Parafii i świątyni patronuje św. Jan Chrzciciel. Ma też swój kościół filialny w Biskupicach pw. św. Wojciecha, biskupa i męczennika. Natomiast jej proboszczem od roku 2004 jest ks. kan. Jan Lisiecki, który z wielką troską nie tylko otacza duszpasterską opieką powierzonych mu wiernych, ale również gospodarską ręką czuwa nad materialnymi wyzwaniami. Widać to na pierwszy rzut oka, kiedy tylko ktoś pojawi się w tej urokliwej i malowniczej miejscowości usytuowanej w dekanacie porajskim na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, pół godziny jazdy autem z Częstochowy.
Warto zaznaczyć, że w parafii tej ma swoją siedzibę jedyna w Polsce Wspólnota Małych Sióstr i Braci Baranka. W każdym razie cała wspólnota parafialna jest gotowa, by przeżywać centralne uroczystości jubileuszowe.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jubileusz
Reklama
Świętowanie jubileuszu 100-lecia parafii rozpoczęto 21 czerwca 2015 r. Zostanie ono zakończone 3 lipca br. Odbyło się już wiele różnego rodzaju wydarzeń związanych z tą rocznicą. 25 czerwca w sali remizy Ochotniczej Straży Pożarnej ma miejsce jubileuszowa sesja historyczna zorganizowana przez parafię oraz Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie, którego dyrektorem jest ks. prał. dr hab. Marian Duda (mieszka w Choroniu). Rozpocznie się ona o godz. 10, a prelegentami będą m.in.: ks. kan. dr Jacek Kapuściński, dyrektor Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej i profesor WIT, oraz ks. prał. dr Stanisław Jasionek, dyrektor Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego w Częstochowie i profesor WIT.
Ważnym punktem sesji jest promocja książki ks. prof. Mariana Dudy pt. „Brama do nieba na jurajskim wzgórzu. Dzieje parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Choroniu 1916-2016”.
Msza św. jubileuszowa zostanie odprawiona 26 czerwca br. Przewodniczył jej będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
Nieco historii
Parafię w Choroniu powołał do istnienia bp Augustyn Łosiński pod koniec czerwca 1916 r., wydzielając jej teren z parafii Przybynów. Od XVI stulecia w Choroniu istniała filia macierzystej parafii. Miała swojego księdza, którego wspomagali miejscowi dziedzice.
W czasie II wojny światowej, w roku 1942, z zachodniej części parafii Choroń wyodrębnio ekspozyturę, a następnie parafię w sąsiednim Poraju, który był wraz z okolicą oddzielony od kościoła parafialnego okupacyjną granicą Generalnej Guberni. Po zakończeniu wojny, w związku z brakiem kapłanów, parafię Choroń połączono na mniej więcej rok z parafią w Poraju.
Funkcję zaś kościoła filialnego pełniła istniejąca od roku 1595 w Choroniu kaplica murowana. Wielokrotnie ją rozbudowywano. W każdym razie aktu poświęcenia kościoła parafialnego dokonał bp Franciszek Musiel 19 kwietnia 1976 r., a kościoła w Biskupicach abp Stanisław Nowak 5 lipca 1998 r.