Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Maryjne czuwanie w Jaroszowcu

Niedziela sosnowiecka 42/2016, str. 4

[ TEMATY ]

małżeństwo

czuwanie

Piotr Lorenc

Uczestnicy wrześniowego czuwania maryjnego w Jaroszowcu

Uczestnicy wrześniowego czuwania maryjnego w Jaroszowcu

Wrześniowe modlitewne czuwanie w maryjnym sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu poświęcone było jubileuszom małżeńskim.

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Milej. Wspólnie z nim modliło się 43 kapłanów, którzy przyjechali z różnych części diecezji. Liturgia to oczywiście najważniejszy punkt czuwania, ale jak zawsze można było skorzystać z sakramentu pojednania, a po uroczystym błogosławieństwie ks. Janusz Sroka poprowadził Różaniec, zaś Koronkę do Miłosierdzia Bożego odmówił z wiernymi ks. Krzysztof Pasek. Wcześniej jednak podczas indywidualnego błogosławieństwa każdy z 43 kapłanów osobiście błogosławił małżonków. Koncert organowy dał ks. Zygmunt Matingiewicz. Oczywiście nad całością spotkania czuwał i prowadził je ks. Jan Wieczorek, kustosz sanktuarium w Jaroszowcu.

Trzeba nadmienić, że maryjne czuwania w Jaroszowcu cieszą się dużym powodzeniem. Regularnie przyjeżdżają na nie wierni z Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Siewierza, Klucz, Czeladzi, Pilicy, Sosnowca, Bobrownik, Olkusza, oraz pobliskich miejscowości, jak Rodaki, Kwaśniów, Chechło czy Cieślin. Co ciekawe czuwania mają także rangę gminną i od kilku lat uczestniczą w nich władze gminy, przedstawiciele instytucji publicznych, urzędów i szkół. Na wrześniowym czuwaniu był obecny wójt gminy Klucze Norbert Bień. W tym roku po raz pierwszy w spotkaniu uczestniczyli: ks. Antoni Idasiak, ks. Tomasz Kryczko i ks. Paweł Stanisz. Jak chodzi o jubilatów to trzeba zaznaczyć, że państwo Genowefa i Tadeusz Cieślikowie świętowali 67. rocznicę ślubu, zaś państwo Marianna i Euzebiusz Kołodziejowie 62. rocznicę. Ale nie tylko jubilaci zostali specjalnie potraktowani. Słodki upominek dla dzieci i młodzieży uczestniczącej w czuwaniu przygotował ks. dziekan Marek Szeląg, proboszcz z Chechła.

Reklama

W homilii ks. Andrzej Milej podkreślił, że Matka Boża ma wiele tytułów, ale w jaroszowieckiej świątyni w wyjątkowy sposób wybrzmiewa wezwanie Wspomożenia Wiernych – Maryja Wspomożycielka Wiernych. – Przychodzimy do Maryi Wspomożycielki prosząc o pomoc, ratunek, obronę. Przychodzimy z nadzieją, że nasze prośby będą wysłuchane, bo przychodzimy do kogoś kto chce nam pomóc – powiedział kaznodzieja. Przypomniał również, że pierwszym, który użył tego tytułu na określenie Matki Bożej był św. Efrem Syryjczyk – diakon i doktor Kościoła, żyjący w IV wieku. – Zachowały się jego słowa: „Maryja jest orędowniczką i wspomożycielką dla grzeszników i nieszczęśliwych”. W tym samym czasie św. Grzegorz z Nazjanzu pisał, że Maryja jest nieustanną i potężną wspomożycielką. Można rzec, że od samego początku Kościoła ludzie patrzyli na Maryję jak na wspomożycielkę, tzn. na kogoś kto zaradzi nieszczęściom, wyprosi potrzebne łaski, pocieszy, przytuli. Śledząc dalej historię zauważymy, że 1571 r. po zwycięstwie drogi chrześcijańskiej nad turecką papież Pius V włączył do Litanii Loretańskej wezwanie „Wspomożenie Wiernych – módl się za nami”. Z kolei w 1683 r., kiedy król Jan III Sobieski pokonał Turków pod Wiedniem, w podziękowaniu za zwycięstwo bł. papież Innocenty XI zatwierdził Bractwo Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. W końcu, w 1816 r., papież Pius VII ustanowił na 24 maja święto Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Można powiedzieć, że to święto w tym sanktuarium odbywa się każdego dnia, bo o każdej porze dnia i nocy możemy przyjść do świątyni i oddać się w ramiona Matki – powiedział ks. Milej. Przypomniał także, że za wstawiennictwem Matki Bożej Pan Bóg jest wyjątkowo hojny. Na zakończeniu czuwania ks. Jan Wieczorek zaapelował, by uczestnicy spotkania rozgłaszali wszystkim, że Matka Boża w Jaroszowcu czeka i pragnie pomóc w ocaleniu i przemianie naszych rodzin.

Kolejne czuwanie odbędzie się 21 października. Eucharystii będzie przewodniczył ks. Jan Jagiełka z Piekoszowa. Swój udział już zapowiedziało 45 kapłanów, którzy przybędą oczywiście z wiernymi ze swoich parafii. – Październikowe czuwanie będzie poświęcone zmarłym. Można jeszcze zamawiać Msze św. A gdy pogoda dopisze udamy się na cmentarz parafialny, by wspólnie trzymając w dłoniach zapalone znicze, odmówić Różaniec w intencji naszych bliskich zmarłych – zapowiada ks. Jan Wieczorek.

2016-10-13 10:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

30. Jubileuszowa Jasnogórska Noc Czuwania

[ TEMATY ]

Jasna Góra

emigracja

czuwanie

Bożena i Marian Sztajner

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej wraz ze Zgromadzeniem Sióstr Misjonarek organizuje już 30. Jubileuszową Jasnogórską Noc Czuwania w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy.

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

[ TEMATY ]

psychologia

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Nie ma znaczenia, czy jesteś w pracy, na spotkaniu koleżeńskim/przyjacielskim/integracyjnym, czy właśnie unosisz się na skrzydłach romantycznego związku albo po prostu przeżywasz małżeńską codzienność, a może jesteś zaproszony/-a do rady rodzicielskiej lub zaraz wkroczysz w jakieś inne relacje mniej lub bardziej interesujące – zawsze uważaj na zachowania innych.

CZYTAJ DALEJ

Papież zapewnił o modlitwie za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii oraz wojny na Ukrainie

2023-02-08 11:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty nawiązał do tragicznego trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 8,7 tys. osób.

„Moje myśli kierują się w tej chwili ku mieszkańcom Turcji i Syrii, poważnie zniszczonych trzęsieniem ziemi, które spowodowały tysiące ofiar śmiertelnych i rannych. Poruszony modlę się za nich i wyrażam moją bliskość tym narodom, rodzinom ofiar i wszystkim, którzy cierpią z powodu tej niszczącej katastrofy. Dziękuję tym, którzy angażują się w niesienie pomocy. Zachęcam wszystkich do okazania solidarności z tymi obszarami, częściowo już udręczonymi długą wojną. Módlmy się wspólnie, aby ci nasi bracia i siostry mogli iść naprzód w obliczu tej tragedii i prośmy Matkę Bożą, aby ich chroniła. „Zdrowaś Maryjo…” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję