Mole spożywcze to spory problem. Są wstrętne, szybko się rozmnażają i trudno się ich pozbyć. Walka z nimi przypomina czasem walkę z wiatrakami – myślałaś, że już je wytępiłaś, a po kilku tygodniach nagle jakiś „motylek” znowu fruwa po kuchni. Jeśli chce się z nimi wygrać, trzeba sięgnąć po radykalne metody.
Samice moli składają bardzo wiele jajeczek – od 100 do 400. Mogą je zostawić nie tylko tam, gdzie znajduje się jedzenie, ale w dowolnym miejscu, np. w szparach szafek albo za rzadko odsuwaną lodówką. Dorosłe osobniki żyją od 5 do 7 dni, ale larwy mogą się wylęgnąć z jajeczek nawet po wielu tygodniach. Jajeczka są bardzo małe i mają ciemnobrązowy kolor, więc łatwo je przeoczyć. Dorosłe osobniki nie jedzą, korzystając z zapasów poczynionych w stanie larwalnym. Natomiast larwy są bardzo żarłoczne. Najbardziej lubią produkty zbożowe (zwłaszcza kasze), orzechy, suszone owoce, przyprawy, ale mogą się zagnieździć np. w psiej karmie albo okruchach chleba. Po wylęgnięciu się z jajeczek pełzną w poszukiwaniu jedzenia. Potrafią się przemieszczać po pionowych powierzchniach i po suficie. Z łatwością robią otwory w foliowych opakowaniach i wciskają się pod niedokręcone pokrywki na słoikach. Z tego powodu nie można założyć, że fabrycznie zapakowane produkty albo jedzenie zamknięte w pojemnikach są na pewno wolne od moli.
Jeśli ci nieproszeni goście zawitali do twojego domu, powinnaś zarezerwować sobie kilka godzin na generalne porządki. Trzeba wyjąć z szafek wszystkie produkty spożywcze i dokładnie sprawdzić, czy nie mają w środku przyczajonych owadów, jajeczek, larw ani oprzędów („pajęczynek”) wytwarzanych przez larwy. Zainfekowane produkty należy od razu wynieść do śmietnika na zewnątrz budynku. Pozostałe najlepiej schować do lodówki. Jeśli przeoczyłaś jakąś larwę albo jajeczko, w niskiej temperaturze nie przejdą one w następne stadium rozwoju i szybko zakończą swój żywot. Szafki trzeba dokładnie umyć wodą z detergentem. Warto też kupić lepy na mole. Są one niedrogie i nietoksyczne, przyciągają osobniki męskie feromonami. Żeby problem nie powracał, trzeba jeszcze przez kilka tygodni (najlepiej przez pół roku) przechowywać jedzenie w lodówce. Na wszelki wypadek warto wkładać tam – przynajmniej na kilka dni – wszystkie zakupione produkty, które są jadalne dla moli, bo może przywędrowały one do ciebie właśnie z tego sklepu, w którym zwykle robisz zakupy. Dobrze też mieć nawyk dokładnego oglądania tego, co się kupuje. Ale jeśli kiedykolwiek miałaś w domu mole, to pewno masz również ten nawyk.
Pomóż w rozwoju naszego portalu