ANNA WYSZYŃSKA: – Wspominamy zmarłą w Wielkanoc Matkę Angelikę, założycielkę największej telewizji religijnej na świecie – EWTN. Jak doszło do zaproszenia Ojca do programu Matki Angeliki?
Reklama
O. SZYMON STEFANOWICZ OSPPE: – Jestem kapłanem już blisko 52 lata i czasem nazywają mnie misjonarzem świata, ponieważ głosiłem słowo Boże w USA i Kanadzie, potem w Singapurze, Australii i na Filipinach. Kiedy byłem w USA, słyszałem oczywiście o stacji telewizyjnej założonej w 1981 r. przez Matkę Angelikę i wiedziałem, że to dzieło rozpoczęło się w garażu, a obecnie obejmuje zasięgiem 4/5 globu.
Znałem także autorski program Matki Angeliki – live-show, nadawany na żywo w formie rozmowy z zaproszonym gościem. Kiedyś otrzymałem zaproszenie do jej programu. Myślę, że powodem było głębokie nabożeństwo Matki Angeliki do Matki Bożej. Matka pytała o Jasną Górę i Cudowny Obraz Jasnogórski, o cuda duchowe i fizyczne, które się tutaj dokonują. Zainteresowała ją tradycja grania fanfar na żywo przez zakonników podczas odsłaniania i zasłaniania Cudownego Obrazu. Pytała również o ks. Jerzego Popiełuszkę, z którym odprawiałem Mszę św. na Jasnej Górze podczas pielgrzymki Solidarności w trzecią niedzielę września w 1983 r. Pytała, czy był on męczennikiem za wiarę. Na pamiątkę tego programu podarowałem jej gobelin z Matką Bożą, medalion oraz książkę. Było to 17 grudnia 1998 r. Potem byłem zaproszony do EWTN jeszcze 12 razy, by odprawiać Msze św. z kazaniem. Msze św. transmitowane przez EWTN odprawiali także paulini: o. Michał Legan oraz dwaj ojcowie z Doylestown – Amerykańskiej Częstochowy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Na czym polegał fenomen Matki Angeliki, skromnej klaryski od Wieczystej Adoracji, która założyła i poprowadziła tak wielkie dzieło?
– Matka Angelika była niezwykłą osobą, nie tylko założyła potężną stację telewizyjną i radiową, ale też zbudowała sanktuarium Wieczystej Adoracji w Hanceville, w stanie Alabama. Dwukrotnie była przyjęta przez Jana Pawła II, który podarował jej monstrancję z Nowej Huty. To zakonnica znana na całym świecie. Potrafiła ukazać piękno wiary i Kościoła językiem prostym, trafiającym do ludzi. Jej wypowiedzi płynęły z serca i były głęboko przemodlone, towarzyszyło im Boże natchnienie. Otrzymała łaskę od Boga i jej nie zmarnowała.
– Jak można oglądać w Polsce telewizję EWTN?
– Jest dostępna przez telewizję satelitarną. Telewizja EWTN ma także swoje strony w Internecie, na Facebooku oraz kanale YouTube. W tych dniach znajdziemy tam wiele wspomnień poświęconych Założycielce.