Kościoły mistrzejowickie pw. św. Maksymiliana i Matki Bożej Nieustającej Pomocy przyjęły głównie Francuzów, Nigeryjczyków, Białorusinów i Polaków. W Arce Pana zagościli pielgrzymi obrządku grekokatolickiego z Ukrainy i innych krajów zza naszej wschodniej granicy. Do parafii św. Józefa na os. Kalinowym przyjechali młodzi z Ukrainy i Francji. U Ojców Cystersów w Mogile i parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej znajdowało się Czeskie Narodowe Centrum z blisko 5 tysiącami mieszkańców.
Parafia Miłosierdzia Bożego na os. Wzgórza Krzesławickie gościła pielgrzymów ze Wspólnoty Emmanuel oraz Drogi Neokatechumenalnej. Przybyli członkowie tych wspólnot z USA, Czech, Holandii, Litwy, Portugalii, Belgii, Francji, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Włoch i Filipin.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Księża Pallotyni z parafii Matki Bożej Pocieszenia przyjęli młodych z Polski, Ukrainy, Rosji i Meksyku. Parafia św. Judy Tadeusza w Czyżynach ugościła międzynarodową wspólnotę ewangelizacyjną Shalom oraz młodzież z Brazylii i Palestyny. Natomiast parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa na os. Górali – Rosjan, Hiszpanów, Meksykanów, Łotyszy, Francuzów i pielgrzymów z Turkmenistanu. Po wszystkich parafiach rozmieszczone zostały również mniejsze grupy oraz indywidualni pielgrzymi z wielu innych krajów świata.
Jedność w różnorodności
Reklama
Ulicami i osiedlami Nowej Huty każdego dnia przemieszczali się uśmiechnięci młodzi ludzie, wzajemnie się pozdrawiając. Ich radości doświadczali również mieszkańcy, którzy przyjmowali gości w swoich domach. Wszyscy mogli zobaczyć Żywy Kościół. Różnorodny, a jednak ten sam, bo pielgrzymi przyjechali tu z powodu Jezusa.
Różnorodność języków i narodów zaowocowała wieloma wydarzeniami, które odbywały się na terenie dzielnic nowohuckich. Modlitwa, poranne katechezy, koncerty, tańce, śpiew, musicale, wspólna zabawa, rozmowy i zwiedzanie towarzyszyły uczestnikom od wczesnego rana do późnych godzin wieczornych. Wspólnota Emmanuel prowadziła na łące obok Nowohuckiego Centrum Kultury – Festiwal Młodych. Było to miejsce, które każdego dnia gromadziło mieszkańców i pielgrzymów na wspólnej modlitwie i radosnej agapie.
Niosą Miłość
27 lipca w kościele pw. św. Józefa na os. Kalinowym, w ramach Festiwalu Młodych ŚDM, odbyło się wyjątkowe spotkanie wolontariuszy Caritas z kard. Luisem A. Tagle, który jest arcybiskupem Manili i jednocześnie przewodniczącym Caritas Internationalis, a także najpopularniejszym kardynałem na Facebooku, znanym szczególnie ze swojego pogodnego usposobienia i dobrego kontaktu z młodzieżą, która nazywa go „Chito” tzn. Wielki.
Reklama
Hierarcha spotkał się z młodymi działającymi w Caritas m.in. w Iraku, Wenezueli, Libanie, Salwadorze, Senegalu, Kanadzie, Nowej Zelandii, Luksemburgu, Anglii i Polsce. Zwrócił uwagę na to, że to właśnie młodzi mają być siłą i misją miłości, misją Caritas w świecie: – Młodość to etap życia, który się nie powtórzy. Odkryjcie błogosławieństwo i łaskę bycia młodym! – apelował. Podkreślił, że Bóg wzywa młodych, by wykorzystali ten etap życia, żeby służyć innym ludziom.
Istotną częścią wydarzenia były świadectwa i wymiana doświadczeń wolontariuszy. Gościem specjalnym był również ks. Paul Karam, dyrektor Caritas Liban, który na zakończenie poprowadził modlitwę o światło dla wszystkich wolontariuszy Caritas, a także o pokój na świecie, szczególnie na Bliskim Wschodzie.
Wygrali Włosi
Kolejnym wydarzeniem w ramach Festiwalu Młodych ŚDM, które miało miejsce w Nowej Hucie, był turniej piłki nożnej Copa Católica. Rozgrywki drużyn z Europy i Ameryki Południowej odbyły się na obiektach Centrum Rozwoju Com Com Zone w dniach 26 i 27 lipca. Ciekawostką było to, że drużyny mogły być mieszane pod względem płci, wieku jak i narodowości. Stąd w konkursie wzięli udział pielgrzymi z 25 krajów, tworząc 48 mieszanych drużyn.
Warto zauważyć, że jedyną drużyną składającą się z sióstr zakonnych były Serafitki z Krakowa. Pierwszy mecz z włoską drużyną Clan Lybra siostry zremisowały, a następne z Brazylią i Ekwadorem, niestety, przegrały i odpadły z turnieju. Ukazały jednak piękne świadectwo wiary i życia wspólnotowego. Ich radość, uśmiech, wzajemne wsparcie, pomoc i szacunek dla przeciwnika były doskonałą lekcją bycia prawdziwym chrześcijaninem.
Trzecie miejsce w mundialu zdobyła ekipa Swedish Young Catholics, a w finale drużyna Sassuolo z Italii pokonała francuską ekipę Fondacio. Dwudniowe zmagania dały możliwość zdrowej rywalizacji, gry fair play i wzajemnego poznania się uczestników.