof Gędłek z Wydawnictwa „Esprit”. A Lucyna Rurarz z wydającego niemal 200 tytułów rocznie Wydawnictwa „Jedność” dodaje. – Do tych targów przygotowujemy się bardzo skrupulatnie przez cały rok. Zależy nam na tym, aby pokazać nowe tytuły oraz umożliwić czytelnikom bezpośrednie spotkania z naszymi autorami.

W tym roku „Jedność” do stolicy zaprosiła Piano Farinttiego, autora sfilmowanego bestselleru „7 kilometrów do Jerozolimy”. – Ponadto zapraszamy czytelników na bezprecedensowe wydarzenie, jakim będą warsztaty „Szkoły pisania ikon”, które przez cztery dni targów poprowadzi Ewa Sadowska – mówi Lucyna Rurarz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Również inne wydawnictwa zorganizują w trakcie targów spotkania z autorami książek. Nie zabraknie paneli dyskusyjnych, praktycznych warsztatów tematycznych dedykowanych dorosłym, ale co ciekawe także dzieciom. Na jedno z takich spotkań zaprasza rodziców z dziećmi dwumiesięcznik „Moje Pismo Tęcza”, które wydawane jest przez Kurię Metropolitalną w Częstochowie.

Reklama

Natomiast rodziców zastanawiających się, jak dobrze wychować swoje pociechy, nie powinno zabraknąć na spotkaniu z Janiną Milewską-Dudą i Janem Tadeuszem Dudą. W sobotę, 9 kwietnia, rodzice obecnego Prezydenta RP opowiedzą o wierze, zaufaniu i odpowiedzialności. – A więc o wartościach, w jakich wychowywali swoje dzieci – mówi wydawca książki „Rodzice Prezydenta”.

Podczas targów spotkania autorskie będą odbywały się przy stoiskach. Tam będzie można dostać autograf od ulubionego autora. Jednak większe prezentacje i debaty zorganizowane zostaną w salach Zamku Królewskiego oraz w specjalnym namiocie, który organizatorzy ustawią obok Arkad Kubickiego.

W roku dwóch jubileuszy

Targi w Arkadach Kubickiego organizuje Zarząd Stowarzyszenia Wydawców Katolickich (SWK). Każdego roku Stowarzyszenie stara się aktywnie włączyć w inicjatywy podejmowane przez Kościół. W tym roku SWK promuje m.in. dwa jubileusze: 1050-lecia Chrztu Polski i Rok Miłosierdzia. Na targach będzie można znaleźć wiele książek poświęconych tym wydarzeniom.

Na stoisku „Białego Kruka” warto odszukać monumentalne dzieło Krzysztofa Ożoga pt. „966. Chrzest Polski”. Na półkach tego wydawnictwa znajdzie się również najważniejsza praca prof. Andrzeja Nowaka „Dzieje Polski”. Wyśmienity historyk, znany m.in. z łam naszej „Niedzieli”, podjął się nie lada zadania, jakim ma być opisanie całej naszej historii. Do tej pory ukazały się dwa tomy „Dziejów Polski”. W pierwszym znajdziemy obszerne informacje m.in. o chrzcie Mieszka I. Drugi tom, niedawno wydany, obejmuje lata 1202–1340.

Reklama

Pasjonaci historii szeroką ofertę dotyczącą najnowszych dziejów Polski znajdą na stoisku Instytutu Pamięci Narodowej. Ale miłośnicy historii powinni odwiedzić również stoisko Węgier – to tegoroczny Gość Honorowy Targów, który zaprezentuje dzieła o kulturowym i religijnym dziedzictwie Węgier. Nie zabraknie tam także książek ukazujących wielowiekowy splot wiary i wartości, jakie łączą oba nasze narody.

Jeśli chodzi o drugi z obchodzonych jubileuszy, czyli Święty Rok Miłosierdzia, to nie sposób opisać nawet części książek, jakie wydano w ostatnim czasie na ten temat. Zasygnalizujemy więc jedynie, że na stoisku „Białego Kruka” znajdziemy książkę pt. „Apostołowie Miłosierdzia”. W najnowszym katalogu warszawskiego Wydawnictwa Sióstr Loretanek jest książka bp. Józefa Zawitkowskiego pt. „Wiosna Miłosierdzia”. Z kolei krakowski WAM wydał „Książeczkę o Miłosierdziu”, w której znajdziemy rozważania, ćwiczenia duchowe i rachunku sumienia. Jej autor, ks. Dariusz Piórkowski SJ, pisze: „Naszym prawdziwym problemem jest niewiara w to, że Bóg nas kocha jako grzeszników”.

Na stoisku WAM warto też zwrócić uwagę na „Dogmatykę katolicką” kard. Gerharda L. Millera. To fundamentalna praca przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Po polsku ukazała się pod koniec ubiegłego roku.

Papież, duchowość i filozofia

W ofercie wydawców katolickich nie może zabraknąć książek papieskich.

Reklama

W czasie pontyfikatu Jana Pawła II i tuż po jego śmierci, to właśnie książki o świętym Papieżu z Polski wychodziły w setkach tysięcy egzemplarzy. Książki kolejnych Papieży nie sprzedawały się już w tak dużych ilościach. Niemniej dzieła Benedykta XVI i papieża Franciszka sprzedają się jak bestsellery. – Myślę, że książki papieskie zawsze będą cieszyły się dużą popularnością wśród osób wierzących – mówi Lucyna Rurarz z „Jedności”, która właśnie wydała napisaną przez Franciszka „Ewangelię Maryi. Na Rok Jubileuszowy.”

Innym „papieskim hitem”, jaki znajdziemy na targach będzie książka „Prorok. Biografia Franciszka, papieża radykalnego”, wydana przez Wydawnictwo „Niecałe”. Z kolei osoby szukające dzieł papieża Benedykta XVI powinny zatrzymać się przy stoisku Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. To właśnie to wydawnictwo ma prawo wyłączności do opublikowania w naszym kraju 16-tomowej „Opera Omnia” Josepha Ratzingera. Ostatnio wydano tom VII „O nauczaniu II Soboru Watykańskiego”.

W ostatnich latach w ofercie wydawców coraz więcej jest książek z zakresu duchowości. – Osoby wierzące szukają takich lektur, które pomagają porządkować im życie – wyjaśnia Krzysztof Gędłek z „Esprit” i dodaje. – A my, jako wydawcy, staramy się na tę potrzebę odpowiedzieć.

Na targi „Esprit” przywiezie całą serię książek o duchowości, m. in.: charyzmatyka ks. Krzysztofa Kralka „Bóg jest portem”, Bruca Wilkinsona „Modlitwa Jabesa” oraz „Mannę z Nieba” mistyka Alana Amesa.

W dziale duchowości ważne pozycje wydała także „Niedziela”. Na naszym stoisku będzie można nabyć książki autorstwa abp. Stanisława Nowaka „Krzyż stał się bramą” i „Z różańcem na drogi życia za Janem Pawłem II” oraz „Aby ocalić świat, pytajmy o radę świętych” napisaną przez ks. inf. Ireneusza Skubisia.

Reklama

Przewodniczący SWK ks. Roman Szpakowski SBD, z którym rozmowę o kondycji książki katolickiej publikujemy w części ogólnej Tygodnika, narzeka, że obecnie jest coraz mniej pozycji naukowych. Więcej jest książek lekkich, np. kulinarnych. Tym bardziej w gronie wystawców warto odszukać stoisko warszawskiej „Teologii Politycznej”. Znajdziemy tam wyjątkowe dzieła m.in.: Remiego Brague’a „Prawo Boga” i „Europa, droga rzymska” czy monumentalne dzieło Erica Voegelina na temat Izraela i objawienia biblijnego. – Wszystkie pozycje znajdujące się w naszej ofercie będziemy sprzedawali na targach z 30-40% bonifikatą – mówi „Niedzieli” Marek Rozbicki z Teologii Politycznej.

Feniksy 2016

Czytelnicy, którzy odwiedzą Arkady Kubickiego w dniach od 7 do 10 kwietnia, będą mogli wybierać spośród tysięcy książek. A także spotkać się z kilkudziesięcioma autorami. Jeśli komuś to za mało, to może jeszcze wziąć udział w uroczystości wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2016.

W tym roku o nagrodę SWK ubiega się ponad 60 wydawców. Uroczystość wręczenia Feniksów odbędzie się 9 kwietnia w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej.

* * *

Podczas XXII Targów Książki Katolickiej dwumiesięcznik „Moje Pismo Tęcza” zaprasza na spotkanie z Małgorzatą Nawrocką, autorką takich książek jak: „Piórka z podwórka”, „Bajki o ziemi i niebie”, „Balkon Pana Boga”.
Spotkanie odbędzie się w sobotę, 9 kwietnia o godz. 12, w specjalnym namiocie ustawionym obok Arkad Kubickiego.
Podczas warsztatów dzieci razem z rodzicami napiszą opowiadanie. Pisarka i poetka będzie też podpisywała swoje książki.

at

2016-03-30 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Targi Książki w Katowicach. Czytanie jest modne!

W dniach 20-22 września 2013 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek” w Katowicach odbędzie się kolejna, trzecia edycja Targów Książki w Katowicach. Wydarzenie to gromadzi każdego roku tłumy czytelników i miłośników książek nie tylko z województwa śląskiego, ale także z całej Polski. Z roku na rok oferta wydawców i instytucji kultury jest coraz bardziej różnorodna, dzięki czemu targi stają się jeszcze atrakcyjniejsze i przyciągają coraz większą liczbę zwiedzających.

Tegoroczne Targi książki w Katowicach będą się odbywać pod patronatem Anny Komorowskiej, Małżonki Prezydenta RP oraz przy wsparciu partnerów targów - instytucji branżowych i regionalnych. Natomiast organizatorami tego wydarzenia, jak co roku, będą Uniwersytet Śląski, Miasto Katowice oraz Expo Silesia. Obok szerokiej oferty przygotowanej przez wydawnictwa, III edycja targów będzie obfitować w bogaty program wydarzeń towarzyszących. Znajdą się w nim miedzy innymi liczne spotkania z autorami, panele dyskusyjne, różnego rodzaju warsztaty i akcje czytelnicze oraz wiele innych atrakcji inspirowanych literaturą. Dla nauczycieli i bibliotekarzy zostały przewidziane szkolenia i wykłady, na których będą mieli okazję dowiedzieć się w jaki sposób zachęcić dzieci do czytania książek oraz odkrywania walorów edukacyjnych w tekstach literackich. Wydawcy natomiast będą mieli możliwość uczestniczenia w szkoleniach związanych między innymi z promocją w mediach społecznościowych. Dla dzieci również przygotowano szereg atrakcji, wśród których znajdą się zajęcia „Bajkowa gimnastyka języka” a także liczne konkursy i zabawy. W tym samym czasie rodzice będą mogli poznać „Korzyści skryte w logopedycznej bajce terapeutycznej” oraz zaznajomić się z książkami, które są najbardziej odpowiednie dla ich dzieci. Na tegorocznych targach nie zabraknie też konkursu na najlepszy blog książkowy eBuka. Odbędzie się także szkolenie dla blogerów, którego tematem będą działania związane z promocją bloga w Internecie. Dla tych, którzy interesują się fantastyką przewidziane zostały panele dyskusyjne i wykłady, których organizatorem jest Śląski Klub Fantastyki. Uczestnicy wysłuchają między innymi prelekcji na temat wampiryzmu w historii i literaturze, sposobu budowania emocji w świecie fantastycznym oraz odkryć i wynalazków science fiction. Gośćmi uczestniczącymi w prelekcjach i spotkaniach będą m.in. Piotr W. Cholewa, Ewa Białołęcka, Rafał Kosik, Robert Wegner oraz Anna Kańtoch. Spotkania autorskie, to wydarzenia, które zawsze cieszą się dużą popularnością. W tym roku zwiedzający Targi Książki będą mieli okazję porozmawiać m.in. z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, Anną Łaciną, Anną Szepielak, Iwoną Banach, Katarzyną Zyskowską-Ignaciak, Zbigniewem Białasem czy Mariuszem Czubajem. Targi Książki w Katowicach to także sposobność do zapoznania się z nowościami wydawniczymi, nabycia interesujących książek - nie tylko w formie tradycyjnej, ale także tych elektronicznych, oraz przede wszystkim propagowanie mody na czytanie. Targi są również doskonałą okazją dla wystawców do promowania swoich produktów, przedstawienia oferty i zyskania tym samym nowych odbiorców i większej rozpoznawalności na rynku. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tegorocznych Targach Książki - prawdziwym festiwalu kultury!
CZYTAJ DALEJ

Nowenna za dusze czyśćcowe

[ TEMATY ]

nowenna

dusze czyśćcowe

Adobe Stock

Nowennę za dusze czyśćcowe można odprawiać w dowolnym czasie w celu uproszenia nieba dla nich oraz jakiejś łaski przez ich wstawiennictwo. Można ją odprawić po śmierci bliskiej nam osoby albo w rocznicę jej śmierci. Szczególnie zaleca się odprawienie nowenny przed liturgicznym wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada), wówczas rozpoczynamy ją 24 października.

AUTOR: Zgromadzenie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych: wspomozycielki.pl; apdc.wspomozycielki.pl
CZYTAJ DALEJ

Psycholog: adopcja błogosławieństwem dla dzieci, którymi m.in. nie zaopiekowali się naturalni rodzice

2024-11-07 16:51

[ TEMATY ]

adopcja

Radom

psycholog

fotolia.com

- Dzięki adopcji dzieci mogą znaleźć się w kochającej rodzinie - powiedziała Monika Dudek, która jest psychologiem w Katolickim Ośrodku Adopcyjnym w Radomiu, działającym przy Caritas Diecezji Radomskiej. 9 listopada będziemy obchodzić Światowy Dzień Adopcji, którego celem jest popularyzacja adopcji w społeczeństwie oraz uświadomienie, jak ważną rolę spełniają rodziny adopcyjne.

Zdaniem Moniki Dudek trzeba wykorzystać każdą okazję do tego, aby przypominać o adopcji, że są dzieci, które czekają na to, że ktoś je pokocha. Mówi, że adopcja jest w pewnym sensie błogosławieństwem dla dzieci, którymi nie zaopiekowali się naturalni rodzice lub, które zostały dotknięte nieszczęściem utraty rodziców. - Dzięki adopcji dzieci mogą znaleźć się w kochającej rodzinie, znaleźć dom i ciepło. W tym okresie warto podkreślić, jak ważną rolę odgrywa rodzina adopcyjna, jak ważna jest adopcja i jednocześnie podziękować właśnie tym rodzinom adopcyjnym za ich miłość, wytrwałość, zaangażowanie, otwarte serca, jakie wkładają w proces wychowywania dzieci - podkreśliła.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję