Reklama

Niedziela Wrocławska

Klinika Pamięci

We Wrocławiu powstała Klinika Pamięci – miejsce, gdzie osoby starsze bezpłatnie mogą przebadać swoją pamięć

Niedziela wrocławska 2/2017, str. 5

[ TEMATY ]

zdrowie

seniorzy

Archiwum Angel Care

Już 8 grudnia ubiegłego roku ruszyła Klinika Pamięci. To inicjatywa fundacji Angel Care, a jej celem jest diagnozowanie chorób demencyjnych na jak najwcześniejszym etapie, a także edukacja w zakresie profilaktyki. Do Kliniki Pamięci na bezpłatne badanie zgłaszać się mogą seniorzy powyżej 65. roku życia, którzy zauważą u siebie problemy z pamięcią czy koncentracją. Przebadani zostaną w dwóch etapach. Pierwszy to spotkanie z psychologiem i wypełnienie testów pozwalających ocenić sprawność funkcji poznawczych, czyli na przykład orientację w przestrzeni i czasie, liczenie, zapamiętywanie i przypominanie, rozumienie czy koncentrację uwagi.

Jeśli psycholog na podstawie wyników testów stwierdzi coś niepokojącego, to z osobą starszą spotka się neuropsychiatra na indywidualnych konsultacjach. – W trakcie konsultacji ustalimy zalecenia oraz, w razie potrzeby, terapię odpowiednio do poziomu zaburzeń. Chcę mocno podkreślić, że im wcześniej uda się zdiagnozować problemy lub zwiększone ryzyko ich wystąpienia, tym skuteczniejsze będę działania zapobiegawcze i ewentualne leczenie – mówi dr Patryk Piotrowski, neuropsychiatra z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, który prowadzi konsultacje w Klinice Pamięci Angel Care.

Na testy przesiewowe można się zapisać od poniedziałku do piątku w recepcji wrocławskiego centrum seniora Angel Care przy ul. Dyrekcyjnej 5-7 lub pod numerem telefonu 71 30 69 030.

Odpowiedzi i rozwiązania

Inicjatywa fundacji Angel Care jest tym cenniejsza, że jak do tej pory nie dysponujemy skutecznymi farmakologicznymi środkami przeciwdziałającymi lub leczącymi choroby demencyjne, w tym chorobę Alzheimera. – Większość osób, które do nas trafiają nigdy nie miało robionych badań w zakresie diagnostyki chorób otępiennych, a bardzo ważna jest prawidłowa interpretacja pierwszych niepokojących objawów – tłumaczy Michał Kowalski, dyrektor generalny Angel Care.

Klinika Pamięci to nie tylko badania, ale także szereg zajęć ćwiczących pamięć: – Nie chcemy dawać tylko odpowiedzi na pytanie, czy ktoś jest chory, ale staramy się też stwarzać realne możliwości działania dla osób, które mają już pierwsze symptomy problemu z pamięcią. Oferujemy im konkretne rozwiązania w postaci darmowych zajęć, gdzie mogą przyjść i wziąć udział np. w treningu mózgu. Oferujemy im porady dotyczące właściwej diety i dbania o swój organizm – wyjaśnia Michał Kowalski.

Reklama

Wsparcie dla rodziny

Także bliscy osób starszych mogą liczyć na pomoc w Klinice Pamięci. W jej ramach działa grupa wsparcia i program szkoleń adresowanych do rodzin. – Wiemy, że opieka nad osobami chorymi to ciężka praca fizyczna i psychiczna. W przypadku demencji największym problemem jest fakt, że odbiera ona choremu tożsamość i rodzina 24 godziny na dobę musi być w pogotowiu, bo nie wiadomo, co będzie się działo. Dzięki różnym formom wsparcia w Klinice Pamięci bliscy skorzystają z doświadczeń naszego personelu oraz zespołu specjalistów. Czasem rodzina potrzebuje tylko, by ktoś zwyczajnie ich wysłuchał i to już im pomaga – tłumaczy dyrektor Angel Care. – Staramy się pomagać rodzinom, by poznały istotę tej choroby, by zobaczyły jak najlepiej opiekować się chorym na demencję i jak radzić sobie z tą chorobą. Niedawno mieliśmy wykład dr. Costisa Prouskasa z Grecji, psychologa specjalizującego się w geriatrii, który mówił o codzienności osób cierpiących na demencję i wyzwaniach stojących przed rodziną – dodaje Magdalena Janowska, kierownik działu promocji Angel Care.

Niezwykły Klub Seniora

Przy Fundacji Angel Care działa również Klub Seniora. Oferuje m.in. zajęcia sportowe, pilates, trening mózgu, wieczorki taneczne, warsztaty rozwojowe, szachy czy brydż. Wszystkie zajęcia są bezpłatne. – Nasz Klub Seniora liczy ponad 200 członków. Działamy w trzech obszarach: aktywności fizycznej, aktywności umysłowej i socjalizacji, aktywności społecznej. Spotkania w Klubie Seniora to świetna okazja do poznawania nowych, interesujących osób w przyjaznej atmosferze, ale program zajęć zbudowany jest tak, że seniorzy korzystają też z ciekawych form treningu mózgu. Połączenie aktywizacji społecznej i towarzyskiej z ćwiczeniem intelektu i pamięci przynosi znakomite efekty. Pomaga utrzymywać sprawność funkcji poznawczych jak najdłużej na możliwie wysokim poziomie – mówi Michał Kowalski.

2017-01-04 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rehabilitacja z błogosławieństwem Jana Pawła II

Niedziela Ogólnopolska 43/2012, str. 42

[ TEMATY ]

zdrowie

senior

Bożena Sztajner/Niedziela

W życiu każdego człowieka przychodzi taki czas, gdy zaniedbania wynikające z dotychczasowego trybu życia zaczynają skutkować dolegliwościami, często utrudniającymi normalną egzystencję. Co wtedy robić? Jak ulżyć w cierpieniu?

Jeden z satyryków powiedział, że kiedy człowiek budzi się rano i nic go nie boli, to znaczy, że już nie żyje. W pewnym okresie życia zaczynają dawać o sobie znać zaniedbania spowodowane wieloletnią pracą, ciągłym stresem, nieodpowiednią dietą, wielogodzinnym siedzeniem przed telewizorem czy komputerem, a nawet tak prozaicznymi sprawami, jak jazda samochodem.
Tu nas boli, tam strzyka, sił i chęci do uprawiania ćwiczeń ruchowych coraz mniej, a zalecane przez lekarza rodzinnego leki z powodu ubocznych działań więcej szkodzą, niż pomagają. Nie eliminując schorzenia, staramy się doraźnie uśmierzyć ból, szczególnie gdy wizyta u specjalisty staje się dla przeciętnego obywatela nieosiągalna. Problem zaczyna się, gdy jedynym ratunkiem pozostaje tylko zabieg chirurgiczny, długie leczenie szpitalne i niezbędna rehabilitacja. W większości przypadków można było temu zapobiec, stosując higieniczny tryb życia, odpowiednią gimnastykę, szanując własne zdrowie. Szczególnie uciążliwe i bolesne są, niestety, coraz częściej występujące, wady i schorzenia kręgosłupa.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Kijów: nuncjusz spotka się z obrońcami życia

2022-11-28 12:12

[ TEMATY ]

Ukraina

Adobe Stock

Nuncjusz apostolski na Ukrainie, abp Visvaldas Klubokas zapowiedział, że po Świętach Bożego Narodzenia (zarówno według kalendarza gregoriańskiego jak i juliańskiego) chętnie spotka się ze środowiskami obrońców życia, które wyraziły swoje zastrzeżenia wobec nominacji do Papieskiej Akademii Życia osób znanych z poglądów proaborcyjnych – podaje portal CREDO.

17 listopada 2022 roku ukraińscy obrońcy życia wystosowali list otwarty adresowany do nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, zwierzchnika UKGK, arcybiskupa metropolity lwowskiego, a także Synodu Biskupów UKGK i Konferencji Biskupów Katolickich. Pytano w nim dlaczego do Papieskiej Akademii Życia zostali powołani proaborcjoniści. Otrzymali odpowiedź od nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, arcybiskupa Visvaldasa Kulbokasa, który stwierdził, że: „Naszym obowiązkiem i prawem jest również wyrażanie naszych obaw wobec hierarchii kościelnej”. Przedstawiciel Ojca Świętego zgadza się z autorami apelu, że „ochrona życia ludzkiego jest naszą wspólną odpowiedzialnością”. Zaznaczył również, że chętnie przedyskutuje te ważne kwestie z autorami listu. Spotkanie odbędzie się prawdopodobnie po świętach (według obu kalendarzy). We wspomnianym liście obrońców życia padło pytanie, dlaczego członkami Papieskiej Akademii Życia są osoby, które otwarcie popierają aborcję, i nie ma oficjalnego stanowiska Watykanu w sprawie proaborcyjnego stanowiska wpływowych polityków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję