Węgry
Departament ds. Prześladowanych Chrześcijan
Węgierski rząd planuje utworzenie specjalnego Departamentu ds. Prześladowanych Chrześcijan z budżetem wynoszącym 3 mln euro. Główne zadanie nowej jednostki to pomoc chrześcijanom doświadczającym przemocy i ucisku w różnych stronach świata. Pomysł narodził się po spotkaniu węgierskiego premiera Viktora Orbána z papieżem Franciszkiem i bliskowschodnimi patriarchami w Rzymie. Według ambasadora Węgier przy Stolicy Apostolskiej, jest to również owoc wieloletniej pomocy rządu dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
KAI
Belgia
Walka o religię w szkole
W Belgii trwa batalia o nauczanie religii w szkołach. Formalnie rzecz biorąc, wierzący mają prawo do 1 godziny tego przedmiotu w szkołach publicznych i 2 w szkołach wyznaniowych. W rzeczywistości jednak niektóre placówki oświatowe w ogóle nie przewidują nauczania religii, w innych utrudnia się nauczycielom prowadzenie lekcji. W najlepszym wypadku wywiera się nacisk na rodziców, aby dobrowolnie zrezygnowali z posyłania dzieci na religię i zamiast tego wybrali zajęcia z filozofii i wychowania obywatelskiego. Ostatnio wnioskowała o to otwarcie Federacja Stowarzyszeń Rodziców Szkół Publicznych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W trybie pilnym spotkała się w Brukseli Rada Zwierzchników Religijnych. Obok Kościoła katolickiego i głównych wyznań chrześcijańskich reprezentowani są w niej również belgijscy żydzi i muzułmanie. Jednogłośnie sprzeciwili się oni próbom usunięcia religii ze szkoły. Postępując w ten sposób, nie uda się wypracować zgodnego współistnienia przedstawicieli różnych wyznań i światopoglądów – uważają sygnatariusze wspólnego oświadczenia.
KAI
Niemcy
W niemieckich kościołach najwięcej Polaków
W Niemczech największą liczebnie grupę katolików obcokrajowców stanowią Polacy. Według danych sekretariatu generalnego Konferencji Episkopatu Niemiec (DBK), jest ich ok. 1,18 mln, co stanowi 5 proc. z 23,76 mln wszystkich wiernych Kościoła rzymskokatolickiego w tym kraju.
Podane przez sekretariat episkopatu Niemiec dane odnośnie do katolików obcojęzycznych w tym kraju są podzielone na grupy katolików z jednym paszportem (bez niemieckiego), z 2 paszportami (niemieckim jako drugim) oraz sumę obu grup. W statystyce nie uwzględnia się jako obcokrajowców obywateli polskich, którzy wyjechali w latach 80. XX wieku na tzw. pochodzenie. W tej grupie 1,2 mln osób posiada 2 paszporty – niemiecki i polski – ale ten fakt nie jest uwzględniany, gdyż podali się za Niemców i nie bierze się pod uwagę tego, że nadal mają polskie obywatelstwo.
KAI
* * *
Na kryzys cywilizacji trzeba odpowiedzieć cywilizacją miłości.
Krótko
• Parlament Ukrainy potępił lipcowe decyzje Senatu i Sejmu RP w sprawie zbrodni wołyńskiej, uznając, że określenie jej mianem ludobójstwa jest „upolitycznianiem historii” i przekreśla osiągnięcia wieloletniego dialogu historycznego na ten temat.
• W Moskwie doszło do dziwnego wypadku. Oficjalny samochód rosyjskiego prezydenta został staranowany przez inny pojazd. Putina nie było w limuzynie, zginął natomiast jej kierowca.
Reklama
• Rosyjskie MSZ domaga się od Polski ukarania osób, które niszczą nagrobki radzieckich żołnierzy. Przypomina, że do aktu wandalizmu doszło ostatnio 5 września br. w Poznaniu.
• Partia Angeli Merkel CDU zanotowała w wyborach lokalnych w Meklemburgii symptomatyczną porażkę. Zajęła dopiero 3. miejsce, a wyprzedziły ją SPD (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec) i nowa siła polityczna – AfD (Alternatywa dla Niemiec).
• W Londynie przebywali z pilną wizytą szefowie polskiego MSZ i MSWiA – Witold Waszczykowski i Mariusz Błaszczak. Miała ona związek z kolejnym chuligańskim atakiem na Polaków na Wyspach. Ministrowie tłumaczyli, że celem wizyty było sprawdzenie, czy brytyjskie służby bezpieczeństwa chronią Polaków i czy są oni traktowani tak samo jak Brytyjczycy.
• UNICEF przedstawił raport o sytuacji dzieci w krajach ogarniętych konfliktami zbrojnymi. Wynika z niego, że domy musiało opuścić 28 mln dzieci. 11 mln szuka schronienia za granicą swojego kraju, a 17 mln – we własnym kraju.
• Izrael rozpoczął budowę podziemnej betonowej bariery, która ma przebiegać wzdłuż granicy ze Strefą Gazy. Ma ona powstrzymać Hamas przed budową tuneli z terytorium palestyńskiego.
• Japonia się zbroi. Premier tego kraju chce wzrostu budżetu obronnego do wysokości 51 mld dol. Jako potencjalnych przeciwników Japonii wymienia się Chiny i Koreę Płn.