Reklama

Aspekty

Akademia im. Jakuba z Paradyża

W maju 2016 r., po wieloletnich staraniach kadry naukowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał ustawę powołującą Akademię im. Jakuba z Paradyża.
15 lipca decyzją ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina na stanowisko rektora Akademii im. Jakuba z Paradyża została powołana prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 38/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

akademia

Akademia im. Jakuba z Paradyża, Dział Promocji

Akademia im. Jakuba z Paradyża

Akademia im. Jakuba z Paradyża

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Funkcję rektora prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska pełnić będzie od 1 września 2016 r. do 31 sierpnia 2017 r. Zanim projekt, przez ręce poseł Elżbiety Rafalskiej, trafił do Sejmu pracowało nad nim Kolegium Rektorskie, na którego czele stała rektor prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska. Fundamentem pod uczelnię akademicką, o którą kadra PWSZ starała się osiem lat były: rozwój pierwszoetatowej kadry naukowej, rozbudowa nowoczesnej infrastruktury oraz znaczący dorobek naukowy. Dodatkowym argumentem przemawiającym za utworzeniem samodzielnej uczelni był fakt, że Gorzów to było jedyne miasto wojewódzkie nie posiadające takiej jednostki publicznej. Jak rektor Skorupska-Raczyńska podkreślała w wielu wypowiedziach medialnych, powstanie Akademii nie było sprawą ambicji, a odpowiedzią na zaobserwowane w regionie zapotrzebowanie na placówkę kształcąca na wysokim poziomie. W mieście odnotowano niski dochód na jednego mieszkańca, co skutkowało tym, że potencjalni kandydaci na studia, nie mogąc wyjechać do dużych ośrodków akademickich, nie podejmowali studiów wyższych.

Kredyt na 3 lata

Mimo wielu starań tytuł akademii został przyznany uczelni na kredyt. Władze uczelni zostały zobowiązane do uzyskania w ciągu trzech lat uprawnień do nadawania tytułów doktora w dwóch kierunkach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ważnym aspektem dla powstania uczelni akademickiej jest zgromadzenie odpowiedniej kadry dydaktycznej. Obecnie na uczelni pracuje 192 pracowników naukowo-dydaktycznych. Wśród nich jest 20 profesorów zwyczajnych, 24 profesorów nadzwyczajnych doktorów habilitowanych, 90 doktorów i 58 magistrów, z których 162 osoby to pracownicy pierwszoetatowi.

Możliwości kształcenia

Obecnie uczelnia kształci na czterech wydziałach: humanistycznym, technicznym, ekonomicznym oraz administracji i bezpieczeństwa narodowego. W ramach tych jednostek naukę można pobierać na 13 kierunkach (energetyka, informatyka, inżynieria bezpieczeństwa, mechanika i budowa maszyn, ekonomia, rachunkowość i finanse, zarządzanie, administracja, bezpieczeństwo narodowe, filologia angielska i niemiecka, filologia polska, pedagogika, kulturoznawstwo, turystyka i rekreacja), na poziomie licencjackim, inżynierskim i magisterskim. Oprócz studiów w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym, uczelnia wychodząc naprzeciw osobom pracującym, stworzyła możliwość nauki w systemie 26+. Prowadzone są także kierunki we współpracy z uczelniami zagranicznymi– z Brandenburskim Uniwersytetem Technicznym w Cottbus (pedagogika) i Uniwersytetem Przykarpackim im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankowsku (zarządzanie). Studia te dają studentom możliwość uzyskania podwójnego dyplomu. Dodatkowo uczelnia współpracuje z 19 uczelniami zagranicznymi w ramach programu Erasmus+ oraz na podstawie umów partnerskich.

Nie tylko studia

Reklama

Znaczący dla rozwoju Akademii jest rozwój jednostek międzywydziałowych. Od 2011 r. w ramach struktur uczelnianych powstają różne ośrodki akademickie. Wśród jednostek naukowych znajduje się: Akademickie Centrum Badań Euroregionalnych oraz Akademickie Centrum Niemcoznawcze. Wśród jednostek edukacyjnych należy wymienić: Akademickie Centrum Kultury, Akademickie Centrum Sportu i Turystyki, Ośrodek Edukacji Politechnicznej „Czym skorupka za młodu”, Akademickie Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego, Akademicką Poradnię Językową oraz Szkołę Języka Polskiego dla Cudzoziemców. W 2000 r. uczelnia otworzyła także Wydawnictwo Naukowe, które od momentu założenia wydało 233 tytuły. Obecnie w ciągu roku w ramach Wydawnictwa wydaje się ok. 30 pozycji rocznie. W głównej mierze są to prace kadry naukowej: monografie, prace doktorskie i habilitacyjne oraz podręczniki.

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie, dzięki wieloletnim staraniom władz uczelni, znacząco rozbudowała swoją infrastrukturę. Do dyspozycji kadry naukowej oraz studentów jest jeden budynek administracyjny, pięć budynków dydaktycznych, laboratorium środowiskowe, Biblioteka Główna, Biblioteka Humanistyczna, hala sportowa wraz z wielofunkcyjnym boiskiem, zaplecze socjalne dla wykładowców oraz Dom Studenta.

Patron

Uczelnia wyższa, oprócz dbania o spełnianie wymogów formalnych, stara się kultywować wielowiekowe tradycje akademickie. Stąd zrodziło się pytanie o imię patrona, które najpierw zostało nadane Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, a obecnie zostało przeniesione na Akademię. Mimo wielu burzliwych dyskusji, rozmaitych propozycji oraz trudu włożonego w wyjaśnienie dokonanego wyboru, patronem Uczelni został Jakub z Paradyża.

Jakub z Paradyża (1381-1465) to średniowieczny filozof, teolog, myśliciel i naukowiec. Przyszedł na świat i wychowywał się w wiejskim gospodarstwie położonym między Międzyrzeczem, a Świebodzinem. W wieku dwudziestu lat wstąpił do klasztoru cystersów. W wieku czterdziestu lat pobierał naukę w Akademii Krakowskiej, gdzie także rozpoczął studia teologiczne i uzyskał promocję doktorską. Był wykładowcą na Akademii Krakowskiej. Następnie wykładał na Uniwersytecie Erfurckim, gdzie pełnił rolę dziekana i rektora. Jako student i wykładowca w środowisku akademickim spędził ponad dwadzieścia lat życia. Zajmował się głównie filozofią, dyscypliną kościelną oraz ekonomią. Pozostawił po sobie 500 rękopisów oraz 150 traktatów, kazań i pouczeń. Najwięcej zbiorów jego twórczości znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej, Bibliotece Opactwa Cystersów w Mogile, Bibliotece Seminarium Duchownego w Pelpinie oraz Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego. Jakub z Paradyża jest największym myślicielem związanym z ziemia Lubuską. Wywarł on znaczący wpływ na rozwój nauki średniowiecznej. Był osobą światłą i bardzo dbającą o rozwój intelektualny i duchowy. Miał ogromny wkład w rozwój nauki oraz kształtowania świadomości społecznej. Charakteryzował się wysokim poziomem moralnym oraz nowoczesną myślą. Bez wątpienia wszystkie te cechy wskazują na to, że jest on odpowiednim kandydatem na patrona uczelni wyższej, która swoim działaniem chce promować w środowisku akademickim wyżej wymienione wartości.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: utworzono akademię ds. życia ludzkiego i rodziny

[ TEMATY ]

akademia

Sondem/fotolia.com

Katolicy świeccy, w tym wielu byłych członków Papieskiej Akademii Pro vita utworzyło 28 października Akademię Jana Pawła II ds. Życia Ludzkiego i Rodziny (JAHLF). Celem tej instytucji ma być studium interdyscyplinarne i obrona życia ludzkiego na wszystkich etapach oraz studium małżeństwa i rodziny.

O jej utworzeniu jako świeckiej organizacji pozarządowej poinformował w Rzymie wybitny austriacki filozof prof. Josef Seifert. Został on pierwszym prezesem nowej akademii. Zamierza ona zaoferować Kościołowi studia i wyjaśnienia dotyczące "najważniejszych antropologicznych i etycznych prawd o ludzkim życiu, ludzkiej śmierci i o rodzinie". Zaznaczył, że kierowana przez niego instytucja nie chce poddawać się „fałszywym naukom" ulegającym duchowi czasu. „Słychać dziś bowiem wiele opinii twierdzących, że rzeczywista sytuacja ludzkiego społeczeństwa uległa tak głębokiej zmianie, że wiele działań, które nazywane są wewnętrznie złymi lub grzechami ciężkimi w Familiaris Consortio czy Humanae Vitae, nie można już tak nazwać. Głosy te udają, że czasy starych, sztywnych zasad moralnych już się skończyły, że nie możemy już twierdzić, że cudzołóstwo, stosunki homoseksualne, antykoncepcja, aborcja czy eutanazja są z natury złe we wszystkich okolicznościach” – stwierdził prof. Seifert. Przez dwadzieścia lat (1996-2016) był on członkiem Papieskiej Akademii pro Vita. Także niektórzy z członków założycieli nowej Akademii - Judie Brown, Thomas Ward, Luke Gormally czy Christine Vollmer i Philippe Schepens, byli wcześniej, z nominacji Jana Pawła II członkami Papieskiej Akademii Pro vita.
CZYTAJ DALEJ

Radość z obecności Boga

2024-12-10 12:35

Niedziela Ogólnopolska 50/2024, str. 20

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

To już trzecia niedziela Adwentu. Liturgia codziennych czytań będzie nas teraz wprowadzać bezpośrednio w czas świąt Narodzenia Pańskiego. Wszystko dokoła przypomina nam o świętach, ale niekoniecznie o Bożym Narodzeniu. Przygotowujemy dekoracje, stroimy domy, szykujemy potrawy świąteczne – ale co z Solenizantem, którego urodziny tuż-tuż? Codzienne Roraty, w których być może uczestniczymy, przygotowują nas na to wyjątkowe wyczekiwanie: najpierw na powtórne przyjście Chrystusa, a teraz także na święta Bożego Narodzenia. Dzisiejsze czytania i liturgia, a właściwie cała niedziela uwrażliwiają nas na potrzebę radości. Radości nie wymuszonej, ale płynącej z głębi naszego serca. Radości uobecniającej przychodzącego i jednocześnie będącego wśród nas Pana. Boga, który napełnia nas swoim miłosierdziem, płynącym z przebaczenia grzechów, co pozwala nam jednocześnie odnieść triumf nad naszym nieprzyjacielem, którym jest szatan. Radość płynie z obecności Boga i naszego dzięki Niemu zwycięstwa. Radość ta zabiera lęk i strach. Człowiek radosny w Panu nie ma w sobie niepewności. Bóg napełnia jego serce pokojem. Taki człowiek z podniesionym czołem staje do duchowej walki, wiedząc, Kto za nim stoi. Walka ta nie jest mozołem czy jakimkolwiek utrudzeniem. Do tego zmagania stajemy z radością, a nawet – jak pisze prorok Sofoniasz – z weselem. Bóg mnie kocha. To nie jest pusty slogan, ale rzeczywistość każdego dnia, zwłaszcza czasu adwentowego, pełnego pokoju i wyczekiwania. Wyczekiwania w miłości i na Miłość. Z sercem otwartym i radosnym. „Każdy święty chodzi uśmiechnięty” – to nie jest gołosłowny tekst dziecięcego zespołu religijnego, ale to uzewnętrznienie Boga w moim sercu. Boża radość ma rozpierać nie tylko mój umysł czy moje serce, ale całego mnie, także w wymiarze cielesnym. Nasze przebywanie wśród bliźnich musi promieniować obecnością Chrystusa. Do radości, o której czytamy w dzisiejszych pierwszym i drugim czytaniu, św. Paweł dodaje jeszcze „wyrozumiałą łagodność”. Nasze „promieniowanie Chrystusem” ma i tę cechę. Idziemy w obecności Boga Miłosierdzia, doświadczywszy łaski przebaczenia przez sakrament pokuty i pojednania, i czynimy podobnie. Święty Paweł zapewnia nas, że gdy będziemy mieli takie usposobienie, Chrystus będzie strzegł naszego serca i umysłu, by zapanował w nas jakże upragniony pokój. Pokój, o którym śpiewają aniołowie w grocie betlejemskiej i który przynosi przerażonym Apostołom w Wieczerniku Chrystus Zmartwychwstały.
CZYTAJ DALEJ

Dzielić się dobrocią

2024-12-15 20:02

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Zespole Placówek Oświatowych w Koprzywnicy odbyła się miejska wigilia.

Poprzedziło ją poświęcenie odrestaurowanej figury Maryi Niepokalanej na terenie dawnych Ogrodów Cysterskich. Ceremonii wpisującej się swoją symboliką w czas Adwentu, a zarazem zapowiadającej Narodziny Chrystusa, przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, w obecności burmistrz miasta pani Aleksandry Klubińskiej, samorządowców, dyrekcji szkół, duchownych i mieszkańców.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję