Reklama

Niedziela Lubelska

W promieniach Miłosierdzia

W 110. rocznicę nadania praw miejskich Puławy zostały zawierzone Bożemu Miłosierdziu

Niedziela lubelska 17/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Paweł Wysoki

Przez miasto Puławy przeszła procesja z obrazem Jezusa Miłosiernego

Przez miasto Puławy przeszła procesja z obrazem Jezusa Miłosiernego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na prośbę władz miasta z prezydentem Januszem Groblem, akt zawierzenia Puław i ziemi puławskiej dokonał się podczas uroczystości odpustowych w parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, klęcząc przed wizerunkiem Jezusa Miłosiernego i Najświętszym Sakramentem oraz przyzywając wstawiennictwa apostołów miłosierdzia: św. Faustynę Kowalską, św. Jana Pawła II i bł. ks. Michała Sopoćko, powierzył Bogu społeczność miasta i regionu. – Zawierzamy Twemu Miłosierdziu naszą małą ojczyznę, władze i instytucje, urzędy i zakłady pracy, szkoły i szpitale, parafie i zgromadzenia zakonne, wszystkich mieszkańców poczynając od najmłodszych pod sercami matek, przez dzieci, młodzież, dorosłych, rodziny, osoby chore, cierpiące i bezrobotne. W Twym nieskończonym Miłosierdziu zanurzamy tych, którzy pobłądzili na drogach życia. Zawierzamy dziś losy świata i człowieka, ufając, że w Tobie zawsze odnajdziemy źródło nadziei i ufności – mówił bp Artur Miziński.

Historyczna uroczystość

Zawierzenie miasta poprzedziło triduum, które w jubileuszowym kościele poprowadził ks. Stanisław Gurba z diecezji sandomierskiej. Przybliżając wiernym sposoby czynienia miłosierdzia modlitwą, słowem i czynem, Rekolekcjonista modlił się wraz z całą społecznością Puław m.in. podczas Godzinek o Bożym Miłosierdziu, Drogi Światła i nabożeństwa uwielbienia Miłosierdzia Bożego. Podczas głównej uroczystości, w wypełnionym po brzegi kościele pw. Miłosierdzia Bożego, proboszcz ks. Andrzej Sternik prosił bp. Artura Mizińskiego o modlitwę i błogosławieństwo, by promienie Jezusa Miłosiernego objęły każdego mieszkańca puławskiej ziemi. Wraz z duchowieństwem i włodarzami miasta modliły się siostry benedyktynki misjonarki, a także przedstawiciele licznych instytucji i urzędów. Wszyscy znaleźli się w „kościele pod lasem”, by w szkole Chrystusa uczyć się sposobów szerzenia Miłosierdzia Bożego we wszystkich środowiskach życia i pracy. Na zakończenie Eucharystii wierni przeszli w uroczystej procesji; podążając za niesionym na ramionach młodzieży wizerunkiem Jezusa Miłosiernego oraz za relikwiami apostołów miłosierdzia dali świadectwo wiary i ufności. Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wyjątkowej uroczystości podziękował Ksiądz Proboszcz. Szczególne słowa wdzięczności skierował do włodarzy miasta, którzy poprzez postawę i podejmowane decyzje potwierdzają miłość do swojej ziemi oraz dają świadectwo troski o człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wieczorem społeczność miasta ponownie zgromadziła się w jubileuszowej świątyni, by wziąć udział w koncercie poświęconym 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz 110. rocznicy nadania praw miejskich Puławom. W murach kościoła donośnie zabrzmiało „Te Deum” Antoniego Brucknera oraz symfonia G-mol Wolfganga Amadeusza Mozarta. Podniosłe utwory wykonali soliści z filharmonii z Poznania, Chór i Orkiestra Teatru Muzycznego w Lublinie oraz Chór Akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im św. Jana Pawła II.

W szkole Miłosierdzia

Modlitewne spotkanie z biskupem, który w swoim pasterskim zawołaniu ma słowa „Zaufałem Miłosierdziu Twemu” stało się okazją do refleksji nad sposobami szerzenia orędzia Miłosierdzia Bożego w codziennym życiu. Bp Artur Miziński wzywał wszystkich, by nie lękali się być świadkami miłosiernej miłości wobec braci. Za św. Faustyną przypomniał, że istnieje cała sieć sposobów czynienia miłosierdzia. Wskazanymi przez samego Jezusa są: czyn, słowo i modlitwa.

Bp Artur Miziński podkreślał, że miłosierdzie to droga, która łączy serce człowieka z Bogiem; sprawia, że dokonuje się wewnętrzna przemiana nie tylko człowieka obdarzonego pomocą, ale też świadczącego miłosierdzie. Jak mówił, pierwszy sposób wymaga, aby w życiu kierować się miłością i miłosierdziem, czyli wypełniać przykazanie miłości Boga i bliźniego. – W odpowiedzi na miłość Boga mamy wypełniać to posłanie poprzez świadczenie uczynków miłosierdzia, stając się współpracownikami samego Boga. To trudne zadanie, ale warto je podejmować – podkreślał. Drugi sposób to słowo. Jezus wielokrotnie mówił s. Faustynie, że nie może otrzymanych łask zatrzymywać dla siebie, ale musi dzielić się nimi z innymi duszami. – Jak najwięcej osób powinno dowiedzieć się o Bożym Miłosierdziu. To zadanie powierzone jest kapłanom, ale ci nie zawsze mają dostęp do wszystkich środowisk. Dlatego każdy człowiek, który doświadczył Bożego Miłosierdzia, powinien być Jego świadkiem w miejscu codziennej pracy i życia – podkreślał. Jako trzeci sposób wskazał modlitwę, zwłaszcza tę przekazaną światu przez Jezusa za pośrednictwem pokornej zakonnicy, sekretarki Bożego Miłosierdzia. – Z Koronką do Miłosierdzia Bożego wiążą się szczególne łaski, których nie można zmarnować – apelował Ksiądz Biskup.

Bp Artur Miziński podziękował włodarzom miasta za to, że w czasach spychania wiary na margines życia zdecydowali się powierzyć losy Puław Miłosierdziu Bożemu. – Ufam, że to szczególne świadectwo wiary zostanie wszystkim wynagrodzone przez Boga bogatego w Miłosierdzie – mówił Pasterz.

2016-04-21 11:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedziela Miłosierdzia Bożego – świętem Caritas

[ TEMATY ]

Caritas

miłosierdzie

Archiwum Caritas Archidiecezji Przemyskiej

Caritas promuje dzieła miłosierdzia

Caritas promuje dzieła miłosierdzia

Najbliższa niedziela – druga Niedziela Wielkanocna – rozpocznie 70. Tydzień Miłosierdzia. W liście pasterskim z tej okazji biskupi dziękują wiernym za wszystkie dzieła miłosierdzia, szczególnie zaś za inicjatywy Caritas, które ukazują „jak wiele wrażliwości i dobra kryje się w sercu człowieka żyjącego na co dzień duchem Ewangelii”.

Święto Miłosierdzia Bożego to także święto Caritas, która przez swoja posługę upodabnia się do uczniów Chrystusa. Tydzień Miłosierdzia jest również wezwaniem do refleksji, rozejrzenia się wokół i dostrzeżenia tych, którzy szczególnie potrzebują naszej pomocy.
Obchody Tygodnia Miłosierdzia odbywają się przede wszystkim w diecezjach. Zazwyczaj przewodniczy im biskup diecezjalny, a organizują je diecezjalne Caritas. Jest to zawsze okazja do radosnego i świątecznego spotkania tych, którzy na co dzień oddają się pracy charytatywnej, niosąc pomoc bliźnim. Chodzi tu przede wszystkim o wolontariuszy, zwłaszcza tych, którzy pracują w Szkolnych Kołach i Parafialnych Zespołach Caritas.
To także święto wszystkich, którzy czują się wewnętrznie wezwani do tego, żeby naśladować Chrystusa, jako Dobrego Samarytanina. Dla samej Caritas jest to natomiast okazja do wyrażenia wdzięczności ofiarodawcom.
Tegoroczny Tydzień Miłosierdzia jest wyjątkowy ze względu na kanonizację błogosławionego Jana Pawła II, który dla Caritas stał się żywym wzorem, zachętą, orędownikiem i drogowskazem działalności charytatywnej.
- Caritas z radością przyjęła decyzję Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, aby patronem tegorocznego święta Caritas, wypadającego w dniu kanonizacji Jana Pawła II, jak też patronem całego Tygodnia Miłosierdzia, był właśnie Jan Paweł II jako świadek miłosierdzia – mówi ojciec Hubert Matusiewicz, sekretarz Caritas Polska.
W liście pasterskim na drugą Niedzielę Wielkanocną, biskupi podkreślają, że Jan Paweł II wielokrotnie wzywał do bycia apostołem i świadkiem Bożego Miłosierdzia. „Poprzez świadectwo życia, słowo i żarliwą modlitwę, stał się tak czytelnym znakiem Boga dla świata. Jako pasterz Kościoła przewodniczył mu przez 27 lat, a na progu trzeciego tysiąclecia zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu” - piszą biskupi.
Caritas Polska współdziała z 44 Caritas diecezjalnymi, powołanymi przez biskupów diecezjalnych jako autonomiczne struktury charytatywne. Wspiera je w wykonywaniu zadań związanych z bezpośrednią pomocą potrzebującym i pełni rolę koordynującą, z zachowaniem zasady pomocniczości.
Caritas koncentruje swoją działalność wokół następujących priorytetów: wsparcie rodziny, dzieci i młodzieży, ochrona życia, pomoc ubogim, bezdomnym, chorym starszym i niepełnosprawnym, migrantom i uchodźcom oraz poszkodowanym w sytuacjach kryzysowych.
Caritas wspomaga potrzebujących poprzez wolontariuszy, którzy stanowią jej potencjał i siłę na całym świecie. W Polsce są oni zrzeszeni w Szkolnych Kołach oraz Parafialnych Zespołach Caritas. Caritas rozumie swoją misję nie tyle jako powinność, zadanie czy pracę, ale jako charyzmat, służbę i sposób życia.

CZYTAJ DALEJ

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem świdnickim - oskarżenia były fałszywe!

2024-04-18 08:02

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

screen/Youtube

We wtorek 16 kwietnia w Sądzie Okręgowym w Świdnicy zakończyła się sprawa przeciwko "Gazecie Wyborczej" i dziennikarce Ewie Wilczyńskiej - zastępcy redaktora naczelnego wrocławskiego oddziału gazety o naruszenie dóbr osobistych biskupa Marka Mendyka. Bp Mendyk wygrał kolejny proces.

W sierpniu 2022 r. na łamach tygodnika „Newsweek” i portalu „Onet” pojawił się wywiad z Andrzejem Pogorzelskim, który oskarżył duchownego o molestowanie go w dzieciństwie. Mimo przedawnienia i braku dowodów informację szybko podchwyciły inne media, w tym „Gazeta Wyborcza”, wywołując poruszenie w opinii publicznej i falę hejtu wylewaną na biskupa świdnickiego.

CZYTAJ DALEJ

Siedlce: Pogrzeb dzieci utraconych

2024-04-26 18:01

[ TEMATY ]

pogrzeb

dzieci utracone

Siedlce

Magdalena Pijewska

- Jeśli rodzicami byliście przez pięć czy dziesięć minut, to rodzicami zostaliście na wieczność - wskazał ks. kanonik Jacek Sereda podczas Mszy św. w katedrze siedleckiej. Dziś odbył się pogrzeb 20 dzieci. Podczas liturgii modlono się dar pokoju i nadziei dla rodziców przeżywających ból po stracie dziecka.

Ks. Jacek Sereda, w nawiązaniu do odczytanej Ewangelii, wskazał, że bardzo ważne jest przeżycie okres żałoby, smutku. - To jest czas na nasz żal i łzy; ale Pan Jezus mówi do nas „nie trwóż się”. To mówi Ten, który Zmartwychwstał, jest zwycięzcą nad śmiercią - wskazał ks. Sereda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję